„Widmo” – Naukowcy odkryli tajemnicze stworzenie cienia w Australii

„Widmo” – Naukowcy odkryli tajemnicze stworzenie cienia w Australii

W australijskim regionie Pilbara odkryto nowy gatunek mrówki Leptanella voldemort. Wyróżniają się bladym, smukłym kształtem i podziemnym siedliskiem, co podkreśla wyjątkową różnorodność biologiczną i ekologiczne tajemnice tego starożytnego krajobrazu. Źródło: Mark K. L. Wong, Jane M. McRae

W słonecznym regionie Pilbara w północno-zachodniej Australii badacze odkryli tajemnicze stworzenie z cienia – nową mrówkę Klasyfikować O nieosiągalnym seksie leptanella.

nowe gatunki, Leptanella VoldemortVoldemort obwiniał W skrócie – blada mrówka o smukłej budowie, długich nogach i długiej, ostrej szczęce. Nazwa gatunku składa hołd mrocznemu czarodziejowi Lordowi Voldemortowi, przerażającemu antagonisty serii o Harrym Potterze, i zawiera porównania z upiornym, smukłym wyglądem mrówek i ciemnym podziemnym środowiskiem, z którego się wyłaniają.

Naukowcy dr Mark Wong z Uniwersytetu Australii Zachodniej i Jane McRae z firmy doradczej ds. ochrony środowiska Bennelongia opisują tajemniczy nowy gatunek w artykule opublikowanym w czasopiśmie o otwartym dostępie ZooKlucze.

Pełny widok twarzy Leptanelli Voldemort

Pełny widok twarzy Leptanelli Voldemort, ukazujący jego ostrą dolną szczękę. Źródło: Mark K. L. Wong, Jane M. McRae

Leptanella Voldemort Odkryto go podczas badań środowiskowych dokumentujących zwierzęta żyjące pod ziemią w suchym regionie Pilbara w północno-zachodniej Australii. Znaleziono tylko dwa okazy nowego i dziwnego gatunku mrówek. Zostały one zebrane w siatkę opuszczoną do 25-metrowego dołu i umiejętnie wydobyte podczas skrobania po wewnętrznej powierzchni dołu, co jest innowacyjną techniką zbierania organizmów podziemnych, zwaną „skrobaniem podziemnym”.

Unikalne cechy i spekulacje

W porównaniu do innych leptanella rodzaje mrówek, Voldemort obwiniał Ma bardzo smukłe ciało oraz długie, wrzecionowate czułki i nogi. W połączeniu z kolekcją odwiertów o głębokości 25 metrów, ten niezwykły kształt skłonił ekspertów do spekulacji, czy rzeczywiście przebywał w glebie tak jak inne. leptanella gatunków lub wykorzystywać różne podziemne schronienia, takie jak wypełnione powietrzem puste przestrzenie i pęknięcia tworzące się w warstwach skał głęboko pod ziemią.

Długie i ostre szczęki Voldemort obwiniałJednak niewiele pozostawia wyobraźni.

W Pilbarze zebrano dwa osobniki Leptanelli Voldemorta

W Pilbarze zebrano dwa osobniki Leptanelli Voldemorta. Źródło: Mark K. L. Wong, Jane M. McRae

Leptanella Voldemort Prawie na pewno jest to drapieżnik, przerażający myśliwy w ciemności. Potwierdza to to, co wiemy z nielicznych obserwacji wyspecjalizowanych zachowań łowieckich w innych krajach leptanella „Mali robotnicy używają ostrych szczęk i potężnych użądleń, aby unieruchomić znacznie większe stonogi żyjące w glebie, a następnie przenoszą ich larwy w celu żerowania na tuszy” – powiedział dr Wong, główny autor badania.

READ  Księżyc powoli oddala się od Ziemi i zaczyna na nas oddziaływać

Mikro ofiara l Voldemort obwiniałNie wiadomo jednak, choć jest to kolejna podziemna odmiana Bezkręgowcew tym stonogi, chrząszcze i muchy, zebrano z tego samego obszaru.

Kontekst odkrycia

Na całym świecie żyje ponad 14 000 gatunków mrówek, ale tylko około 60 z nich należy do tajemniczego rodzaju leptanella. W przeciwieństwie do większości mrówek, wszystkie gatunki mrówek leptanella Są słabo rozwinięte – ich małe kolonie, zwykle składające się z królowej i zaledwie stu robotnic, gniazdują i żerują wyłącznie pod ziemią. Aby przystosować się do życia w ciemności, leptanella Pracownicy są ślepi i bezbarwni. Krasnoludy należące do świata mrówek Te mrówki mają tylko 1–2 milimetry długości – niewiele więcej niż ziarnko piasku – dzięki czemu mogą łatwo poruszać się po glebie. Odkryto je ze względu na ich niewielkie rozmiary, blady kolor i wyjątkowe podziemne mieszkania leptanella Gatunki te stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonych naukowców zajmujących się mrówkami, a znaczna część ich biologii pozostaje owiana tajemnicą.

Krajobraz Pilbary

Ogólny widok na region Pilbara. Źródło: Mark K. L. Wong, Jane M. McRae

Chociaż Australia może poszczycić się jednym z najwyższych na świecie poziomów różnorodności mrówek – szacunki obejmują od 1300 do ponad 5000 gatunków – Voldemort obwiniał To tylko drugie leptanella Gatunki odkryte na kontynencie. pierwszy, Leptanella suaniZostał opisany prawie sto lat temu – w małej kolonii znalezionej pod skałą w 1931 roku – i od tego czasu prawie nigdy go nie widziano.

Rozpoczęło się powstawanie około 3,6 miliarda lat temu, Pilbara jest jedną z najstarszych powierzchni lądowych na Ziemi. Pomimo upalnego lata i niewielkich opadów obszar ten jest siedliskiem ważnych na całym świecie płaszczek podziemnych bezkręgowców. Wyjątkową różnorodność biologiczną tego starożytnego krajobrazu uzupełnia odkrycie tajemniczej mrówki Voldemort obwiniał Jest świadectwem magii natury i tajemnic życia w głębinach ciemności.

READ  Japonia staje twarzą w twarz ze swoimi kosmicznymi śmieciami

Odniesienie: „Leptanilla voldemort sp. listopad, nowy zwinny gatunek mrówek z rodzaju Leptanella (Hymenoptera, Formicidae) z Pilbara, z kluczem do Leptanella australis” Mark K. L. Wong i Jane M. McRae, 11 kwietnia 2024 r., ZooKlucze.
doi: 10.3897/zookeys.1197.114072

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *