Zawirowania wyborcze na Samoa: przewodniczący parlamentu odracza parlament na kilka godzin przed złożeniem przysięgi przez nowego premiera

Zawirowania wyborcze na Samoa: przewodniczący parlamentu odracza parlament na kilka godzin przed złożeniem przysięgi przez nowego premiera

APIA, Samoa – Kryzys konstytucyjny w Samoa pogorszył się w niedzielę wieczorem, kiedy przewodniczący Izby Reprezentantów unieważnił postanowienie Sądu Najwyższego, które umożliwiłoby zebranie parlamentu w poniedziałek, a przywódca Fatuatwa E. Lee przybył do Samoa lub Tassi (FAST) Famei Naomi jest brudna Zostanie zaprzysiężona jako pierwsza kobieta premier tego kraju.

Burzliwy weekend upłynął pod znakiem szeregu wypadków, gdy głowa państwa, Sąd Najwyższy i przewodniczący Izby Reprezentantów walczyli o uporządkowane przekazanie władzy w Samoa po dziesięcioleciach pod przywództwem Partii Ochrony Praw Człowieka.

Fiona E, wybitna miejscowa prawniczka, powiedziała, że ​​ostatnie wydarzenia to „ohydne nadużycie stanowiska i rażące lekceważenie rządów prawa i konstytucji”.

„Mamy kilka miesięcy niepewności” – powiedział Lee.

Samoa znajduje się w impasie wyborczym od czasu wyborów z 9 kwietnia, kiedy to jego lider, utworzony przez odłamową grupę Partii Praw Człowieka, uzyskał przewagę nad obecną partią, która jest u władzy od 1982 roku. Jej lider, Tuilaepa Dr Sailele Malielegaoi, był premierem przez ostatnie 23 lata i okazał się niechętny do rezygnacji ze swojej roli.

Parlament Samoa miał zbierać się w poniedziałek, do czasu, gdy mówca przełożył posiedzenie w niedzielę wieczorem.

Parlament Samoa miał zbierać się w poniedziałek, do czasu, gdy mówca przełożył posiedzenie w niedzielę wieczorem.

Ale koniec impasu wyszedł na jaw w zeszłym tygodniu, kiedy głowa państwa, Tuymalivano Valletta Swallow, aw drugim ogłosiła, że ​​Parlament powinien zebrać się w poniedziałek, 45 dni po wyborach, zgodnie z wymogami prawa. Był w drodze, aby zostać zaprzysiężonym na nowego premiera.

Jednak późno w sobotę wieczorem zawiesił ogłoszenie, mówiąc, że parlament nie zbierze się „do czasu jego ogłoszenia iz powodów, które podam we właściwym czasie”. Opuścił swoją oficjalną rezydencję w Apii, wracając do oddalonej o kilka godzin wioski Matoto-Valatai. Zgłoszone przez Radio Nowa Zelandia.

Sąd Najwyższy na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, Określenie tej decyzji jako „nielegalnej” Nakazał kontynuować poniedziałkową sesję parlamentarną. Malelegawi zarzucił Sądowi Najwyższemu „zszarganie nazwy urzędu głowy państwa” orzeczeniem.

READ  Pojawiły się pytania, dlaczego rząd nie zastosował odpowiednich procedur prawnych w celu podwyższenia wynagrodzeń

Następnie o 20:00 w niedzielę wieczorem marszałek Izby Reprezentantów Lyubibi Toliafoa Favisi powiedział, że otrzymał rozkazy od głowy państwa, a nie od Sądu Najwyższego, i odłożył poniedziałkową sesję do czasu, gdy głowa państwa złoży kolejne oświadczenie. .

Nowy lider FAST Fiame Naomi Mata'afa (z prawej) i jego zastępca Laauli Leuatea Polataivao Schmidt

RNZ Pacific / RNZ Pacific

Nowy lider FAST Fiame Naomi Mata’afa (z prawej) i jego zastępca Laauli Leuatea Polataivao Schmidt

Wcześniej w niedzielę Matafa’a powiedział: „Kiedy wystarczy, to wystarczy”. „Kiedy skończy się niszczenie reputacji, reputacji i członków Samoa [the HRPP] Zatrzymać spiralne szaleństwo jednego człowieka? – Zapytałem, mając na myśli jej przeciwnika Maligoya.

Malilegawi powiedział już, że członkowie HRPP nie wezmą udziału w poniedziałkowej ceremonii zaprzysiężenia, opisując sesję jako „wymuszoną” w następstwie niedokończonych spraw. Było to odniesienie do debaty na temat przepisu konstytucyjnego zapewniającego, że 10 procent parlamentarzystów to kobiety, przepis, który wydaje się być energetyzowany przez głowę państwa, aby pomóc Pakistańskiemu planowi praw człowieka utrzymać się przy władzy.

Czytaj więcej:
* Sąd Najwyższy Samoa uchyla zawieszenie parlamentu
* Parlament Samoa odbędzie się w poniedziałek
* Sąd Samoa odrzuca wezwanie do drugich wyborów, torując drogę premierowi
* Wybory na Samoa: Samoańczycy w Nowej Zelandii twierdzą, że zamieszki spowodowały bardzo potrzebną zmianę

Maligawi powiedział, że o ile ten procent nie zostanie osiągnięty, „wprowadzanie w błąd przed Bogiem” byłoby „mylące przed Bogiem”, gdyby posłowie złożyli przysięgę konstytucyjną.

„Jeśli Parlament zasiądzie siłą, co się stanie?” Powiedział do lokalnej stacji TV1. „Doprowadzi to do podważenia konstytucji. Jako przywódca tego kraju u boku naszej partii politycznej nie mogę złożyć przed Bogiem przysięgi w Parlamencie, że będę wykonywał nasze obowiązki, wiedząc, że konstytucja jest deptana”.

Lider HRPP, Tuilaepa Sailele Malielegaoi

Tipi Autagavaia / RNZ

Lider HRPP, Tuilaepa Sailele Malielegaoi

Maligawi powiedział, że ogłoszenie przez głowę państwa o zawieszeniu sesji parlamentarnej w poniedziałek było „mądrością, której nie widzimy”. „Jak powiedział, we właściwym czasie wyjaśni swoje powody. To jest świat naszego narodu”.

READ  Epidemia Covid 19 Omicron: 1653 nowych przypadków Covid, 254 hospitalizowanych i 12 zgonów

Powiedział też, że niedziela jest dniem odpoczynku chrześcijan i że sądy nie powinny tego dnia zasiadać. Konstytucja Samoa pozwala sędziom Sądu Najwyższego na „wykonywanie wszystkich uprawnień” zawsze i wszędzie.

Prokurator E powiedział, że głowa państwa działa całkowicie poza jego władzą.

„To jest czas, w którym społeczność międzynarodowa powinna wezwać głowę państwa i członków rządu tymczasowego do śledzenia tego procesu, przestrzegania praworządności i przestrzegania orzeczeń sądowych” – powiedziała.

Wszystkie trzy decyzje zostały podjęte przez pełny skład trzech sędziów Sądu Najwyższego, w tym sędziego głównego, Satio Simativy Pereza.

Zdarza się to niezwykle rzadko, powiedział E., i pokazuje, jak bardzo byli chętni do podejmowania rozsądnych decyzji dotyczących tych wyborów.

„Pomimo pewnych haniebnych zachowań osób zajmujących wysokie stanowiska, sędziowie faktycznie postępują właściwie i wykonują niesamowitą robotę, pozbywając się tych nielegalnych czynów” – powiedziała. „Myślę, że jest to wymiar sprawiedliwości, z którego Samoa może być naprawdę dumne”.

W kolejnym bezprecedensowym obrocie wydarzeń prokurator generalna Samoa Mariva Betham-Anandil pokazała, że ​​nie akceptuje autorytetu Sądu Najwyższego i wyszła z niedzielnego posiedzenia, mimo że Sędzia Naczelny poprosił ją, aby tego nie robiła.

Powiedziała, że ​​sprawa miała być omawiana w izbach sędziów, a nie na rozprawie Sądu Najwyższego. Dzień wcześniej Sąd Najwyższy uznał za konieczne wydanie memorandum do Prokuratora Generalnego, przypominającego jej, że „wyrok Sądu Najwyższego reprezentuje prawo Samoa i należy go przestrzegać”.

„Nieprzestrzeganie prawa ma swoje konsekwencje” – napisali sędziowie.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *