W wieku 94 lat umiera fizyk, laureat Nagrody Nobla Peter Higgs – DW – 04.10.2024

W wieku 94 lat umiera fizyk, laureat Nagrody Nobla Peter Higgs – DW – 04.10.2024

Człowiek, który dał początek „cząstce Boga”, co pomogło wyjaśnić, w jaki sposób materia powstała po Wielkim Wybuchu. Petera HiggsaZmarł w wieku 94 lat – ogłosił we wtorek Uniwersytet w Edynburgu.

Fizyk nabyty Globalne uznanie w 2012 rokuKiedy otrzymał medal Nagroda NoblaDzieje się to prawie 50 lat po tym, jak Higgs przewidział istnienie nowej cząstki, która stała się znana jako bozon Higgsa, czyli „cząstka Boga”.

Uniwersytet, na którym Higgs był profesorem honorowym, poinformował, że zmarł w poniedziałek po krótkiej chorobie.

Praca Higgsa pomogła naukowcom zrozumieć jedno z najbardziej podstawowych pytań dotyczących powstania Wszechświata: w jaki sposób Wielki Wybuch stworzył coś z niczego około 13,8 miliarda lat temu. Bez masy Higgsa cząstki nie mogłyby integrować się z materią, z którą mamy do czynienia na co dzień – oznajmił profesor w 1964 roku.

Jednak potwierdzenie istnienia cząstki może zająć prawie pół wieku. W 2012 roku, dokonując jednego z największych odkryć w fizyce od dziesięcioleci, naukowcy z CERN, europejskiej organizacji badań jądrowych, ogłosili, że w końcu odkryli bozon Higgsa za pomocą… Wielki Zderzacz Hadronów(LHC).

Eksperymenty przeprowadzone w LHC potwierdziły standardowy model fizyki cząstek elementarnych Detekcja cząstki bozonu Higgsa – cząstka, która od dawna okazała się nieuchwytna.

Naukowcy z CERN poszukują kosmicznych tajemnic

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

Co to jest bozon Higgsa?

Praca Higgsa pokazała, jak bozon pomógł związać wszechświat i nadać cząstkom podstawowym ich masę, która jest kluczowa dla istnienia wszystkich innych związanych atomów we wszechświecie.

Przydomek „Boska cząstka” pochodzi z książki laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Leona Ledermana z 1993 r. „Przeklęta cząstka: jeśli wszechświat jest odpowiedzią, jakie jest pytanie?” Nazwę zmieniono później na „God Particle” po krytyce ze strony instytucji religijnych.

READ  Rój meteorytów Kwadrantyd, pierwszy w 2024 r., osiągnie szczyt dziś wieczorem. Oto jak oglądać.
Peter Higgs był profesorem honorowym Uniwersytetu w Edynburgu.Zdjęcie: Sean Dempsey/AP Photo/Photo Alliance

Dyrektor Uniwersytetu w Edynburgu, profesor Peter Matheson, gdzie Higgs był emerytowanym profesorem, Nazywany Higgsem Jako „prawdziwie utalentowany naukowiec”. Matheson podkreślił, że dziedzictwo Higgsa będzie nadal inspirować wiele osób przez przyszłe pokolenia.

AC/GSI (Agence France-Presse, AFP)

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *