Wojna rosyjsko-ukraińska: Kreml przejmuje kontrolę nad kluczowym regionem wschodnim podczas ciężkich walk

Osiedla mieszkaniowe drugiego co do wielkości miasta Ukrainy zostały trafione kilkoma materiałami wybuchowymi. Wideo / AP

Rosja twierdzi, że kontrolowała 97 procent jednej z dwóch prowincji tworzących ukraiński region Donbasu, co przybliża Kreml do celu, jakim jest całkowite przejęcie wschodniego centrum przemysłowego jego kopalń węgla i fabryk.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że siły rosyjskie kontrolują prawie całą guański obwód. Według ukraińskich urzędników i analityków wojskowych Rosja zajmuje obecnie prawie połowę obwodu donieckiego.

Porzuciwszy nieudaną próbę szturmu na Kijów dwa miesiące wcześniej, Rosja za swój główny cel uznała zdobycie całego Donbasu. Wspierani przez Moskwę separatyści walczą z ukraińskimi siłami rządowymi w Donbasie od 2014 roku, a w ostatnich tygodniach to region poniósł główny ciężar rosyjskiej ofensywy.

Na początku wojny siły rosyjskie kontrolowały również cały region Chersoniu i znaczną część regionu Zaporoże na południu. Rosyjscy urzędnicy i lokalni nominowani mówili o planach, by te regiony albo ogłosiły swoją niepodległość, albo przyłączyły się do Rosji.

Niewybucha rosyjski pocisk zakopany na polu w pobliżu Solidaru we wschodniej Ukrainie.  Zdjęcie/Bernat Armang, Associated Press
Niewybucha rosyjski pocisk zakopany na polu w pobliżu Solidaru we wschodniej Ukrainie. Zdjęcie/Bernat Armang, Associated Press

Ale w tym, co może być ostatnim antyrosyjskim incydentem sabotażowym na Ukrainie, rosyjskie media państwowe podały, że eksplozja w kawiarni w Chersoniu zraniła cztery osoby. TASS określił to, co wyglądało na zamach bombowy w okupowanym przez Rosję mieście, jako „akt terrorystyczny”.

Przed inwazją 24 lutego ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że Rosja kontrolowała około 7 procent kraju, w tym Krym, który Rosja anektowała w 2014 roku, oraz obszary Doniecka i Ługańska będące w rękach separatystów. W zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie kontrolują 20 procent kraju.

Rosja ma większą siłę ognia, ale ukraińscy obrońcy są dobrze ugruntowani i wykazali się zdolnością do kontrataku.

Jednocześnie nalegał, by Ukraina musiała pokonać Rosję na polu bitwy, Zełenski powiedział na konferencji Financial Times, że pozostaje otwarty na rozmowy pokojowe z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

READ  NSW w kryzysie: prawie 500 przypadków Covid-19, siedem zgonów | 1 news

Ale były starszy oficer wywiadu USA powiedział, że czas nie był właściwy.

Żołnierz ukraiński zatrzymuje się przed powrotem na linię frontu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.  Zdjęcie/Bernat Armang, Associated Press
Żołnierz ukraiński zatrzymuje się przed powrotem na linię frontu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Zdjęcie/Bernat Armang, Associated Press

„Nie usiądziesz przy stole negocjacyjnym, dopóki którakolwiek ze stron nie poczuje, że mają przewagę, którą mogą zapłacić” – powiedziała Andrea Kendall Taylor z waszyngtońskiego Centrum Nowych Bezpieczeństwa Amerykańskiego.

Na seminarium internetowym zorganizowanym przez uniwersytety z Kolumbii i Nowego Jorku, Kendall Taylor powiedział, że Rosjanie „wierzą, że będą w stanie przejąć cały Donbas, a następnie mogą wykorzystać to jako okazję do wezwania do negocjacji”.

Rosyjski minister obrony Szojgu powiedział, że siły rosyjskie zajęły dzielnice mieszkalne w Siewierodoniecku i walczą o kontrolę nad obszarem przemysłowym na obrzeżach miasta i sąsiednich miejscowości.

Sąsiednie Siewierodonieck i Lesiczańsk toczyły w ostatnich tygodniach ciężkie walki. Są to jedne z nielicznych miast i miasteczek w obwodzie ługańskim, które wspierane przez lokalne siły lojalne wobec Kremla nadal bronią się przed rosyjską inwazją.

Szojgu dodał, że siły rosyjskie nacierają na miasto Popasna i przejęły kontrolę nad Lymanem, Swiatoherskem i 15 innymi miastami w regionie.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak wezwał swoich ludzi, aby nie zrażali się niepowodzeniami na polu bitwy.

„Nie pozwól, aby wiadomość, że zrezygnowaliśmy z czegoś, cię przestraszyła” – powiedział w tytule wideo. „Oczywiście trwają manewry taktyczne. Z czegoś rezygnujemy, coś odbieramy”.

Gubernator Ługańska Serhij Hayday przyznał, że siły rosyjskie kontrolują przemysłowe przedmieścia Siewierodoniecka.

Cywilni milicjanci noszą karabiny podczas ćwiczeń na strzelnicy na obrzeżach Kijowa.  Zdjęcie/ Natasha Pisarenko, AP
Cywilni milicjanci noszą karabiny podczas ćwiczeń na strzelnicy na obrzeżach Kijowa. Zdjęcie/ Natasha Pisarenko, AP

„Najtrudniejsze bitwy uliczne toczą się z różnym powodzeniem” – powiedział Hayday. „Sytuacja ciągle się zmienia, ale Ukraińcy odpierają ataki”.

Siły moskiewskie kontynuowały także ostrzał artyleryjski Łyszczańska. Hayday powiedział, że siły rosyjskie zbombardowały targ, szkołę i budynek uniwersytecki, niszcząc te ostatnie. Dodał, że co najmniej trzy osoby zostały ranne.

„Całkowite zniszczenie miasta jest w toku. Rosyjskie bombardowania znacznie się nasiliły w ciągu ostatnich 24 godzin. Rosjanie stosują taktykę spalonej ziemi” – powiedział Hayday.

READ  Donald Trump powiedział, że jego córka Ivanka „sprawdziła” kwestie wyborcze po tym, jak twierdziła, że ​​wybory nie były sfałszowane

W międzyczasie wojsko USA rozpoczęło szkolenie sił ukraińskich w zakresie zaawansowanych wyrzutni rakietowych, które administracja Bidena zgodziła się dostarczyć w zeszłym tygodniu. Departament Obrony USA (Pentagon) poinformował, że ćwiczenia odbywają się w bazie w Niemczech i innych częściach Europy.

High Mobility Artillery Missile System, czyli HIMARS, jest montowany na ciężarówce i może przewozić kontener z sześcioma pociskami, które mogą pokonać odległość 70 km. Funkcjonariusze powiedzieli, że szkolenie zajmie około trzech tygodni, zanim udadzą się na linię frontu.

Wojna spowodowała również we wtorek konfrontację między szefem straży jądrowej ONZ a władzami ukraińskimi w sprawie największej elektrowni jądrowej w Europie.

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Mariano Grossi, chce odwiedzić fabrykę w Zaporożu, aby pomóc w utrzymaniu jej bezpieczeństwa po przejęciu jej przez siły rosyjskie w marcu.

Ale Energoatom, ukraińska firma państwowa, która nadzoruje krajowe elektrownie jądrowe, powiedziała, że ​​Grossi nie jest mile widziany. Powiedziała, że ​​jego planowana trasa była „kolejną próbą legitymizacji obecności tam okupanta”.

W obawie przed globalnym kryzysem żywnościowym spowodowanym wojną Kreml powiedział, że Ukraina musi oczyścić miny morskie w pobliżu czarnomorskiego portu w Odessie, aby umożliwić wznowienie eksportu niezbędnych zbóż. Ukraińscy urzędnicy wyrazili zaniepokojenie, że oczyszczenie min może umożliwić atak siłom rosyjskim.

– AP

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top