Wydawnictwo Huia zdobywa ważne nagrody w Bolonii

Wydawnictwo Huia zdobywa ważne nagrody w Bolonii

Wiodący rodzimi wydawcy Nowej Zelandii zostali docenieni za wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej podczas tegorocznych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii.

Wydawnictwo Huia zdobyło tytuł Wydawcy Roku dla Dzieci w Bolonii w Oceanii w Targi Książki dla Dzieci w Bolonii We Włoszech – jeden z największych i najbardziej konkurencyjnych rynków książki na świecie, na którym wydawcy i agenci wyszukują i sprzedają prawa do książek.

Nagroda przyznawana jest co roku wydawnictwom z całego świata, które wyróżniają się „kreatywnością, innowacyjnością i jakością wyborów redakcyjnych”. Na tegorocznej krótkiej liście Oceanii znalazły się: Affirm Press, Fremantle Press, Hardie Grant Children's Publishing (wszystkie z Australii) i Scholastic New Zealand. Krótką listę opracowali wydawcy, stowarzyszenia wydawców i organizacje zajmujące się promowaniem czytelnictwa. Zwycięzcy zostali wybrani przez wystawców podczas Targów Książki dla Dzieci w Bolonii i ogłoszeni podczas ceremonii zorganizowanej 8 kwietnia.

Wydawnictwo Huia ogłosiło, że zdobyło Nagrodę Oceanii podczas ceremonii zorganizowanej na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii.

„Zdobycie uznania książek naszych dzieci na arenie międzynarodowej to ogromny przywilej” – powiedziała Panya Tau Hodges (Ngāti Towāretoa/Ngāti Tutīmohuta, Tohu), dyrektor HUIA. „Te książki przedstawiają wiele powodów, dla których robimy to, co robimy w Hoia. Książki mają moc uchwycenia i odzwierciedlenia sposobu, w jaki Maorysi rozumieją nasze miejsce przynależności, nasz język, naszą tożsamość i naszą kulturę. W tym sensie dzieci literatura ma ogromny wpływ na społeczeństwo, ponieważ pomaga kształtować młodych ludzi, którzy będą rangatira jutra.Reprezentowanie naszych książek i autorów w Bolonii jest samą w sobie wielką szansą – widzimy, jak nasze książki trafiają do odbiorców na całym świecie, i przedstawiamy niesamowity talent naszych autorów nowym czytelnikom. Zdobycie uznania ze strony naszej branży pozwala nam rzucić światło na lokalne wydawnictwa jako całość. Warto inwestować w kariery naszych twórców z Maorysów i rdzennych mieszkańców, a my uwielbiamy wspierać ich pracę.

Huia to niezależne wydawnictwo będące własnością i zarządzane przez Maorysów, działające na rynku od ponad 30 lat. Wśród nich znajdują się najnowsze książki dla dzieci Fabryka snów Autor: Steve Matuku, rysunek: Zak Atia, opublikowany także w te reo Māori as Te Wikitiri Moimoya; Olśniewające dłonie I Ringakuriku Napisane przez Sashę Cotter, zilustrowane przez Josha Morgana; I Jak Kuro został gwiazdą Autor: Brian T. Ba. Oprócz książek dla dzieci Huia publikuje także powieści non-fiction i powieści dla dorosłych na rynek handlowy oraz opracowuje zasoby dla sektora edukacyjnego.

READ  Miłośnik przyrody zwraca obiektyw na ptaki, które są rekordzistami w najdłuższych lotach

Targi Książki dla Dzieci w Bolonii to coroczne wydarzenie, które gromadzi wydawców z całego świata, aby reprezentować swoich autorów. W tym roku bierze udział 1456 wystawców z 90 krajów. Wśród nich jest ośmiu wydawców Aotearoa (w tym Huia), którzy prezentują swoje prace na wspólnym stoisku, w tym Oratia Media, Scholastic New Zealand, Gecko Press i Francis Plumpton Literary Agency. Stoiskiem zarządza Katherine Shanks ze Stowarzyszenia Wydawców Nowej Zelandii Te Rau o Takupo (PANZ). Przyciągająca wzrok dekoracja to już tradycja i konieczność na targach książki: pawilon Aotearoa zdobią prace ilustratora i autora sztuki przyrodniczej Martina Baileya (także współwłaściciela Książki Blackchucka).

Ebony Whitiri, dyrektor Hoia, reprezentuje wydawcę na wystawie i twierdzi, że reprezentowanie jego autorów i przybliżanie światu maoryskich historii to zaszczyt. „Szczególnie pasjonuję się książkami dla dzieci, ponieważ na własnej skórze doświadczyłam ich przemieniającej mocy w kształtowaniu aspiracji naszych młodych ludzi” – mówi.

Dyrektor Huia, Eboni Waitere, zdobywczyni nagrody Huia dla najlepszego wydawcy dla dzieci w Oceanii na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii 2024. (Zdjęcie: w załączeniu)

Huia jest największym niezależnym wydawcą Aotearoa i jest znana z wysokiej jakości produkcji i dbałości o ilustracje, a także przejrzystości i dbałości o język, zarówno te reo maoryski, jak i angielski. Opublikowali pięciuset rodzimych pisarzy i ponad tysiąc książek w języku maoryskim.

Założona na tle ruchu renesansu Maorysów, Hoya od dziesięcioleci poświęca się rozwijaniu i podkreślaniu doskonałości rodzimej literatury. W Hoya rdzenni mieszkańcy kierują narracją na każdym etapie procesu. „Jako rdzenni mieszkańcy często jesteśmy narażeni na stereotypy i przestarzałe wyobrażenia na temat tego, co to znaczy być Maorysem” – mówi Whiteir. „Nasze książki nieustannie rzucają wyzwanie tym oczekiwaniom – jesteśmy podróżnikami w czasie i magikami, wynalazcami i innowatorami, badaczami i osobami rozwiązującymi problemy. Kiedy kształtujemy i opowiadamy własne historie, nasze aspiracje i doświadczenia życiowe jako Maorysów są nieograniczone.

Targi Książki dla Dzieci w Bolonii rozpoczęły się w 1964 roku i w tym roku trwały cztery dni, do 11 kwietnia. the Pełna lista laureatów dostępna jest w internecie tutaj. Ebony Whittier z Huia będzie przemawiać podczas panelu zatytułowanego Origins: Indigenous Voices in Children's Books w środę, 10 kwietnia w bistro Book Lovers' Bistro.

READ  Chłopak oskarżony o morderstwo i terroryzm po zastrzeleniu w amerykańskiej szkole zabija cztery

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *