Wulkan Kanaryjski: Setki turystów ewakuowanych promem na Teneryfę

podróż

Obrazy na żywo pokazują wulkan na hiszpańskiej wyspie La Palma na Oceanie Atlantyckim wyrzucający lawę wysoko w powietrze. Wideo / Sky News Australia

500 turystów zostało ewakuowanych łodzią na Teneryfę, ponieważ aktywny wulkan zmusza tysiące do ucieczki.

Było krótkie ostrzeżenie przed erupcją mostu Mount Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Wulkan, który w niedzielę zaczął wypluwać stopioną skałę, jest uśpiony od ponad pięćdziesięciu lat.

Rzeki lawy o temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza przepływały przez domy i hotele. Chociaż postępy spowolniły przepływy przez główne drogi wyspy, zakłócając ruch i zwiększając chaos dla tych, którzy próbują opuścić wyspę.

Burmistrz Mariano Hernandez informuje, że utracono ponad 100 budynków, a eksperci ostrzegają, że erupcja może trwać miesiącami.

„Ruch lawy jest znacznie wolniejszy niż na początku… W ciągu dnia nie nastąpił znaczący postęp” – powiedział w poniedziałek koordynator ds. sytuacji kryzysowych Miguel Angel Morquende.

Jednak erupcja nadal powoduje chaos komunikacyjny w okolicy, z przerwami w lotach i uszkodzoną infrastrukturą lokalną. Według Reutersa sześć dróg zostało zamkniętych.

Turyści, którzy zostali poproszeni o ewakuację lub wybrali się na krótkie wycieczki, zgromadzili się na lotnisku i terminalach promowych.

Lawa z wulkanu Wysp Kanaryjskich wysysa basen willi turystycznej na La Palma w Hiszpanii.  Zdjęcia/Getty Images
Lawa z wulkanu Wysp Kanaryjskich wysysa basen willi turystycznej na La Palma w Hiszpanii. Zdjęcia/Getty Images

„To była straszna rzecz” – powiedziała agencji Reuters 53-letnia turystka Eva na lotnisku. „Czuliśmy trzęsienie ziemi, zaczęło się rano… Potem o trzeciej po południu wyszła z naszego domu pani i powiedziała: „Musisz wszystko spakować i szybko wyjechać”.

Przestrzeń powietrzna pozostaje otwarta bez zakłóceń zgłoszonych przez urząd lotnictwa cywilnego Enaire, ale co najmniej jedna krajowa linia lotnicza zawiesiła loty z lotniska na La Palmie.

Według gazety około 380 turystów zostało ewakuowanych z kurortu i hotelu Puerto Naos. codzienna poczta. Goście zostali zabrani promem na pobliską Teneryfę, a 100 innych turystów ewakuowano do starych koszar wojskowych z innych hoteli i willi na wyspie.

READ  Atak rekinów zabija pływaka w Zatoce Sydney

Nie tylko odwiedzający i miejscowi zmagali się z upałem.

Hiszpański minister turystyki znalazł się w poniedziałek pod ostrzałem po tym, jak zasugerował odwiedzającym, aby pozostali na miejscu i „cieszyli się tym, co natura kupiła na La Palmie”.

W rozmowie z Radio Canal Sur minister Reyes Maroto powiedział zszokowanym dżokejom, że wulkan „może stać się magnesem dla tych turystów, którzy chcą zobaczyć ten wspaniały spektakl natury”.

Minister szybko wycofał się z tego pomysłu, mówiąc, że priorytetem jest pomoc poszkodowanym w pożarach.

„Dzisiaj nasze myśli są z ofiarami” – powiedziała lokalnym dziennikarzom.

Aktywność sejsmiczna gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia z 25 000 wstrząsów wykrytych w ciągu ośmiu dni.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top