Wiadomości prawie podwajają liczbę żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej

Blisko 6000 żołnierzy strzeże obecnie granicy Polski z sąsiednią Białorusią.

Polska niemal podwoiła liczbę żołnierzy stacjonujących do obrony jej granicy z Białorusią w odpowiedzi na wzrost liczby osób ubiegających się o azyl w kraju.

Nowe rozmieszczenie, ogłoszone we wtorek przez ministra obrony Mariusa Blascocka, pokazuje, że blisko 6 000 żołnierzy działa obecnie wzdłuż granicy, co stanowi znaczny wzrost obecności wojskowej w ostatnich dniach.

W sobotę Blascock miał ponad 3000 żołnierzy stacjonujących w okolicy.

„Prawie 6 tysięcy żołnierzy z 16, 18 i 12 dywizji służy na granicy polsko-białoruskiej” – napisał we wtorek Blascock.

„Żołnierze wspierają straż graniczną, chroniąc granice kraju i nie pozwalając im na nielegalne przekraczanie”.

Jego oświadczenie pojawiło się po tym, jak polska straż graniczna poinformowała, że ​​w poniedziałek doszło do 612 prób.

Nagły wypadek

Komisja Europejska i Warszawa twierdzą, że plan przeprawy przez Białoruś przez Mińsk został zaplanowany jako forma wojny hybrydowej mającej na celu wywarcie presji na rząd wieloletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenki w sprawie unijnych sankcji. Białoruś temu zaprzeczyła.

Polska ogłosiła stan wyjątkowy w regionie i planuje budowę muru wzdłuż granicy.

Polski parlament uchwalił także ustawę zwaną przez obrońców praw człowieka, mającą na celu zalegalizowanie zwolnienia uchodźcy poza jego granicami z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Według stanu na niedzielę polska straż graniczna poinformowała, że ​​w październiku granicę przekroczyło około 9600 nieudokumentowanych prób.

Co najmniej siedem osób ubiegających się o azyl zmarło w regionie od czasu wybuchu kryzysu granicznego w sierpniu. W zeszłym tygodniu polska policja znalazła w okolicy ciało 24-letniego Syryjczyka.

Niemieccy urzędnicy wzywają do działania

Organizacje praw człowieka krytykowały zarówno Polskę, jak i Białoruś za traktowanie osób ubiegających się o azyl.

Władze nie zapewniły nielegalnych zniżek i pomocy medycznej polskiej straży granicznej, pojawiły się również zarzuty o nieodpowiednie wyżywienie i schronienie.

READ  Delegacja Eurowizji w izolacji po pozytywnym teście COVID-19

Do sąsiadujących z Polską Niemiec przybywa coraz więcej azylantów.

Według polskich mediów władze niemieckie chcą tymczasowo przywrócić kontrole graniczne z Polską, aby uniemożliwić przekraczanie granicy.

Władze Brandenburgii mówią, że coraz więcej przybyszów do NRD domaga się zdecydowanych działań przeciwko rządowi Łukaszenki.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top