Wybory 2023: Christopher Luxon przesłuchiwany przez mieszkańców północy w całym kraju podczas pracy z Winstonem Petersem

Wybory 2023: Christopher Luxon przesłuchiwany przez mieszkańców północy w całym kraju podczas pracy z Winstonem Petersem

Partia Pracy zaczęła wywierać nacisk na Partię Narodową, obawiając się możliwości przeprowadzenia drugich wyborów, jeśli nie uda jej się osiągnąć porozumienia z New Zealand First.

Grant Robertson z Partii Pracy powiedział: „Kampania ogólnokrajowa upada, a zła ocena sytuacji Christophera Luxona zostaje boleśnie ujawniona”.

„Wprowadzili chaos w ostatnim tygodniu kampanii, kiedy powiedzieli, że mogą wymusić drugie wybory, zamiast współpracować z NZ First, po tym jak od tygodni mówili, że będą współpracować z NZ First” – powiedział Robertson.

„Drugie wybory lub chaotyczny rząd oparty na Winstonie Petersie byłyby kolejnym ciosem dla naszej gospodarki właśnie wtedy, gdy przeżywa ona trudny okres, a inflacja zaczyna spadać”.

Podczas kampanii w Northland Luxon odpowiadała na pytania osób zaniepokojonych sytuacją Peters z NZ First.

Rozpoczynając dzień w wiosce emerytalnej Kerikeri, mieszkanka Rhonda Blakey zapytała Luxona, jak mu się układa z Petersem.

Przywódca narodowy natychmiast zaczął swoje zwykłe uwagi – preferował rząd krajowy/ustawowy i sposób, w jaki w razie potrzeby skontaktowałby się z Petersem – do tego stopnia, że ​​kilkakrotnie wspomniał o Blackiem.

Kiedy już mógł mówić, zapytał Blackiego, jak sobie poradzi, jeśli nie będzie mógł uniknąć pracy z Petersem.

„Sprawię, że to zadziała” – odpowiedział Luxon.

Blakey powiedziała później reporterom, że czuła się trochę „przereklamowana”.

Przywódca narodowy Christopher Luxon rozmawia z mieszkańcami wioski emerytów w Kerikeri na temat pracy swojej partii z NZ First.  Fotografia: Adam Pearce
Przywódca narodowy Christopher Luxon rozmawia z mieszkańcami wioski emerytów w Kerikeri na temat pracy swojej partii z NZ First. Fotografia: Adam Pearce

„Wydaje mi się, że byłby to problem” – powiedziała o możliwości powrotu Petersa do rządu.

Bardziej obawiała się szans Nationala w wyborach w 2026 r., jeśli Peters będzie kandydował w kolejnej kadencji.

Sondaże pokazują, że Partia Narodowa coraz bardziej będzie potrzebować NZ First i Act do utworzenia rządu, pomimo próśb przywódcy narodowego Locsona, aby wyborcy udzielili mu wyraźnej, ponadpartyjnej ręki.

Chris Bishop, przewodniczący kampanii Partii Narodowej, powiedział, że istnieje scenariusz, w którym bloki lewicowo-prawicowe otrzymają 60 mandatów – „ta szansa jest realna i rośnie”.

READ  Odrzucono wynik referendum w Nowej Kaledonii

„Drugi scenariusz zakłada, że ​​parlament jest w zasadzie zawieszony, a Pierwsza Nowa Zelandia znajduje się pośrodku, ale niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia między Partią Narodową, Partią Prawną i Nową Zelandią Pierwszą. Jest to bardzo realna i rosnąca możliwość, która zasadniczo oznaczałaby wymagają drugich wyborów” – powiedział Bishop.

Dodał: „Jesteśmy zaniepokojeni niemożnością osiągnięcia porozumienia korzystnego dla kraju.

„Jeśli zajdzie taka potrzeba, odbierzemy telefon i postaramy się, aby wszystko zadziałało. Istnieje jednak realna możliwość przeprowadzenia drugich wyborów, a liczba ta rośnie, chyba że ludzie zdecydowanie zagłosują za zmianami. „

Mieszkańcy Kerikeri, Linda Gyor i Nigel Edmiston, zadali podobne pytania.

Powiedzieli później Ogłaszać Nie byli fanami Petersa.

„Myślę, że po prostu dba o siebie” – powiedział Jeor.

Edmonton nie wierzył przywódcy Partii Pracy Chrisowi Hipkinsowi i Petersowi, gdy mówili, że nie będą ze sobą współpracować.

W odpowiedzi na pytanie o możliwość przeprowadzenia drugich wyborów Edmiston stwierdził, że jest to niepokojąca sprawa.

„To nie byłoby dobre dla [National]„Myślę, że Partia Pracy zyska dzięki temu trochę głosów”.

Były poseł do parlamentu krajowego i były burmistrz Dalekiej Północy John Carter dołączył podczas wizyty do kandydata Luxon i Northland, Granta McCalluma.

Carter okazał się bardzo pomocny, przynosząc Luxonowi szklankę wody podczas rozmowy z mieszkańcami.

Były burmistrz Dalekiej Północy, John Carter, wręcza szklankę wody Christopherowi Luxonowi z National.  Fotografia: Adam Pearce
Były burmistrz Dalekiej Północy, John Carter, wręcza szklankę wody Christopherowi Luxonowi z National. Fotografia: Adam Pearce

Luxon zauważył, że byłby dobrym stewardem w Air New Zealand.

W Auckland przywódca Partii Pracy Hipkins podawał lody z ciężarówki pana Whippy’ego.

w Zwiastować Według sondaży wyjściowych obecnie istnieje 60% szans, że Partia Narodowa i Prawo będą musiały dojść do porozumienia z NZ First, aby uzyskać 61 mandatów niezbędnych do rządzenia.

Szanse na zawieszony parlament wynoszą 26 proc., w którym Partia Narodowa i Partia Prawa mają po 60 mandatów, a pozostałe partie również po 60 mandatów. Jeśli Partia Narodowa nie będzie w stanie osiągnąć porozumienia, a Partia Pracy i Nowa Zelandia First odmówią negocjacji w tym scenariuszu, żadna ze stron nie będzie mogła rządzić i konieczne będą drugie wybory.

Lider Partii Pracy Chris Hipkins serwuje lody z ciężarówki pana Whippy'ego w Takapuna.  Zdjęcia: Alex Burton
Lider Partii Pracy Chris Hipkins serwuje lody z ciężarówki pana Whippy’ego w Takapuna. Zdjęcia: Alex Burton

READ  Inwazja ukraińska: Rosja obiecuje ograniczyć operacje w pobliżu Kijowa na północnej Ukrainie

Peters, przywódca Pierwszej Partii Nowej Zelandii, powiedział, że takie komentarze są równoznaczne z traktowaniem wyborców z pogardą i nie ma potrzeby stosowania takiego „zastraszania”.

„Te bardzo niepokojące komentarze powinny być niefortunnym nieporozumieniem, ponieważ sugerowanie, że Partia Narodowa zacznie siać panikę i grozić ignorowaniem woli narodu w dniu wyborów oraz ignorowaniem potrzeby naszego kraju w zakresie utworzenia stabilnego rządu, byłoby niezwykle niepokojące dla wyborców. ” powiedział Peters.

„Mówi patriotycznym wyborcom, że zamiast tego wymuszą na narodzie kolejne kosztowne wybory wyłącznie ze względu na ich własny interes polityczny”.

Powiedział, że Bishop doskonale zdawał sobie sprawę, że w Nowej Zelandii nastąpił „wzrost” liczby infekcji.

„Panie Bishop, proszę nie panikować. Pomoc jest w drodze”.

Wczoraj przywódca Partii Pracy Chris Hipkins powtórzył swoje zobowiązanie, że nie utworzy rządu z New Zealand First. „Kraj jest zmęczony przetrzymywaniem Winstona Petersa dla okupu, więc jeśli nie chcesz, aby tak się stało, głosuj na Partię Pracy”.

Peters powtórzył również swoją obietnicę, że po wyborach NZ First nie będzie współpracować z Partią Pracy.

Claire Trivette jest Herold Nowej ZelandiiRedaktor polityczny, pracujący w Parlamencie w Wellington. Zacząłem Ogłaszać w 2003 r., a do zespołu Press Gallery dołączyła w 2007 r. Jest dożywotnim członkiem Galerii Prasy Parlamentarnej.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *