Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych

Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych

Rozwój lotniska w Sighi został ukończony w ramach projektu regionalnych portów lotniczych na Wyspach Salomona – współfinansowanego przez rządy Nowej Zelandii, Australii i Wysp Salomona.
zdjęcie: Wysoka Komisja Facebooka/Nowej Zelandii – Honiara, Wyspy Salomona

Rządy Nowej Zelandii i Australii przekazały dziś zmodernizowane lotnisko Sigi rządowi Wysp Salomona, co, jak mają nadzieję, poprawi łączność między prowincjami kraju.

Ten projekt o wartości około 55 milionów dolarów został wspólnie sfinansowany przez Nową Zelandię, Australię i Wyspy Salomona, a zrealizowany przez Downer i AECOM.

Trwały prace nad aktualizacją Zaczęło się w październiku ubiegłego roku Zakończenie projektu ma nastąpić do czerwca 2024 roku.

Według Solomon Airlines lotnisko Segi Point zostało zbudowane pod koniec lipca 1943 roku przez firmę Seabees przy wsparciu piechoty morskiej. Lotnisko zbudowano w niecałe 11 dni, a następnie wykorzystano je jako pas startowy myśliwców do obsługi lądowań w Rendova i Munda Point.

We wspólnym komunikacie prasowym oba rządy stwierdziły, że projekt pokazuje ich silne zaangażowanie w lotnictwo i rozwój gospodarczy na Wyspach Salomona.

Premier Wysp Salomona Jeremiah Maneli, który oficjalnie otworzył lotnisko w Sigi, podziękował wszystkim partnerom za ich ciężką pracę i zaangażowanie w projekt.

Premier Wysp Salomona Jeremiah Maneli spotyka się z wicepremierem Nowej Zelandii Winstonem Petersem.

Premier Wysp Salomona Jeremiah Maneli spotyka się z wicepremierem Nowej Zelandii Winstonem Petersem.
zdjęcie: RNZ Pacific/Caleb Fotheringham

Wiceminister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters, który odwiedził Wyspy Salomona, powiedział, że zmodernizowane lotnisko sprawi, że będzie ono „bezpieczniejsze i bardziej niezawodne”.

„Rozbudowa pasa startowego lotniska Sigi w prowincji zachodniej umożliwi loty w każdych warunkach pogodowych, zwiększając bezpieczeństwo i niezawodność operacji oraz poprawiając łączność między prowincjami Wysp Salomona” – powiedział.

Powiedział, że Nowa Zelandia jest zadowolona ze współpracy z Australią nad projektem i przekazania lotniska mieszkańcom Wysp Salomona, dodając, że przyczyniło się to do zwiększenia odporności gospodarczej kraju.

READ  Wybuch Delta Covid 19: „Nowa Zelandia nie może tego zrobić” – australijski premier Scott Morrison porównuje wykluczenie do życia w jaskini

Oprócz zwiększenia liczby lokalnych miejsc pracy, rozwój ten wspierałby rozwój branży turystycznej, poszerzał możliwości gospodarcze, poprawiał dostęp do podstawowych usług i bardziej sprawiedliwy rozwój we wszystkich prowincjach.

Minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong powiedziała, że ​​Manele dał jasno do zrozumienia, że ​​wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy i rozwój infrastruktury są najważniejszymi priorytetami jego rządu.

„Australia i Nowa Zelandia wysłuchały i odpowiedziały, współpracując z rządem Wysp Salomona nad rozbudową lotniska w Sighi, aby zapewnić większe korzyści gospodarcze, w tym turystykę, Terytorium Zachodniemu” – powiedział Wong.

„Inwestycja ta stanowi część szerszego programu wysokiej jakości modernizacji portów lotniczych wspieranego przez Australię i Nową Zelandię, aby pomóc w uwolnieniu pełnego potencjału gospodarczego Wysp Salomona” – dodała.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *