Zamknij Newshub: Serwis informacyjny poinformował o jego śmierci w biuletynie o 18:00

Zamknij Newshub: Serwis informacyjny poinformował o jego śmierci w biuletynie o 18:00

Newshub poinformował o swojej śmierci w dzisiejszym biuletynie o 18:00, zamieszczając szczere relacje i komentarze niektórych swoich dziennikarzy, i był zszokowany dzisiejszym „niszczycielskim” oświadczeniem.

Oczekuje się, że w redakcjach jednej z największych komercyjnych firm medialnych w Nowej Zelandii, która ma zostać zamknięta pod koniec czerwca, zwolni się nawet 300 osób.

Prezenter Mike McRoberts przedstawił tę historię: „Idziemy, idziemy, jeszcze nie całkiem. Przyszłość rysuje się ponuro dla Newshub”.

Następnie zacytowała komentarze Glena Keane’a, dyrektora generalnego Warner Bros. Dziennikarz Discovery Patrick Gower i McRoberts opisali wiadomość o zamknięciu jako „bomba”.

Historia jest kontynuowana po blogu na żywo

Historia trwa

„W przeszłości cierpieliśmy i przetrwaliśmy cięcia, ale utrata całego naszego działu wiadomości i podmiotu powiązanego z tkanką naszej społeczności tutaj, w Aotearoa, jest absolutnie bolesna” – powiedział McRoberts.

Starszy dziennikarz Newshub, Michael Mora, relacjonował wiadomości o zamknięciu placówki, mówiąc, że dzisiejsze poranne oświadczenie było „całkowicie nagłe i absolutnie druzgocące dla mnie i wszystkich moich kolegów”.

Michael Mora, starszy dziennikarz w Newshub, mówił o proponowanym zamknięciu swojej organizacji. Zdjęcie/Dean Purcell

„Wielu z nas pracuje razem od dziesięcioleci” – powiedziała Mora. Administracja stwierdziła, że ​​będzie możliwość skomentowania tej propozycji, chociaż większość osób, z którymi rozmawiałem, nie sądziła, aby cokolwiek to zmieniło.

Prezenterka Samantha Hayes powiedziała: „To nie jest historia, którą chcieliśmy dzisiaj opisać. Wszyscy tak myślimy”.

Mora powiedziała, że ​​wieści wciąż „docierają do świadomości”.

„Najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, że wszyscy jesteśmy kolegami z Three. Jesteśmy jak rodzina. Więc otrzymanie tej wiadomości dzisiaj jest druzgocące.

„Wszyscy jesteśmy dumni ze świadczonego przez nas serwisu informacyjnego i pasjonujemy się wiadomościami i dziennikarstwem. Dzisiaj, wraz z tą zapowiedzią, było to dla mnie absolutnie szokujące. Otrzymałem wiadomości dla siebie i współpracowników od rodziny i przyjaciół, a także współpracowników w innych mediach informacyjnych, takich jak Stuff, Ogłaszać, RNZ, więc odbiło się to echem w całym krajobrazie medialnym.

READ  Na nowym zdjęciu Shania Twain (58 l.) jest nie do poznania

„To zmieni cały krajobraz dziennikarstwa w kraju”.

Mark Jennings, były prezes MediaWorks, powiedział, że jest zszokowany zamknięciem i skalą zmian.

„Myślałem, że nastąpią pewne cięcia… ale zamknięcie całej operacji informacyjnej to wielka sprawa i duży cios dla kraju”.

Prezenter News First o godzinie 17:30, Eric Young, powiedział, że działalność Newshub i jej poprzedniczki są „częścią mojego DNA. Mieszkam w tym budynku od 1989 roku”.

Przed ogłoszeniem premier rozmawiał z szefami Newshub

Po ogłoszeniu premier Christopher Luxon stwierdził, że jest to „szokujące i smutne”.

W dzisiejszej rozmowie z reporterami w Wellington Luxon przyznała, że ​​był to „bardzo trudny dzień” dla ponad 250 rodzin pracowników Newshub, w tym dziesiątek prominentnych nadawców i dziennikarzy, takich jak prezenterzy programów informacyjnych o 18:00 Mike McRoberts i Samantha Hayes.

Powiedział, że konsumenci decydują się na otrzymywanie wiadomości za pośrednictwem różnych mediów i placówek, i był pewien, że w Nowej Zelandii nadal będzie „wiele głosów”.

Luxon powiedział, że rozmawiał z szefami Newshub przed ogłoszeniem tej decyzji na spotkaniu wszystkich pracowników o godzinie 11:00.

Powiedział, że chce zrozumieć, dlaczego podjęto taką decyzję i co ona oznacza dla pracowników.

„Było dla mnie zupełnie jasne, że Warner Bros. Discovery to jedna z największych globalnych firm medialnych na świecie, warta 20 miliardów dolarów [market capital] „Myślę, że tyle jest tego warte, w rezultacie nie udało im się zastosować tego modelu biznesowego, więc muszą stawić czoła spadającym przychodom z reklam, a także zmieniającym się przyzwyczajeniom konsumentów, i dlatego podjęli decyzję oni mają.”

Luxon powiedział, że jego rozmowa z Warner Bros. Odkrycie doprowadziło go do przekonania, że ​​rząd nie może nic zrobić, aby zmienić swoją decyzję.

Winston Peters: Zamknięcie Newshub to „katastrofa dla demokracji”

Wicepremier Winston Peters powiedział reporterom, że zamknięcie Newshub było „katastrofą dla demokracji w tym kraju”.

READ  Sarah Ferguson wierzy, że jej nowa książka przebije powieść księcia Harry'ego „Włócznia”

Peters powiedział, że osobiście rozważał, czy dla branży medialnej potrzebne są zmiany w rządzie, ale nie przedstawiłby swoich pomysłów bez wsparcia partnerów koalicyjnych.

David Seymour: Nowa Zelandia potrzebuje konkurencyjnej czwartej władzy

Lider prawa i minister regulacji David Seymour powiedział, że to smutny dzień dla lokalnego przemysłu medialnego i demokracji, która potrzebowała konkurencyjnej czwartej kadencji.

Powiedział, że zasięgnął porady, czy istnieją równe szanse pomiędzy TVNZ a innymi nadawcami. Seymour dodał, że może zażądać od TVNZ wypłaty dywidendy, czego oczekuje się od innych spółek.

Melissa Lee: Ustawa o wiadomościach cyfrowych nie zrobiłaby „ani jednej różnicy”

Minister radiofonii i telewizji Melissa Lee powiedziała także, że rozmawiała z prezesem Warner Bros. Glenem Keane’em. Discovery NZ, które poinformowało ją o ogłoszeniu.

Powiedziała, że ​​Keane powiedział jej, że ustawa Digital Fair News Bargaining Bill – która proponuje zmuszenie firm z branży mediów społecznościowych, takich jak Facebook, do płacenia za lokalne treści informacyjne, których używają na swojej platformie – nie zrobi „ani jednej różnicy”.

„Nie było nic, co mogłoby naprawdę pomóc” – stwierdził Lee, dodając, że niepowodzenie wynikało z braku przychodów z reklam.

Lee wyjaśnił później, że Newshub nie prosił konkretnie o pomoc finansową.

Prezenterzy Newshub Mike McRoberts i Ryan Bridge opuszczają dziś newsroom w Auckland.  Zdjęcie/Dean Purcell
Prezenterzy Newshub Mike McRoberts i Ryan Bridge opuszczają dziś newsroom w Auckland. Zdjęcie/Dean Purcell

Chris Hipkins: „Smutny dzień dla mediów”

Lider Partii Pracy Chris Hipkins powiedział, że dzisiejsze oświadczenie to „całkowita zmiana” i „smutny dzień dla mediów informacyjnych i smutny dzień dla demokracji w Nowej Zelandii”.

„Demokracja w Nowej Zelandii zależy od świadomej debaty, a różnorodność źródeł medialnych jest naprawdę ważna, aby to osiągnąć” – dodał Hipkins.

„Newshub to bardzo duży gracz w nowozelandzkim sektorze medialnym i nowozelandzkim dziennikarstwie. To zła wiadomość dla serca i ogólnego stanu naszej demokracji”.

Hipkins stwierdził, że „problematyczne” jest fakt, że Nowa Zelandia ma obecnie tylko jednego producenta wiadomości telewizyjnych – państwową, ale finansowaną komercyjnie TVNZ.

„Myślę, że to trudne, że mamy teraz tylko jednego producenta wiadomości telewizyjnych i wiesz, że to prawdziwa tragedia”.

READ  Pink odwołuje inne koncerty z powodu „infekcji dróg oddechowych”

WILLIE JACKSON: To szok dla wszystkich

Były minister radiofonii i telewizji Willie Jackson powiedział, że presja na firmy medialne wymaga innowacyjnych sposobów wspierania branży, gdy zajdzie taka potrzeba.

Z pewnością wywarły one wpływ i pozostawiły ślad w mediach i wiadomościach w tym kraju. „To szok dla wszystkich” – powiedział Jackson.

Właściciele Newshuba poinformowali go wcześniej o swoim stanowisku, ale nie zwrócili się o finansowanie.

„Nie spodziewałem się, że kilka miesięcy później ogłoszą, że zamykają firmę”.

Sama Hurleya Do Zwiastować Dyrektor ds. wiadomości Dołączył w 2017 r., po wcześniejszej pracy w 1Aktualności I Dziś Hawke's Bay.

Raphael Franks jest reporterem z Auckland zajmującym się najświeższymi wiadomościami. Dołączył Ogłaszać Jako student Te Reto w 2022 r.

Adam Pearce jest korespondentem politycznym w Herold Nowej Zelandii Zespół galerii prasowej parlamentu. W NZME pracuje od 2018 roku zajmując się sportem i zdrowiem Prawnik z północy W Whangarei przed przeprowadzką Ogłaszać W Auckland zajmuje się koronawirusem i przestępczością.

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *