Wiki Deep Dives: Masakra w Lesie Katyńskim

Nurkowanie #1: Inżynier od głodu

TLDR: Zbrodnia katyńska była serią masowych egzekucji dokonanych przez Sowietów w 1940 r. na jeńcach wojennych, polskich naukowcach i innych ludziach, których postrzegali jako zagrożenie. W ciągu miesiąca stracono prawie 22 000 osób.

Pamiętam, jak pierwszy raz czytałem o tym w liceum i myślałem, że nie mówi się o tym więcej niż o BONKERS. 22 000 Polaków zostało zmasakrowanych przez Sowietów w ramach tego, co znaliśmy jako nazizm na początku II wojny światowej. Wygląda na ważne! Jako ktoś, kogo przodkowie uciekli z Polski w okresie międzywojennym, chciałem wiedzieć więcej! Więc zawsze kończę tutaj ponownie, ponieważ jest to takie fajne/przerażające wydarzenie, które ma minimalną ekspozycję na Zachodzie.

Oto trochę tła: Sowieci wraz z nazistami najechali Polskę na początku wojny w 1939 roku. Wojna szybko się skończyła, a Sowieci skończyli z tonami jeńców wojennych w swoich rękach. Ponieważ państwo polskie wymagało od absolwentów wyższych uczelni pełnienia funkcji oficera rezerwy, oznaczało to, że schwytani oficerowie stanowili dużą część wykształconej ludności polskiej. Do 1940 r. mieli około 25.000 polskich jeńców wykonujących ciężką pracę na terenach okupowanych iw Związku Radzieckim.

W marcu tego roku Stalin i Biuro Polityczne wpadli na pomysł: co zrobią ci wykształceni Polacy z doświadczeniem wojskowym po zakończeniu wojny? Czy poddadzą się władzy sowieckiej? Może nie odpowiedź, szefie! Postanowili więc zamiast ryzykować powrót tych żołnierzy, aby ugryźć ich w dupę (nie zapominajmy, że polska armia pokonała Sowietów 20 lat temu w wojnie polsko-bolszewickiej), po prostu zabijają ich wszystkich pod auspicjami, że były „nacjonalistyczne i kontrrewolucyjne”.

Egzekucje te rozpoczęły się w kwietniu, kiedy Sowieci zawieźli Polaków autobusem do obiektu, gdzie zabrano ich do pomalowanej na czerwono dźwiękoszczelnej poczekalni, kazano uklęknąć, a następnie zastrzelono ich w tył głowy. Ich ciała zostały następnie załadowane do ciężarówek i przewiezione do masowych grobów w Lesie Katyńskim. Innych po prostu rozstrzelano na skraju masowych grobów.

READ  Williams Esports: Aktualizacja Akademii – październik 2023 r

Jeden z agentów NKWD, Wasilij Błochin, był osobiście odpowiedzialny za ponad 7000 egzekucji. Sam zaprojektował przedsionek i zabijał około 250 Polaków na noc, zabijając jednego co 3 minuty. Przywiózł nawet do pracy swoje pistolety Wather małego kalibru, ponieważ radzieckie pistolety większego kalibru ranią ręce morderców już po kilku egzekucjach. Błochin zmarł później z powodu alkoholizmu w 1955 roku, największego masowego mordercy w historii ludzkości. W ten sposób Sowieci popełnili jedną z najgorszych jednorazowych zbrodni wojennych, skutecznie niszcząc przyszłość Polski.

W każdym razie wojna wciąż szaleje. Naziści ostatecznie zdradzili Sowietów i najechali ich okupowane terytoria. Polski rząd na uchodźstwie i Sowieci zgodzili się odłożyć gówno na bok i wspólnie walczyć ze wspólnym wrogiem. Polacy nadal nakłuwają Sowietom informacje o zaginionych oficerach. Sowieci dali im bieg, mówiąc, że „zgubili ślady”. Tymczasem hitlerowcy bili sowiecki tyłek, ostatecznie zajmując teren masowych mogił katyńskich. Odkryli grobowce, a Goebbels zdał sobie sprawę, że była to doskonała okazja do rozgłosu w 1943 roku.

Naziści sprowadzili Czerwony Krzyż z międzynarodowym/neutralnym komitetem, który potwierdził oczywiste, że Sowieci zabili wszystkich tych mężczyzn i kobiety. Naziści popchnęli tę historię jako sposób na wbicie klina między siły alianckie i jako sposób na udowodnienie, że bolszewicy byli zwierzętami. co zrozumiałe współpracowałem z polskim premierem, Władysław Sikorski, zły i próbujący przekonać Sowietów do misji. Najwyraźniej zaprzeczyli jakiemukolwiek udziałowi, twierdząc, że musieli to być naziści. Kiedy Polacy próbowali naciskać, Sowieci doszli do wniosku, że musiał istnieć spisek polsko-nazistowski i zerwali z nimi stosunki dyplomatyczne.

To postawiło sojuszników w trudnej sytuacji. Potrzebowali Sowietów, aby utrzymać front wschodni otwarty i dalej bić nazistów, aby wspomóc i ułatwić ich wysiłek wojenny. Polacy byli ich pierwszymi sojusznikami, ale w zasadzie nie mieli nic do zaoferowania wojennemu wysiłkowi. Szczególnie w porównaniu do Sowietów. Tak więc alianci politycznie manipulowali sytuacją, aby zapewnić, że sowiecka narracja była akceptowalna. Sikorski Nie miał go, ale zginął przypadkowo w katastrofie promu w 1943 roku. Jego samolot wystartował z Gibraltaru i wszedł prosto do wody 16 sekund po starcie. Jego samolot był niestrzeżony przed startem i stacjonował w pobliżu samolotu sowieckich ambasadorów. Kim Philby, szef kontrwywiadu MI6 w regionie, był sowieckim podwójnym agentem.

READ  Jak na początku, wizja i wytrwałość sezon 42 dla trenera K-fuel Duke'a

Zdjęcia Giphy.

Motyw był dla Sowietów, ale także dla Brytyjczyków (jeśli chcieli to ukryć). zdumiewający!

Po zakończeniu wojny Sowieci zmusili niewiarygodnego świadka armii niemieckiej do interwencji w masakrze na rosyjskim sądzie. Następnie Sowieci próbowali sprowadzić Katyń do Norymbergi, aby przekonać sąd międzynarodowy, że stoją za tym Niemcy. Sędziowie brytyjscy i amerykańscy słusznie oddalili sprawę, częściowo ze względu na wpływ szefa OSS Williama Donovana na ich ręce. W ciągu następnych kilku dekad Zachód zmienił swój ton w sprawie masakry, zasadniczo oświadczając, że dokonali tego Sowieci. Sowieci nadal temu zaprzeczali, a cały temat był ściśle cenzurowany w całej Polsce.

Gdy sowiecka era twardej linii przeminęła, w końcu przyznali, że NKWD było odpowiedzialne w 1990 roku, 47 lat po masakrze. W latach 90. opublikowano więcej dokumentów dotyczących masakry, w tym notatki Berii i Chruszczowa oraz więcej o wydarzeniach. Nowy polski rząd chciał więcej informacji, ścigania sprawców, którzy przeżyli, i na początku 2000 roku Federacja Rosyjska przeprowadziła własne śledztwo. Doszli do wniosku, że masakra nie była ludobójstwem i odmówili udostępnienia większości akt zgromadzonych podczas śledztwa.

Przez lata Rosjanie nadal nieufnie podchodzili do tego wydarzenia. Tylko oficjalnie przyznali, że Stalin zarządził masakrę w 2010 roku! To tylko absurdalnie okrutny moment we współczesnej historii, który niestety zaginął w rzezi II wojny światowej. Polityczne manewrowanie wokół niej tylko zmąciło wody i utrudniło rozwiązanie dla rodzin ofiar, a jeszcze gorszy jest fakt, że po prostu za mało o tym mówiono.

Podsumowując, to zła historia. Wstydzę się pragmatycznych sojuszników, ale czuję się dumny z bycia Polakiem.

Zdjęcia Giphy.

Uwaga: wiem, że są to dwie rzeczy o sowieckiej tematyce, ale tak właśnie działają głębokie nurkowania, kochanie!

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *