Wzrosła liczba ofiar najsilniejszego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Tajwan od 25 lat

Wzrosła liczba ofiar najsilniejszego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Tajwan od 25 lat

przez Bena Blancharda I Yemo Lee, Reutera

Skały blokują część drogi na odcinku autostrady w Taichung po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodni Tajwan 3 kwietnia 2024 r.
zdjęcie: Biuletyn/Biuro Straży Pożarnej władz miasta Taichung/AFP

Władze podały, że w środę dziewięć osób zginęło w największym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Tajwan od co najmniej 25 lat, a ponad 800 innych zostało rannych, a 50 osób zaginęło w drodze do parku narodowego, a ratownicy do transportu innych używali drabin do bezpieczeństwa.

Telewizja transmitowała obrazy budynków pochylonych pod niepewnymi kątami w słabo zaludnionej, górzystej prowincji Hualien na wschodzie, w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi o sile 7,2 w skali Richtera, które nawiedziło morze około godziny 8:00 (0000 GMT).

„Trzęsienie ziemi było bardzo silne. Miałem wrażenie, że dom się zawali” – powiedział Chang Yu Lin, lat 60, pracownik szpitala w stolicy Tajpej.

Kobieta prowadząca pensjonat w Hualien City powiedziała, że ​​pospieszyła, aby uspokoić gości przestraszonych trzęsieniem ziemi.

„To największe trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek doświadczyłam” – powiedziała kobieta, która prosiła o podanie wyłącznie tożsamości Chan.

Trzęsienie ziemi miało miejsce na głębokości 15,5 km, gdy ludzie udali się do pracy i szkoły, co spowodowało ostrzeżenie przed tsunami w południowej Japonii i na Filipinach, które zostało później zniesione.

Film pokazuje, jak ratownicy używają drabin, aby pomóc uwięzionym ludziom wydostać się przez okna, podczas gdy w innych miejscach doszło do masowych osunięć ziemi, a silne wstrząsy w Tajpej zmusiły do ​​krótkotrwałego zamknięcia metra, chociaż większość linii wznowiła działalność.

Władze straży pożarnej poinformowały, że powoli ewakuują część osób uwięzionych w tunelach w pobliżu miasta Hualien, w tym dwóch Niemców.

Stracili jednak kontakt z 50 podróżnymi, którzy byli na pokładzie czterech minibusów jadących do hotelu w Parku Narodowym Taroko Gorge, nie podając szczegółów.

READ  Były przewodniczący Partii Narodowej, Peter Goodfellow, przekazuje partii darowiznę w wysokości 30 000 dolarów

Rząd oszacował liczbę zarażonych na 821 osób.

Uszkodzone budynki w dzielnicy Xindian w Nowym Tajpej po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodni Tajwan 3 kwietnia 2024 r.

Uszkodzone budynki w dzielnicy Xindian w Nowym Tajpej po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodni Tajwan 3 kwietnia 2024 r.
zdjęcie: Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna/AFP

„W tej chwili najważniejszą rzeczą i najwyższym priorytetem jest ratowanie ludzi” – powiedziała nowo wybrana prezydent Lai Ching-ti, przemawiając przed jednym z zawalonych budynków w Hualien.

Lai, który ma objąć urząd w przyszłym miesiącu, powiedział reporterom, że ponowne otwarcie linii kolejowej prowadzącej do tego obszaru ma nastąpić w czwartek.

Siły powietrzne Tajwanu poinformowały, że sześć myśliwców F-16 odniosło niewielkie uszkodzenia w głównej bazie w mieście, z której często startują samoloty, aby odeprzeć naloty chińskich sił powietrznych, ale oczekuje się, że samoloty wkrótce powrócą do służby.

W Japonii Agencja Meteorologiczna podała, że ​​siła trzęsienia ziemi osiągnęła 7,7 stopnia i że kilka małych fal tsunami dotarło do części południowej prefektury Okinawa, zmniejszając jednocześnie ostrzeżenie przed tsunami do ostrzeżenia.

To zdjęcie wykonane przez tajwańską Centralną Agencję Informacyjną (CNA) 3 kwietnia 2024 r. przedstawia uszkodzony budynek w mieście Hualien po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodni Tajwan.  Istnieje obawa, że ​​co najmniej jedna osoba zginęła, a prawie 60 innych zostało rannych 3 kwietnia w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Tajwan, niszcząc dziesiątki budynków i wywołując ostrzeżenia o tsunami, które zanim zostały zniesione, dotarło do Japonii i Filipin.  (Zdjęcie: CNA / AFP) / Poza Chinami – Poza Makau – Poza Tajwanem / Poza Hongkongiem – Ograniczone do użytku redakcyjnego

Uszkodzony budynek w Hualien po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodni Tajwan 3 kwietnia 2024 r.
zdjęcie: AFP/UGC przez drogę

Na Filipinach urzędnicy zajmujący się trzęsieniem ziemi ostrzegli mieszkańców obszarów przybrzeżnych w kilku prowincjach przed przeprowadzaniem się na wyżej położone obszary.

Oficjalne chińskie media podały, że trzęsienie ziemi odczuli mieszkańcy południowo-wschodniej prowincji Fujian, natomiast świadek agencji Reuters powiedział, że odczuli to również mieszkańcy Szanghaju, centrum handlowego.

Meteorolodzy twierdzą, że w Tajpej, gdzie zarejestrowano ponad 50 wstrząsów, nadal można odczuwać wstrząsy wtórne.

Taipower Electricity twierdzi, że po trzęsieniu przywrócono większość prądu, a dwie elektrownie jądrowe na wyspie nie ucierpiały.

Tajwański operator kolei dużych prędkości oświadczył, że w jego pociągach nie zgłoszono żadnych uszkodzeń ani obrażeń, chociaż usługi będą opóźnione ze względu na przeprowadzane inspekcje.

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., główny dostawca chipów dla Apple i Nvidii, oświadczyła, że ​​ewakuowała niektóre zakłady produkcyjne, a systemy bezpieczeństwa działają normalnie.

„Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, zgodnie z firmowymi procedurami ewakuowano część fabryk” – poinformował w oświadczeniu gigant półprzewodników, dodając później, że pracownicy zaczęli wracać do pracy.

Akcje TSMC notowane w Tajpej zamknęły się na minusie o 1,3 procent, ale indeks referencyjny w dużej mierze zlekceważył wpływ trzęsienia ziemi i zamknął się na minusie o 0,6 procent.

To zdjęcie wykonane przez tajwańską Centralną Agencję Informacyjną (CNA) 3 kwietnia 2024 r. przedstawia ludzi gromadzących się w holu biurowca Taipei 101 w Tajpej po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodni Tajwan.

Ludzie zbierają się w holu biurowca Taipei 101 w Tajpej po poważnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodni Tajwan 3 kwietnia 2024 r.
zdjęcie: Centralna Agencja Informacyjna /AFP

Oficjalna agencja Central News Agency podała, że ​​trzęsienie ziemi było największe od trzęsienia ziemi o sile 7,6 w skali Richtera, które miało miejsce w 1999 r., w wyniku którego zginęło około 2400 osób oraz uszkodziło lub zniszczyło 50 000 budynków.

Tajwańscy meteorolodzy sklasyfikowali środowe trzęsienie ziemi w mieście Hualien jako „szóstkę”, czyli drugi co do wielkości poziom intensywności w skali od 1 do 7.

Eksperci twierdzą, że takie trzęsienia ziemi prowadzą do zawalenia się ścian, chyba że są one wykonane z bloków żelbetowych, a ludzie nie mogą stać prosto i muszą się czołgać, aby się poruszać.

-Ta historia została po raz pierwszy opublikowana przez Reutera.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *