Ukraińska gwiazda tenisa Marta Kostiuk unika uścisku dłoni po tym, jak pokonała swoją rosyjską przeciwniczkę i zdobyła swój pierwszy tytuł WTA.

Marta Kostyuk zdobyła swój pierwszy tytuł WTA w karierze w wieku 20 lat, pokonując Varvarę Grachevą 6:3, 7:5 w finale ATX Open w Austin w Teksasie w niedzielę (poniedziałek NZT), a następnie zadedykowała zwycięstwo swojej rodzimej Ukrainie.

Ósmy rozstawiony Kostyuk i 22-letnia Rosjanka Gracheva nie spotkali się przy siatce z powodu tradycyjnego uścisku dłoni po meczu. Kostiuk powiedziała, że ​​nie zrobiłaby tego po starciu z przeciwnikami z Rosji, która ponad rok temu rozpoczęła inwazję na Ukrainę, czy Białorusi, która pomogła w rozpoczęciu ofensywy.

„Będąc w miejscu, w którym się teraz znajduję, zdobycie tego tytułu jest bardzo szczególne i chcę zadedykować ten tytuł Ukrainie i wszystkim ludziom, którzy teraz walczą i umierają” – powiedział Kostiuk podczas ceremonii wręczenia trofeum na inauguracyjny turniej na kortach twardych w stolicy Teksasu.

Kiedy Gracheva wpłynął długim forhendem, aby zakończyć mecz półtorej godziny później w niedzielę, Kostyuk – przegrywając 5:3 w drugim secie i broniąc seta na 5:4 – upadła na kolana na linii bazowej, stawiając jej ręce na tym. twarz i płakać.

„Oczywiście, to bardzo wyjątkowy moment” – powiedział Kostiuk, który był mistrzem Australian Open juniorów z 2017 roku.

Obaj gracze po raz pierwszy walczyli o tytuł na poziomie tournee i łącznie zaliczyli 13 przełamań – osiem z udziałem Kostiuka – i 14 podwójnych błędów. Obaj zarabiają mniej niż 50% punktów rzucania.

Były tylko dwa asy, oba Grachevej, w tym jeden, który dał jej seta na 5-4, 40-30. Ale przegapiła tę okazję, by zmusić trzeciego seta do szerokiego pchnięcia forhendowego.

READ  Przewidywalne Super Rugby desperacko potrzebowało przegranej Crusaders w finale
Marta Kostyuk podała rękę sędziemu, ale odmówiła uznania rywalki, Rosjanki Varvary Grachevej.

Zrzut ekranu

Rozstawiona z 88. lokatą Gracheva, która wcześniej w turnieju wyeliminowała czołową rozstawioną Magdę Linette i mistrzynię US Open z 2017 r. Sloane Stephens, postawiła kolejny forhend u siebie, aby osiągnąć punkt krytyczny. Kostyuk przekształcił to, kończąc wymianę 16 strzałów ze zwycięzcą strzałem z przodu.

Kostyuk, który przyszedł na mecz z numerem 52, następnie utrzymywał miejsce 6-5 za pomocą oszukanego serwisu, po czym zakończył cztery mecze kolejną przerwą.

Jest trzecią mistrzynią po raz pierwszy w Women’s Tour w 2023 roku.