Zakażenia koronawirusem skaczą o 160% w polskim mieście sylwestrowym

Okolice Zakopanego, „zimowej stolicy” Polski, odnotowały 160-procentowy wzrost zachorowań na koronawirusa w tydzień po tym, jak dziesiątki tysięcy ludzi przyłączyło się do tamtejszych obchodów sylwestrowych, w tym koncertu zorganizowanego przez telewizję państwową, który przyciągnął 30 000 widzów. .

Według danych Ministerstwa Zdrowia 10 stycznia krążący tygodniowy wskaźnik nowych przypadków COVID-19 w powiecie tatrzańskim był o 159% wyższy niż w poprzednim tygodniu. Był to wzrost większy niż jakikolwiek inny w 379 województwach w Polsce i 16-krotnie wyższy niż 10% wzrost liczby zakażeń w całej Polsce w tym samym okresie.

Procentowa zmiana tygodniowej średniej liczby nowych codziennych zachorowań na COVID-19 między 3 a 10 stycznia w każdym z województw Polski (po prawej) i (po lewej). Tatry to najciemniejszy czerwony region na południowej granicy. (Wizualizacja według Piotr Tarnowski Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia.)

Żupania tatrzańska – położona w Tatrach Południowych na granicy ze Słowacją – jest wspaniałym domem dla branży sportów zimowych i turystyki.

Został także gospodarzem „Sylwestra Marzeń” w TVP, corocznego telewizyjnego koncertu ogłaszanego w Nowym Roku. Gwiazdą tegorocznego show był amerykański piosenkarz Jason Derulo, który wystąpił u boku wielu polskich i międzynarodowych artystów.

Wydarzenie spotkało się z krytyką za przyjęcie wypełnionego tłumu do 30 000 osób (niektóre z nich na zdjęciu powyżej). Znaczna część z nich nie miała masek, mimo licznych próśb ze strony gospodarzy.

Wśród sfotografowanych bez maski znalazły się Joanna Korska – żona szefa TVP Jacka Korskiego – oraz Joanna Lechówka, posłanka z partii rządzącej w Polsce Prawo i Sprawiedliwość.

Następnie Jacek Kurski odrzucił krytykę wydarzenia w ramach „planu obalenia rządu” przez „Księgę Piątej Kolumny” przy wsparciu zewnętrznym. Zauważył, że zgodnie z przepisami rządowymi, wszyscy z wyjątkiem 250 osób zostało w pełni zaszczepionych.

READ  WW Skiles Field zagra ostatni mecz w pierwszym tygodniu 2022 r.

Lichocka twierdziła też, że „nie ma obowiązku noszenia masek na zewnątrz”, tylko „w pomieszczeniach”, donosi Wirtualne Media.

Jednakże, obecne zasady dotyczące Covid Stwierdza, że ​​na koncertach plenerowych publiczność musi zachować odległość 1,5 metra i „stosować się do poleceń zasłaniania nosów i ust”.

Oprócz imprezy TVP dziesiątki tysięcy imprezowiczów zjechało do Zakopanego, aby świętować Sylwestra. Rząd zamknął kluby nocne i dyskoteki 15 grudnia, ale wyjątki zostały wprowadzone w przypadku ich otwarcia 31 grudnia i 1 stycznia.

Tylko restauracje, bary i hotele mają wstęp do 30% pojemności. Jednak osoby, które zostały w pełni zaszczepione, nie wliczają się do tych limitów. Firmy teoretycznie muszą udowodnić, że sprawdziły stan szczepień gości, choć wiele osób skarży się, że nie ma do tego podstaw prawnych.

Około 100 tysięcy osób przyjechało do Zakopanego w sylwestra – szacuje Wirtualna Polska. Rzecznik policji powiedział, że wielu z nich „niestety piło za dużo”, co doprowadziło do wielu bójek. Po drugiej stronie Tatr policja została wezwana do ponad 100 interwencji w ciągu nocy.

Jerzy Toczyk, lokalny lekarz i koordynator szczepionek na COVID w powiecie tatrzańskim, powiedział Wirtualnej Polsce, że „spodziewany jest dalszy wzrost zachorowań na tym obszarze”. „Przyjechało tu wiele osób i nastąpiła kompletna luz w ochronie przed wirusem”.

Wielu ekspertów ostrzegało wcześniej, że zorganizowanie imprezy TVP w Zakopanem i umożliwienie funkcjonowania obiektów rozrywkowych i hotelarskich spowoduje gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid.

READ  „Chcę mój medal”: walka bokserska ustalona na igrzyskach olimpijskich w Rio 2016, według śledztwa

Region, w którym znajduje się Powiat Tatrzański, ma również jedne z najniższych wskaźników szczepień w Polsce. Niektóre gminy zaszczepiają mniej niż 25% swojej populacji, w porównaniu z około 56% w całym kraju.

Bezbronni i dumni: dlaczego górale w Polsce nie dają się dźgnąć

Dzienna liczba zakażeń w Polsce, po spadku ze szczytu czwartej fali na początku grudnia, od początku stycznia zaczęła ponownie rosnąć.

Wczoraj rzecznik resortu zdrowia Wojciech Androsewicz powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy rajd jest świątecznym wskaźnikiem świetlnym, czy początkiem długoterminowego trendu wzrostowego. Minister Zdrowia ostrzegł, że Polska stoi przed potencjalnym „katastrofalnym scenariuszem” wraz z rozpowszechnieniem wariantu Omicron.

Przełom nowego roku nie był pierwszym, kiedy Zakopane było świadkiem takich scen podczas pandemii. W lutym zeszłego roku, po zniesieniu niektórych ograniczeń związanych z koronawirusem, tysiące ludzi najechało na miasto, co doprowadziło do chaotycznych scen i setek interwencji policji.

Setki policjantów interweniowało, gdy tłumy napływały do ​​zimowej stolicy Polski po złagodzeniu ograniczeń

Główne źródło zdjęcia: Agencja Wyborcza.pl

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top