Ukraina: Urzędnicy twierdzą, że Rosja poniosła ciężkie straty w nieudanej próbie przeprawy przez rzekę

Ukraińscy i brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że Rosja poniosła ciężkie straty, gdy siły ukraińskie zniszczyły most pontonowy, którego używały siły wroga do próby przekroczenia rzeki na wschodzie, co jest kolejnym znakiem walki Moskwy o uratowanie wykolejonej wojny.

Tymczasem władze ukraińskie rozpoczęły w konflikcie pierwszy proces o zbrodnie wojenne. Oskarżony jest schwytanym żołnierzem rosyjskim, Stań oskarżony o zastrzelenie 62-letniego cywila na początku wojny.

Proces rozpoczął się, gdy rosyjska ofensywa w Donbasie, wschodnim przemysłowym sercu Ukrainy, coraz bardziej zdawała się przeradzać w miażdżącą wojnę na wyniszczenie.

Dowództwo Powietrznodesantowe Ukrainy opublikowało zdjęcia i filmy przedstawiające zniszczony rosyjski most pontonowy nad rzeką Siewierskij Doniec oraz kilka zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów wojskowych w pobliżu.

Rosja straciła już dużą liczbę pojazdów opancerzonych podczas inwazji (zdjęcie pliku).

Jewgienij Małoletka / AP

Rosja straciła już dużą liczbę pojazdów opancerzonych podczas inwazji (zdjęcie pliku).

Czytaj więcej:
* Rosyjski żołnierz na procesie w pierwszej sprawie o zbrodnie wojenne na Ukrainie
* Rosja naprawia broń z częściami do lodówki i zmywarki
* Siły rosyjskie wycofały się przez granicę w zaciekłym ukraińskim kontrataku
* Ukraina zamyka rosyjski gazociąg, ponieważ urzędnik Kremla żąda aneksji Chersoniu

Ukraińskie doniesienia prasowe mówią, że wojska udaremniły próbę przekroczenia rzeki przez wojska rosyjskie na początku tego tygodnia, powodując uszkodzenia lub porzucenie dziesiątek czołgów i innych pojazdów wojskowych. Dowództwo stwierdziło, że jego siły „zalały rosyjskich okupantów”.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja straciła „znaczące opancerzone elementy manewrowe” z co najmniej jednego batalionu taktycznego, a także sprzęt używany do rozmieszczenia tymczasowego pontonu.

„Wykonywanie przepraw przez rzekę w spornym środowisku jest niezwykle ryzykownym manewrem i świadczy o presji, jaką wywierają rosyjscy przywódcy, aby przyspieszyć swoje operacje we wschodniej Ukrainie” – powiedział minister w swojej codziennej aktualizacji wywiadu.

Pracownicy Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Donieckiej Republiki Ludowej usuwają gruz od strony zniszczonych budynków podczas ciężkich walk w Mariupolu, na terytorium rządzonym przez Doniecką Republikę Ludową, wschodnia Ukraina.

Nieobsługiwane / AP

Pracownicy Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Donieckiej Republiki Ludowej usuwają gruz od strony zniszczonych budynków podczas ciężkich walk w Mariupolu, na terytorium rządzonym przez Doniecką Republikę Ludową, wschodnia Ukraina.

W innych wydarzeniach pojawiły się pytania dotyczące dążenia Finlandii i prawdopodobnie Szwecji do przystąpienia do NATO, kiedy turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj „nie ma pozytywnej opinii” na temat tego pomysłu. Oskarżył Szwecję i inne kraje skandynawskie o wspieranie bojowników kurdyjskich i innych, których Turcja uważa za terrorystów.

Erdogan nie powiedział wprost, że uniemożliwi obu krajom wstąpienie do NATO. Ale sojusz wojskowy podejmuje decyzje jednogłośnie, co oznacza, że ​​każdy z 30 państw członkowskich ma prawo weta co do tego, kto może do niego dołączyć.

Ekspansja NATO byłaby ciosem dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który wyruszył na wojnę, co określił jako próbę udaremnienia postępów sojuszu na wschód. Ale inwazja na Ukrainę wzbudziła obawy w innych krajach po bokach Rosji, że może być następna.

Gdy Ukraina domaga się większej ilości broni, aby powstrzymać inwazję, urzędnik do spraw zagranicznych Unii Europejskiej ogłosił plany przyznania temu krajowi dodatkowych 500 milionów euro na zakup ciężkiej broni.

Bitwa o Donbas zamieniła się w jedną wioskę po herbie wioski, bez większych przełomów po obu stronach i niewielkim prześwitem.

Dowódca armii ukraińskiej na region Ługańska w Donbasie powiedział w piątek, że siły rosyjskie poprzedniego dnia 31 razy otworzyły ogień do osiedli, niszcząc dziesiątki domów, głównie we wsiach Hersk i Bobasnianska oraz most w Rubijnie .

Na południu ukraińscy urzędnicy ogłosili kolejny sukces na Morzu Czarnym, twierdząc, że ich siły szturmowały inny rosyjski statek, chociaż nie było potwierdzenia od Rosji i nie zgłoszono żadnych ofiar.

Ciężarówka przewozi platformę z ukraińskim samobieżnym pojazdem artyleryjskim w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Jewgienij Małoletka / AP

Ciężarówka przewozi platformę z ukraińskim samobieżnym pojazdem artyleryjskim w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Oleksiy Aristovich, ukraiński doradca prezydenta, powiedział, że statek logistyczny Wsiewołod Bobrow został poważnie uszkodzony, ale uważa się, że nie zatonął, gdy został zbombardowany podczas próby dostarczenia systemu przeciwlotniczego na wyspę Snek.

W kwietniu Ukraina zatopiła krążownik rakietowy Moskwa, który był okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W marcu zniszczono statek desantowy.

Justin Crump, były dowódca brytyjskiego czołgu, a teraz konsultant ds. bezpieczeństwa, powiedział, że straty Moskwy zmusiły ją do ograniczenia celów. Powiedział, że Rosjanie musieli użyć pospiesznie zmontowanych jednostek, które nie trenowały razem i przez to były mniej skuteczne.

Kłęby dymu w pobliżu zakładu w obwodzie ługańskim na Ukrainie.

Jewgienij Małoletka / AP

Kłęby dymu w pobliżu zakładu w obwodzie ługańskim na Ukrainie.

„To nie będzie szybkie. Więc jesteśmy stabilni przynajmniej latem w walce. Myślę, że strona rosyjska jest bardzo pewna, że ​​zajmie to dużo czasu.

Ukraińscy prokuratorzy badają tysiące możliwych zbrodni wojennych. Kilka rzekomych okrucieństw wyszło na jaw w zeszłym miesiącu po tym, jak siły rosyjskie zrezygnowały z próby zajęcia Kijowa i wycofały się z całej stolicy, odsłaniając masowe groby i ulice zasypane trupami.

W pierwszej wniesionej do sądu sprawie o zbrodnie wojenne rosyjski sierżant Vadim Shishmarin (lat 21) może zostać skazany na dożywocie, jeśli zostanie skazany za zastrzelenie Ukraińca w głowę przez otwarte okno samochodu w wiosce w północno-wschodnim regionie Sumy podczas inwazji w lutym.

READ  Ukraina: Ciała i masowe groby pozostawione na ulicach, gdy wojska rosyjskie wycofują się z Kijowa

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top