Zełenski z Ukrainy rozmawia z premierem Polski Donaldem Tuskiem o dalszym wsparciu NATO

Zełenski z Ukrainy rozmawia z premierem Polski Donaldem Tuskiem o dalszym wsparciu NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, że nadchodzący szczyt NATO podejmie konkretne kroki w celu wzmocnienia obrony powietrznej jego kraju przed Rosją.

WARSZAWA, Polska — Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że nadchodzący szczyt NATO zaoferuje konkretne środki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej jego kraju przed Rosją, kilka godzin po rosyjskim ataku rakietowym. Zginęło co najmniej 31 osób Kolejnych 154 zostało rannych, m.in. w szpitalu dziecięcym w Kijowie.

Spotkał się w Warszawie z premierem Polski Donaldem Tuskiem, aby omówić dalsze wsparcie Ukrainy ze strony NATO oraz podpisać dwustronny dokument o współpracy i bezpieczeństwie.

„Chcemy zobaczyć większą determinację u naszych partnerów i usłyszeć konkretne odpowiedzi na te ataki” – powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej, podkreślając, że Ukraina podejmie własne kroki odwetowe.

„Widzę możliwość wykorzystania przez naszych partnerów swoich systemów obrony powietrznej do ataków rakietowych, które atakują nasz kraj” – powiedział Zełenski.

Po drodze Zełenski zatrzymał się w Warszawie Szczyt NATOwe wtorek w Waszyngtonie rozpoczyna się obchody 75. rocznicy powstania Zachodniego Sojuszu Bezpieczeństwa. Oczekuje się, że przywódcy omówią sposoby zapewnienia Ukrainie niezawodnej, długoterminowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkolenia wojskowego przez ponad dwa lata. Inwazja na Rosję na pełną skalę.

Na początku konferencji prasowej z Tuskiem Zełenski poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy ofiar poniedziałkowych nalotów.

Tusk udzielił wszelkiej dostępnej pomocy dzieciom ewakuowanym ze zbombardowanego szpitala.

Obaj przywódcy podpisali porozumienie o współpracy i obronności, wyrażające ciągłe wsparcie Polski dla Ukrainy w zakresie obronności, zwłaszcza obrony powietrznej, bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz udziału Polski w odbudowie.

READ  Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej Polski | gra

Legion ukraińskich ochotników przebywających obecnie za granicą zostanie przeszkolony w Polsce w celu przyłączenia się do wysiłków na rzecz bezpieczeństwa na ukraińskiej ziemi – powiedział Zełenski.

Przedstawicielem Polski na szczycie NATO będzie prezydent Andrzej Duda, który w najbliższy poniedziałek ma spotkać się z Zełenskim. Polska jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy i zapewniła sprzęt wojskowy, szkolenia i inne dostawy o wartości około 4 miliardów dolarów. Zapewnia także wsparcie humanitarne, polityczne i gospodarcze.

Inicjatywa może zostać zatwierdzona na trzydniowym szczycie NATO przyjmuje na siebie większą odpowiedzialność za koordynację ćwiczeńoraz wsparcia militarnego i finansowego dla sił Ukrainy, USA i Europejczycy mówią o zapewnieniu Ukraińcom większej obecności w systemach NATO, choć nadal nie ma konsensusu w sprawie przystąpienia Ukrainy do sojuszu.

Polska będzie nadal opowiadać się wśród naszych sojuszników za jak najszybszą drogą Ukrainy do członkostwa w UE i NATO – zapowiedział Tusk.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *