Wojna rosyjsko-ukraińska: siły rosyjskie dokonują agresywnych postępów na wschodzie

Ludzie siedzą w autobusie podczas ewakuacji z Lymana, obwód doniecki, wschodnia Ukraina. Zdjęcie / AP

Wspierani przez Moskwę separatyści zbombardowali w piątek Donbas na wschodzie Ukrainy (czasu lokalnego), twierdząc, że zdobyli węzeł kolejowy, gdy rosły obawy, że oblężone miasta w regionie staną przed takimi samymi okrucieństwami, jakich doświadczali mieszkańcy Mariupola w tygodniach przed wojną. Przechwytywanie portu.

Władze twierdzą, że w Donbasie zginęło 1500 osób, odkąd wojna zaczęła się zaledwie trzy miesiące temu. Ukraińscy urzędnicy, którzy określili bitwę jako niebezpieczną, ponowili apele o bardziej zaawansowaną broń dostarczaną przez Zachód. Mówili, że bez nich siły ukraińskie nie będą w stanie powstrzymać rosyjskiej ofensywy.

Ostatnie walki skoncentrowały się na dwóch głównych miastach: Siewierodoniecku i pobliskim Łysyczańsku. Jest to ostatni z kontrolowanych przez Ukraińców obszarów Ługańska, jednej z dwóch prowincji wchodzących w skład Donbasu i gdzie wspierani przez Rosję separatyści już od ośmiu lat kontrolowali część terytorium.

„Intensywne bombardowanie artyleryjskie nie kończy się dzień i noc” – powiedział agencji Associated Press burmistrz Siewierodoniecka Ołeksandr Stryuk. „Miasto jest systematycznie niszczone – 90 proc. zabudowy w mieście jest uszkodzonych”.

Stryuk opisał warunki w Siewierodoniecku przypominające bitwę pod Mariupolem w innej prowincji Donbasu, Doniecku. Port jest teraz w ruinie i był nieustannie atakowany przez siły rosyjskie podczas oblężenia, które trwało prawie trzy miesiące i zakończyło się w zeszłym tygodniu, kiedy Rosja twierdziła, że ​​go zdobyła. Obawia się śmierci ponad 20 000 cywilów.

Przed wojną Siewierodonieck zamieszkiwało około 100 tysięcy osób. Stryuk powiedział, że 12 000 do 13 000 pozostaje w mieście, skuleni w schronach przeciwbombowych i w dużej mierze odcięci od reszty Ukrainy. Co najmniej 1500 osób zginęło, gdy wojna weszła w 93. dzień. Burmistrz powiedział, że liczba ta obejmuje zabitych w wyniku ostrzału lub pożarów spowodowanych uderzeniami rosyjskich rakiet, a także tych, którzy zginęli z powodu ran odłamkowych, nieleczonych chorób, braku lekarstw lub uwięzionych pod gruzami.

Kobiety spacerują wśród budynków zniszczonych podczas walk w Mariupolu.  Zdjęcie / AP
Kobiety spacerują wśród budynków zniszczonych podczas walk w Mariupolu. Zdjęcie / AP

READ  Kiwi wyjeżdża za granicę, ponieważ rosną koszty życia

Strick powiedział, że atak rozpoczął się w piątek w północno-wschodniej części miasta, gdy rosyjskie grupy rozpoznawcze i sabotażowe próbowały przejąć kontrolę nad hotelem Mir i okolicą.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez waszyngtoński think tank Institute for the Study of War, wskazówki dotyczące rosyjskiej strategii można znaleźć w regionie Donbasu w Mariupolu, gdzie Moskwa konsoliduje swoją kontrolę za pomocą środków, w tym kontrolowanych przez państwo programów nadawczych i zreformowanych programów nauczania.

Generał Philip Breedlove, były szef amerykańskiego europejskiego dowództwa NATO, powiedział w piątek podczas sesji zorganizowanej przez waszyngtoński Instytut Bliskiego Wschodu.

Ale bezlitosna ofensywa w Donbasie wskazuje również na chęć Rosji do rozszerzenia tam swojej kontroli. Ukraińscy analitycy powiedzieli, że siły rosyjskie wykorzystały opóźnienia w dostawach broni na Zachód, aby zintensyfikować tam swoją ofensywę.

Jednak tak agresywny ruch może przynieść odwrotny skutek, poważnie wyczerpując rosyjski arsenał. Powołując się na ocenę brytyjskiego Ministerstwa Obrony, analityk wojskowy Ole Żdanow powiedział, że Rosja rozmieściła 50-letnie czołgi T-62, „co oznacza, że ​​drugiej armii świata zabrakło nowoczesnego sprzętu”.

Wspierani przez Rosję rebelianci powiedzieli w piątek, że zdobyli Lyman, główny węzeł kolejowy w Doniecku na północ od dwóch innych dużych miast, które wciąż znajdują się pod kontrolą Ukrainy. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Aristowicz przyznał się do straty w czwartek wieczorem, podczas gdy rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony powiedział w piątek, że jego żołnierze całkowicie odparli rosyjskie próby wydalenia ich.

Starsza kobieta pije herbatę w piwnicy swojego domu w Lyman w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie.  Zdjęcie / AP
Starsza kobieta pije herbatę w piwnicy swojego domu w Lyman w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie. Zdjęcie / AP

Gdy nadzieje Ukrainy na powstrzymanie rosyjskiego postępu bledną, minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zaapelował do krajów zachodnich o wystrzelenie artylerii i systemów rakietowych: „Bez artylerii, bez wielu systemów rakietowych, nie będziemy w stanie ich powstrzymać” – powiedział.

Na południe od Siewierodoniecka wolontariusze mieli nadzieję na ewakuację 100 osób z mniejszego miasta. Był to żmudny proces: wielu ewakuowanych z Bachmuta było starych lub niedołężnych i trzeba było ich transportować z budynków mieszkalnych na miękkich noszach i wózkach inwalidzkich.

READ  Olivia Newton-John zmarła po walce z rakiem piersi w wieku 73

Minibusy i furgonetki pędziły przez miasto, zabierając dziesiątki na pierwszym przystanku długiej podróży na zachód.

„Bachmut jest obecnie obszarem bardzo wysokiego ryzyka” – powiedział Mark Pubert, amerykański wolontariusz brytyjskiej organizacji charytatywnej RefugEase. „Staramy się wyciągnąć jak najwięcej ludzi”.

W swoim wieczornym przemówieniu do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował ostre słowa do Unii Europejskiej, która nie zgodziła się na szóstą rundę sankcji, w tym zakaz na rosyjską ropę. Węgry, jeden z najbliższych sojuszników Moskwy w Unii Europejskiej, blokują transakcję.

Zełenski powiedział, że rosyjska ofensywa w Donbasie może pozostawić ich społeczności w popiołach i oskarżył Moskwę o prowadzenie „wyraźnej polityki ludobójczej” poprzez masowe deportacje i zabijanie cywilów.

Prezydent powiedział, że rosyjskie bombardowanie północno-wschodniego miasta Charkowa w czwartek zabiło dziewięć osób, w tym ojca i jego pięciomiesięczne dziecko. Reporterzy Associated Press widzieli ciała co najmniej dwóch zabitych i czterech rannych na stacji metra, gdzie zabrano ofiary.

Na północy sąsiednia Białoruś – którą Rosja wykorzystywała jako punkt wypadowy przed inwazją – ogłosiła w piątek, że wyśle ​​wojska w kierunku granicy z Ukrainą.

Niektórzy europejscy przywódcy dążyli do dialogu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na temat złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego, który został spotęgowany przez niezdolność Ukrainy do wysyłania milionów ton zboża i innych produktów rolnych.

Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że podczas czwartkowej rozmowy z Putinem nie doszło do przełomu.

„Jeśli pytasz mnie, czy są szanse na pokój, odpowiedź brzmi nie” – powiedział Draghi dziennikarzom.

Moskwa próbowała obwiniać Zachód za kryzys żywnościowy i wezwała swoich przywódców do zniesienia istniejących sankcji.

Putin powiedział w piątek austriackiemu kanclerzowi Karlowi Nahammerowi, że Ukraina powinna oczyścić kopalnie na Morzu Czarnym, aby umożliwić bezpieczną żeglugę, zgodnie z odczytaniem ich rozmowy przez Kreml. Rosja i Ukraina wymieniły się winą za kopalnie w pobliżu ukraińskich portów.

READ  Covid-19: Wada w mojej przepustce szczepionkowej przedłuża datę ważności poza sześć miesięcy

Biuro Nehamera podało, że obaj przywódcy rozmawiali również o wymianie więźniów i że Putin wskazał, że wysiłki w celu jej zorganizowania „będą zintensyfikowane”.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top