Wielka zmiana: znalezienie niedrogiego rynku mieszkaniowego

Jonathan Heist i jego młoda rodzina dokonują „skoku wiary”, przeprowadzając się do Invercargill, mimo że nigdy wcześniej nie odwiedzali tego miasta.

Głównym czynnikiem przeprowadzki Haste’a, jego żony Rebeki i ich trzech córek z Marlborough była przystępna cena mieszkań w Southland.

Mieszkając wcześniej w Auckland, rodzina Hastów wynajęła mieszkanie w Renwick, mieście na obrzeżach Blenheim, wierząc, że zakup własnego domu w Marlborough Town stał się nierealny.

Według Quotable Value Ltd mediana ceny domu w hrabstwie Marlborough wynosi 734 161 USD, podczas gdy Invercargill zakończył 2021 r. ze średnią 486 715 USD.

Czytaj więcej:
* Kiwibank ogranicza odniesienia do „awokado na toście” w poradach dla kupujących pierwszy dom
* Właściciel Oakland płaci czynsz od 50 do 900 dolarów tygodniowo z powodu „przytłaczającej reakcji”
* Chcesz „przeciętnego” domu w Nowej Zelandii? Będziesz potrzebował miliona dolarów

W poniedziałek Instytut Nieruchomości Nowej Zelandii (REINZ) opublikował dane, które wykazały rekordową średnią cenę domu na poziomie 21,3 procent w Southland, od 375 000 USD w grudniu 2020 r. do 455 000 USD w grudniu 2021 r.

Jednak Haste powiedział, że Invercargill wciąż tkwi w poszukiwaniu niedrogiego miejsca do zakupu.

„Myślę, że każdy Nowozelandczyk chce kupić dom, prawda? Prawda jest taka, że ​​albo przeprowadzam się gdzieś, gdzie mogę kupić dom, albo zostaję gdzieś i jestem nieszczęśliwy i żałuję, że nie mogę mieć domu”.

Hest, który pracuje w IT, i jego żona z sektora edukacji zdołali dostać pracę w Invercargill.

Kupili dom na przedmieściach Grasmere za nieco ponad 400 000 dolarów.

Kupili dom, nie odwiedzając go osobiście. Zamiast tego odbyli wirtualną wycieczkę po nieruchomości za pośrednictwem agenta nieruchomości i zmusili pracownika budowlanego do złożenia raportu.

Jonathan i Rebecca Hast w nowym domu w Invercargill.

Kaveda Hirath / Personel

Jonathan i Rebecca Hast w nowym domu w Invercargill.

Sean Bellow, agent nieruchomości z Southland, który zajmuje się nieruchomościami od 32 lat, powiedział, że prawdziwe zainteresowanie wzrosło ze strony osób, które chcą przeprowadzić się do Invercargill, ponieważ średnia cena domu w Nowej Zelandii po raz pierwszy przekroczyła milion dolarów.

Według indeksu cen domów firmy CoreLogic, firmy zajmującej się danymi na temat nieruchomości, Nowa Zelandia zakończyła rok 2021 ze średnią ceną 1 006 632 USD i rekordowym rocznym wzrostem na poziomie 27,4%.

Średnia cena Auckland wyniosła 1,42 mln USD, a Tauranga i Wellington zajęły drugie miejsce z odpowiednio 1,339,186 USD i 112,5729 USD.

Bello powiedział, że w Wigilię sprzedał nieruchomość emerytowanej parze z Mount Maungani, która przeprowadzała się do Invercargill, mimo że nigdy wcześniej nie była w tym mieście.

Bello powiedział, że poinformowali go, że chcą sprzedawać na gorącym targu Mt Maunganui i kupować na tańszym targu Invercargill ze względów związanych ze stylem życia.

Bello często wykazywał zainteresowanie w okresie wakacyjnym ze strony odwiedzających, którzy chcieli sprawdzić rynek nieruchomości w Invercargill.

Jednak w poprzednich latach większość tej uwagi skupiała się na „kopaniu świątecznych opon”, powiedział Bellow.

Podczas tegorocznych wakacji Bello powiedział, że zamiary osób spoza regionu, które chciały się przeprowadzić, były szczere.

„Zapytania, które otrzymujesz, muszą traktować je poważnie, ponieważ nadchodzą”.

Bellow wykazał również zainteresowanie ze strony dwóch potencjalnych nabywców North Island, którzy byli w mieście w pierwszym tygodniu 2022 roku, ale obaj wykupili nieruchomości, zanim mógł je zaoferować.

„Oni są chętni do wejścia na rynek. Oboje pochodzili z Wyspy Północnej i chcą się przenieść.”

Według Bellew to perspektywa sprzedaży w innym miejscu w Nowej Zelandii, kupowania w Invercargill i posiadania trochę gotówki na wygodne życie, wywołała zainteresowanie.

Wayne Ellis, dyrektor Harcourts Invercargill, powiedział, że powinien nastąpić punkt zwrotny, ponieważ rosnące ceny domów w innej Nowej Zelandii skłoniły więcej osób do rozważenia przejścia na rynek Southland.

„Stres związany z życiem na długach jest mniejszy i jest to duża część tego, co dzieje się na Północy” – powiedział Ellis.

„Możesz już wejść na rynek [in Southland] I nadal masz trochę gotówki w kieszeni, jeśli chodzi o twoją pensję, która nie zostanie wypłacona na spłatę kredytu hipotecznego.

Ellis przewiduje zwiększone zainteresowanie pierwszych nabywców domów przenoszących się do Southland, aby wejść na rynek.

Myślę, że ci, którzy próbują wejść na rynek, mają trudności z zebraniem depozytów. Przypuszczam więc, że zaczynają się trochę niecierpliwić i myślą, że muszą istnieć lepsze opcje”.

Nie spodziewał się napływu pierwszych nabywców domów kupujących inwestycje na wynajem w Invercargill, ale nadal mieszka w większych ośrodkach, ponieważ ci kupujący nie zamierzają utopić swoich pieniędzy z Kiwisaver na nieruchomości inwestycyjne.

Do tego przystępnych cenowo mieszkań dochodzi potrzeba znalezienia pracy, aby przyciągnąć ludzi do Southland.

Ellis uważał, że Southland jest dobrze umiejscowiony w tej przestrzeni.

„Rynek wiejski wydaje się bardzo dobrze huśtać i wyraźnie widać boom w budownictwie komercyjnym. Myślę, że Tiwai krzyczy o pracowników, więc zatrudnianie jest naprawdę silne.”

READ  NZQA twierdzi, że liczba studentów z kwalifikacjami NCEA spadła w 2021 r.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top