Ukraina szykuje się na rosyjską „burzę” na wschodzie, gdy zbliża się region Siewierodoniecka

Ukraina dostrzegła trudności w walkach na wschodzie, ponieważ siły rosyjskie zwiększają presję i czynią znaczne postępy w dwóch miastach w Ługańsku.

Uszkodzony samochód na jednej z ulic Siewierodoniecka, miejsce zaciekłych walk ulicznych w ostatnich dniach. Rosyjska władza kontroluje teraz większość miasta.
obrazek: Wiktor Antoniuk

Przyjdź przed Szczyt UE w tym tygodniuoczekuje się, że z zadowoleniem przyjmie ofertę Kijowa o przystąpieniu do bloku na warunkach.

Gubernator obwodu ługańskiego, który był świadkiem najbardziej zaciekłych rosyjskich ataków w ostatnich tygodniach, powiedział, że siły rosyjskie rozpoczęły dziś poważną ofensywę i przejęły kontrolę nad pewnym terytorium, pomimo względnego spokoju z dnia na dzień.

„To był spokój przed burzą” – powiedział gubernator Serhi Gayday.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spodziewał się, że Rosja eskaluje swoje ataki, łącząc nasilenie działań zbrojnych ze szczytem Unii Europejskiej w czwartek i piątek.

W swoim przemówieniu do narodu nawiązał do „trudnej” walki w Ługańsku o Siewierodonieck i siostrzane miasto Łyszczańsk.

– Bronimy Łyszczańska i Siewierodoniecka, całego tego regionu i to najtrudniejszego. Tam toczymy najtrudniejszą walkę – powiedział. „Ale mamy tam naszych silnych chłopaków i dziewczyny”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewany jest kolejny rosyjski atak.
obrazek:

Gajdai powiedział, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad większością regionu Siewierodoniecka, z wyjątkiem fabryki chemicznej Azot, gdzie od tygodni udziela schronienia ponad 500 cywilom, w tym 38 dzieciom. Powiedział, że droga łącząca Siewierodonieck i Łysiczańsk z miastem Bachmut jest nieustannie bombardowana.

Rodion Miroshnik, ambasador Rosji w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej, powiedział, że jej siły „poruszają się z południa w kierunku Łysekańska”, a bitwy szaleją w wielu miastach.

„Nadchodzące godziny powinny przynieść poważne zmiany w układzie sił w regionie” – powiedział w Telegramie.

faza wyczerpania

24 lutego Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę w ramach tak zwanej „operacji specjalnej”, aby podważyć jej zdolności wojskowe i wykorzenić to, co nazywała neonazistami, zagrażającymi ludności rosyjskojęzycznej w regionie Donbasu i gdzie indziej.

READ  Oszczędzanie depozytów czasowych znów jest poszukiwane

Wprowadziła również prawo, zgodnie z którym publikowanie „celowo fałszywych” informacji lub raportów, które zdyskredytowałyby rosyjskie wojsko, stało się przestępstwem.

Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. i redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej gazety, sprzedał swój medal Nobla za rekordową kwotę 103,5 miliona dolarów, aby pomóc dzieciom wysiedlonym przez wojnę. Jego gazeta, która jest bardzo krytyczna wobec prezydenta Władimira Putina, zawiesiła działalność w Rosji w marcu po ostrzeżeniach o relacjonowaniu wojny.

Wojna weszła w ostatnich tygodniach w brutalną fazę wyniszczenia, a siły rosyjskie koncentrują się na kontrolowanych przez Kijów częściach Donbasu, które Rosja rości sobie w imieniu ukraińskich separatystów.

Żołnierz Specjalistycznego Pułku Policji Achmad Kadyrow w kościele św. Jerzego na osiedlu Komichovakha w Ługańsku.  Siły rosyjskie posuwają się obecnie do przodu w regionie.

Żołnierz Specjalistycznego Pułku Policji Achmad Kadyrow w kościele św. Jerzego na osiedlu Komichovakha w Ługańsku. Siły rosyjskie posuwają się obecnie do przodu w regionie.
obrazek: Francja Agencja prasowa

Ukraińskie wojsko poinformowało, że rosyjska rakieta w Odessie, największym porcie Ukrainy na Morzu Czarnym, obleganym przez rosyjską marynarkę wojenną, zniszczyła magazyn żywności.

Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy dostarczyli Ukrainie broń i pomoc finansową, ale uniknęli dalszej bezpośredniej interwencji w konflikt.

Brytyjski wywiad wojskowy poinformował, że siły ukraińskie twierdziły, że było to ich pierwsze udane użycie podarowanych przez Zachód pocisków przeciwokrętowych Harpoon, niszcząc holownik transportujący broń i personel na kontrolowaną przez Rosję wyspę na Morzu Czarnym.

Twierdził, że „zdolność Ukrainy do obrony wybrzeża w dużej mierze zneutralizowała zdolność Rosji do ustanowienia kontroli morskiej i uruchomienia potęgi morskiej na północno-zachodnim Morzu Czarnym”.

Amerykanie w niewoli

Niektórzy obcokrajowcy zgłaszali się na ochotnika do walki o Ukrainę.

Kreml powiedział, że dwóch Amerykanów zatrzymanych na Ukrainie było najemnikami nieobjętymi Konwencją Genewską i powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny.

Komentarze rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa były pierwszym oficjalnym potwierdzeniem zatrzymania tych dwóch, których w amerykańskich raportach zidentyfikowano jako Andy Hoen (27 lat) i Alexander Drake (39 lat).

READ  Epidemia Covid 19 Delta: Podczas gdy wiele osób próbuje żyć z wirusem, Chiny zachowują zero tolerancji

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że kontaktowali się z władzami rosyjskimi w sprawie wszystkich obywateli USA, którzy mogli zostać schwytani, i wezwał Rosję i ukraińskich separatystów do „wypełnienia międzynarodowych zobowiązań” w zakresie traktowania każdego jeńca.

W tym miesiącu sąd separatystyczny skazał na śmierć dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka za bycie najemnikami, po tym, jak zostali złapani na walce o Ukrainę.

Podczas wojny zginęło co najmniej dwóch Amerykanów.

Uwaga międzynarodowa skupiła się na próbach przywrócenia ukraińskiego eksportu żywności, który według Zachodu został obecnie zamknięty z powodu de facto rosyjskiej blokady. Ukraina i Rosja to dwa z głównych światowych źródeł zbóż i olejów jadalnych, co wywołało obawy przed globalnym niedoborem.

Rosja twierdzi, że kryzys żywnościowy jest bezpośrednim skutkiem zachodnich sankcji i twierdzi, że siły ukraińskie same wydobywały się na Morzu Czarnym.

Wojna i sankcje zakłóciły również rynki energetyczne, w tym dostawy rosyjskiej ropy i gazu do Europy, która pozostaje głównym źródłem energii na kontynencie i głównym źródłem dochodów Rosji. Rosja twierdzi, że sankcje UE uniemożliwiły jej odbiór sprzętu do rurociągów.

Rosja zagroziła odwetem wobec członka UE, Litwy, za zakaz przesyłania węgla, minerałów, materiałów budowlanych i zaawansowanych technologii do Kaliningradu, rosyjskiej placówki nad Morzem Bałtyckim, otoczonej terytorium UE.

Rosyjskie MSZ wezwało czołowego dyplomatę litewskiego i zażądało od nich cofnięcia „publicznie wrogiego” kroku, w przeciwnym razie Rosja „zastrzega sobie prawo do podjęcia środków w celu ochrony swoich interesów narodowych”. Litwa powiedziała, że ​​sankcje UE zmusiły ją do nałożenia zakazu.

– Reuters

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top