W wieku 88 lat umiera Janusz Traszewski, legendarny trener polskich zapasów – Sekcja Arabska

W wieku 88 lat umiera Janusz Traszewski, legendarny trener polskich zapasów – Sekcja Arabska

Traszewski, urodzony 27 czerwca 1936 roku w Adampolu, był znanym trenerem polskiego wrestlingu klasycznego. Karierę rozpoczynał jako zapaśnik w Związku Brzeg Dolny, a następnie w Klubie Sportowym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (AWF), gdzie został mistrzem Polski w zapasach stylem dowolnym w kategorii 79 kg i dwukrotnym mistrzem kraju w zapasach klasycznych.

Po ukończeniu AWF Tracewski w latach 1963-1969 był trenerem Klubu Sportowego Gwardia Warszawa, a następnie do 1980 roku prowadził kadrę narodową zapaśników klasycznych. Pod jego kierownictwem polskie zapasy osiągnęły znaczące sukcesy, a ich zawodnicy zdobyli łącznie 56 medali olimpijskich i światowych oraz europejskich.

Po karierze trenerskiej Traszewski piastował kilka kluczowych stanowisk w polskim sporcie, m.in. dyrektora Departamentu Sportów Wyczynowych w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu, szefa Misji Olimpijskich PKOl, członka Komisji Trenerskiej Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej (FILA). Kierował także działem szkolenia Polskiego Związku Zapaśniczego (PZZ).

Traszewski jest autorem licznych publikacji metodycznych i szkoleniowych na temat wrestlingu, m.in. „Wrestling. On the Road to Mastery” wydanej w 1976 roku. Jego zasługi dla sportu zostały docenione wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Medalem Bologna Restituta: Krzyżem Kawalerskim (1972), Medalem Bologna Restituta Krzyż Oficerski (1976) i Krzyż Komandorski (1988). W 2017 roku został uhonorowany miejscem w Galerii Sław Polskiego Wrestlingu.

(C)

Źródło: IAR, PAP

READ  Huragany nr 9 Cam Roegaard znów świeci, gdy nędza górali trwa nadal przeciwko opozycji Kiwi

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *