Wystrzelenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Nowa amerykańsko-rosyjska załoga udaje się na stację kosmiczną

Wystrzelenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Nowa amerykańsko-rosyjska załoga udaje się na stację kosmiczną
  • Napisane przez Ali Abbasa Ahmadi i Lipikę Pelham
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Rakieta SpaceX wystrzeliwuje z amerykańsko-rosyjską załogą w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rakieta SpaceX Falcon 9 z trzema amerykańskimi astronautami i rosyjskim kosmonautą wystartowała z Florydy w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Misja Crew-8 będzie w kosmosie przez sześć miesięcy. Przestrzeń kosmiczna to jeden z niewielu obszarów, w którym Stany Zjednoczone i Rosja nadal ściśle współpracują pomimo wojny na Ukrainie.

Trzej mężczyźni i jedna kobieta znajdują się w kapsule, którą firma SpaceX Elona Muska już czterokrotnie wykorzystywała w kosmosie.

Jeden z nich obejmowałby hodowanie sztucznych replik ludzkich narządów w środowisku o niskiej grawitacji, co nie jest możliwe na Ziemi.

Według kierownika programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, Joela Montalbano, będzie to jeden z ponad 200 eksperymentów naukowych, które zostaną przeprowadzone podczas misji, której zakończenie zaplanowano na połowę sierpnia.

Czteroosobowa załoga wystartowała z Kennedy Space Center na Florydzie o godzinie 22:53 czasu lokalnego (03:53 GMT w poniedziałek).

Pierwsza próba startu w sobotę została odwołana ze względu na silny wiatr.

W niedzielę transmisja internetowa na żywo NASA pokazała, że ​​70-metrowa rakieta wznosi się w nocne niebo, otoczona chmurami pary, gdy unosi się z ziemi.

Rakieta Falcon wyniosła na orbitę niesiony przez siebie statek kosmiczny o nazwie Endeavour dziewięć minut po starcie.

Na nagraniu z kabiny widać czterech członków załogi przypiętych pasami do statku kosmicznego i ubranych w czarno-białe kombinezony lotnicze.

Agencja informacyjna Reuters zacytowała wypowiedź dowódcy lotu Matthew Dominica podczas rozmowy radiowej z naziemnym centrum kontroli: „Co za niesamowita podróż na orbitę”.

Skomentuj zdjęcie,

Załoga udaje się na Międzynarodową Stację Kosmiczną kapsułą Dragon Endeavour

Sir Dominic i Rosjanin Alexander Grebenkin odbywali swój pierwszy lot w przestrzeń kosmiczną. Innymi członkami załogi na pokładzie byli astronautka Janet Epps i lekarz Michael Barratt – pilot Załogi-8 – który odbywa swoją trzecią wizytę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czterej członkowie załogi mają przybyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wtorek, dokując do orbitującego laboratorium około 250 mil (420 kilometrów) nad Ziemią.

NASA poinformowała, że ​​dołączą do siedmioosobowej załogi przebywającej obecnie na stacji kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – długości mniej więcej boiska do piłki nożnej i według agencji informacyjnej Reuters – największego obiektu stworzonego przez człowieka w kosmosie – to rzadki obszar międzynarodowej współpracy pomiędzy różnymi rządami świata. Jest stale utrzymywany przez amerykańsko-rosyjskie konsorcjum, w skład którego wchodzi Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich.

Alexander Grebenkin to najnowszy astronauta, który poleci na amerykańskim statku kosmicznym na mocy umowy podpisanej przez NASA i rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos w 2022 roku.

READ  Naukowcy osiągnęli samopodtrzymującą się fuzję jądrową… ale teraz nie mogą jej odtworzyć: ScienceAlert

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *