Upamiętnienie wybuchu Mount St. Helens | Wylądować

Dziś w nauce18 maja 1980 roku Mount St. Helens doświadczył katastrofalnej i śmiertelnej erupcji, powodując największe obsunięcie ziemi, jakie kiedykolwiek odnotowano. Wcześniej w ciągu roku tysiące małych trzęsień ziemi, oddychanie parą i rosnące wybrzuszenie na wysokości 450 stóp (140 metrów) wskazywały, że w wulkanie unosi się magma. Następnie o godzinie 8:32 czasu lokalnego 41 lat temu trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 wstrząsnęło górą, wywołując masowe osunięcie się ziemi i boczną erupcję, która zawaliła północną ścianę wulkanu. Wybuchła gorąca, skompresowana magma, a pióropusz popiołu osiągnął wysokość 80 000 stóp (15 mil, 24 km), zanim pokrył otaczający obszar. Geolog USGS Opisane Niszczycielski wybuch:

Całkowicie zniszczył obszar 230 mil kwadratowych w pięć do dziewięciu minut. Zasadniczo zabił wszystko w tym obszarze.

Pięćdziesiąt siedem osób, w tym wulkanolog David A. Johnston I fotoreporter Red Blackburn, Zabity podczas erupcji w Mount St. Helens 18 maja 1980 roku. Plik Obserwatorium Johnston Ridge W Toutle w stanie Waszyngton nosi imię zmarłego wulkanologa. Od 10 maja 2021 r., Podczas gdy samo obserwatorium jest zamknięte bez ustalonej daty otwarcia, plac za budynkiem ze wspaniałym widokiem na krater i obszar erupcji jest otwarty.

Ośnieżona góra i woda na pierwszym planie.

Przed: Góra St. Helens została sfotografowana siedem lat przed erupcją w 1980 r. Zdjęcie za pośrednictwem US Forest Service / eruptionbook.com.

Ośnieżona góra z kraterem wulkanu na szczycie, smugi dymu pośrodku, chmury z tyłu i odbicie na wodach frontowych.

dystans: Góra St. Helens została sfotografowana dwa lata po erupcji w 1980 r. Zdjęcie za pośrednictwem Lynn Topinka / USGS.

Gęsty las pokrywający zbocza wulkanu został przekształcony w popiół na obszarze znanym jako wewnętrzna strefa wybuchów, który rozciągał się około 6,2 mil (10 km) od szczytu. Drzewa z dala od wewnętrznego obszaru wybuchu zostały również uszkodzone przez intensywne ciepło. Całkowity zasięg zniszczonego obszaru leśnego nazywany jest strefą wybuchów. W ciągu ostatnich dziesięcioleci region ten powoli odradzał się życiem.

Górzysty teren porośnięty pniami zwalonych drzew.

To zdjęcie lotnicze z wysadzania drewna zostało zrobione 8 czerwca 1980 roku, po tym jak zostało zrównane z ziemią przez erupcję Mount St. Helens. Zdjęcie za pośrednictwem USGS / Geoengineer.org.

Lahary – Przepływy błota niosące gruz z erupcji wulkanicznych – powstały szybko z topniejącego lodu i śniegu po zboczach góry St. Helens. Ogromne osunięcia ziemi, które wystąpiły w erupcji 1980 r., Spowodowały powstanie domów, dróg i mostów w sąsiednich społecznościach.

Kłody leżą obok przewróconych dużych ciężarówek.

cząstka Lahar Po drodze w dół zbocza góry na Mount St. Helens, 18 maja 1980 r. Zamiatała drewno, ciężarówki i wszelkie śmieci. Zdjęcie za pośrednictwem D. Olson / National Park Service.

Obecnie Mount St. Helens ma wysokość 8363 stóp (2550 metrów). Stratovolcano Znajduje się w hrabstwie Skamania w stanie Waszyngton, około 400 metrów mniej niż przed erupcją w 1980 r. Jest to najbardziej aktywny wulkan w łańcuchu Cascade, który rozciąga się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Seria Cascade jest częścią Pacific Ring of Fire. Góra St. Helens jest nadal uważana za jedną z Najbardziej niebezpieczne wulkany w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

READ  SpaceX rozpoczyna swoją pierwszą prywatną misję załogową w kosmos

Od 1980 roku Mount St.Helens nadal doświadcza okresowych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów, ale nie w takim samym stopniu jak w 1980 roku. Obserwatorium Wulkanu Cascades Ciągłe monitorowanie aktywności na Mount St. Helens.

Chmury szarego i czarnego kalafiora nad wulkanem.

Zdjęcie Mount St. Helens wykonane podczas erupcji wulkanu 18 maja 1980 r. Zdjęcie za pośrednictwem Amman / Coombs / National Park Service.

Konkluzja: Wulkan Mount St. Helens eksplodował w katastrofalnym wypadku 18 maja 1980 roku, zabijając 57 osób i radykalnie zmieniając krajobraz.

Zobacz więcej filmów z erupcji Mount St. Helens

Magma rośnie wewnątrz Mount St. Helens, ale nie przewiduje się erupcji wulkanu

Widok z kosmosu: odzyskiwanie życia na górze St. Helens

Co to jest Ring of Fire?

Diana Konners

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top