Aktor Billy Apple, jeden z najwspanialszych, umiera w wieku 85

Nowozelandzki artysta Billy Apple zmarł w wieku 85 lat.

Apple zmarł wkrótce po 3 nad ranem w poniedziałek po krótkiej chorobie.

Był jednym z najsłynniejszych i najważniejszych artystów plastyków Nowej Zelandii, będąc ikoną establishmentu sztuki i oficerem nowozelandzkiego Orderu Zasługi.

Jego prace znajdują się w głównych kolekcjach prywatnych i publicznych, w tym w Guggenheim Museum, Tate Britain, Chrysler Museum of Art, Scottish National Galleries of Modern Art oraz w Te Papa Tongarewa.

Billy Apple „Motion Picture Meets the Apple” (Szczegóły), 1963.

Kolekcja Chartwell, Galeria Sztuki Auckland Toi o Tamaki

Billy Apple „Motion Picture Meets the Apple” (Szczegóły), 1963.

Czytaj więcej:
* Wellington Face to Face Portrait Festival ma na celu „demistyfikację” sztuki współczesnej
* Budowanie zaufania i przełamywanie stygmatów
* Nieśmiertelność Billy Apple dzięki nauce
* Przegląd galerii: Wielka Brytania! Praca Billy’ego Apple

Jego bliski przyjaciel, Hamish McKay z Hamish McKay Gallery w Wellington, powiedział, że Apple niedawno poślubił jego partnerkę, Mary Morrison.

„Koncepcyjnie rygorystyczny, jego dbałość o szczegóły była niesamowita” – powiedział McKay. „Billy może być wymogiem podczas prezentowania wystawy, ale kiedy zrozumiesz, co jest wymagane i wykonasz je, był łatwym współpracownikiem, a wyniki zawsze były poniżej światowej klasy.

„Wyjątkowy i oryginalny, pozostawił dorobek i spuściznę, która podniosła poprzeczkę i złoty standard dla przyszłych pokoleń artystów”.

Urodzony w 1935 roku w Auckland jako Barry Bates, Apple opuścił Aotearoa, aby w 1959 roku studiować projektowanie graficzne w Royal College of Art w Londynie.

Po ukończeniu studiów w 1962 roku zmienił nazwisko na Billy Apple w ramach auto-brandingu, a następnie przeniósł się w 1964 do Nowego Jorku.

Zainteresowany mechaniką brandingu i handlu, Apple stał się jednym z katalizatorów popu i konceptualnej sztuki, współpracując z artystami, m.in. z Andym Warholem.

Apple miał 85 lat.

dostarczony

Apple miał 85 lat.

Jego ugruntowana tożsamość stała się narzędziem marketingowym, ponieważ później opracował logo w kształcie owocu, które następnie zostało zarejestrowane na arenie międzynarodowej jako znak towarowy.

READ  Netflix kupuje „Piąte koło” z Kim Kardashian, Paulą Pell i Janine Prieto

Aby stworzyć swoją siedzibę na Manhattanie, założył APPLE, przestrzeń non-profit przy 161 West 23rd St, którą prowadził od października 1969 do maja 1973.

Mieszkając za granicą, wystawiał swoje prace w wielu alternatywnych przestrzeniach, muzeach i galeriach, w tym organizując dużą wystawę przeglądową w 1974 r. w Serpentine Gallery w Londynie. Od lat 80. tworzy prace tekstowe, które zwracają uwagę na dyscyplinę artystyczną.

Apple powrócił do Aotearoa w 1990 roku.

Apple produkuje szereg markowych produktów pod własną marką.

dostarczony

Apple produkuje szereg markowych produktów pod własną marką.

Pisarz i krytyk sztuki Anthony Burt powiedział, że Apple jest „jedyny w swoim rodzaju”.

„Billy w jakiś sposób połączył absolutny rygor i rygor z hojnością i niegodziwym poczuciem humoru. Praca z nim może być zaskakująco trudna – oczekiwał najlepszego. Ale jeśli zda sobie sprawę, że to jest to, co próbujesz osiągnąć, nagrodzi z głębokim szacunkiem i przyjaźnią — powiedział Burt.

„Inny artysta powiedział mi kiedyś, że prawdziwą oznaką wielkości jest to, jak daleko ktoś może uczynić ludzi, za którymi podąża. Pod tym względem Billy był jednym z prawdziwych wielkich. Sztuka współczesna w Nowej Zelandii nie wyglądała tak, jak byłaby bez jego.

„Jest teraz kilka pokoleń z nas, którzy są winni Billy’emu ogromny dług. Nauczyłem się od niego ogromnej ilości o tym, jak być na świecie, jak znacząco się do tego przyczynić i czego oczekiwać w zamian.”

noce / rnz

RNZ rozmawiało z pisarką Christiną Barton o Billy Apple®: Life/Work – pierwszej ważnej książce o Billy Apple, najbardziej rozpoznawalnym na świecie artyście i pionierze sztuki ludowej i konceptualnej w Nowej Zelandii.

Courtney Johnston, T Papa Toto Wakara, powiedział, że Apple pokazało, że sztuka jest częścią „wszelkich rodzajów systemów” – wymiany finansowej, rozrywki, nauki i handlu.

„Jego prace są wykonane ze złota i miedzi. Poplamione tkanki i osobista obserwacja; sitodrukowe paragony i sporządzone umowy; plastik i neon. Motocykle i samochody wyścigowe; z szczepu jego własnych komórek teraz w Szkole Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Auckland ”, powiedział Johnston.

READ  Jason Momoa przeprasza fanów za „brak szacunku” zdjęcie Kaplicy Sykstyńskiej

„Miał wobec siebie wysokie oczekiwania i oczekiwał, że świat sztuki będzie pasował. Był twardy, inteligentny, ambitny i hojny, zwłaszcza w późniejszych latach z karierą i aspiracjami młodych artystów”.

Billy Apple stał się zarejestrowanym znakiem towarowym w 2008 roku. Od tego czasu Apple pracowało nad szeregiem projektów, aby stworzyć markowe produkty w ośmiu kategoriach, w których jest zarejestrowany, w tym nowy szczep jabłek o nazwie „Billy Apple”, czyli Billy Apple Cydr”, „Billy Tea” i „Apple’s Blend” – mieszanka ziaren kawy.

Artykuł fotograficzny w numerze LIFE z 1964 roku przedstawiał zderzenie pop-artu i sztuki konceptualnej.  Pokaż pierwszy salon Apple (po prawej) w Nowym Jorku -

Magazyn życia

Artykuł fotograficzny w numerze LIFE z 1964 roku przedstawiał zderzenie pop-artu i sztuki konceptualnej. Pierwszy pokaz Apple (po prawej) w Nowym Jorku – „autentyczny amerykański supermarket” – pokazał awangardę tego ruchu, w tym Andy’ego Warhola (na zdjęciu po lewej), Jaspera Johnsa i Roya Lichtensteina.

Ostatnio był zaangażowany w kilka technicznych i naukowych współpracy, w ramach których unieśmiertelniono jego komórki, zmapowano jego genom i przeanalizowano jego mikrobiom jelitowy.

W 2020 roku jego życie i twórczość zostały pokazane na długo oczekiwanej wystawie Billy Apple®: Życie / Praca Napisane przez Christinę Barton, historyczkę sztuki i dyrektorkę Adam Art Gallery.

Apple miał w swojej karierze ponad 250 wystaw indywidualnych i był kuratorem ponad 250 wystaw zbiorowych, w większości instytucjonalnych. Prace Apple, w tym wiele jego projektów pozyskiwania funduszy na sztukę, przyniosły ponad milion dolarów dla organizacji charytatywnych i fundacji w całej Aotearoa.

W chwili śmierci był reprezentowany przez Mackay, Wellington; Starquet, Auckland; Rosyjski, Rosyjski, Hong Kong i Mayor Gallery w Londynie.

Apple, po lewej, jest sfotografowany w 2008 roku podczas uruchomienia artystycznego projektu Billy'ego Apple'a w City Gallery w Wellington.

Craig Simcox/Personel

Apple, po lewej, jest sfotografowany w 2008 roku podczas uruchomienia artystycznego projektu Billy’ego Apple’a w City Gallery w Wellington.

Dyrektor generalny nowozelandzkiej fundacji AIDS, dr Jason Myers, powiedział, że Apple jest orędownikiem usług doradczych i testowych fundacji, a także głównym źródłem pozyskiwania funduszy dzięki Sztuka na AIDS Projekt.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za jego wsparcie i przesyłamy naszą miłość tym, którzy byli mu najbliżsi, gdy świętują jego życie w tym trudnym czasie” – powiedział Myers.

READ  Eminem wprowadza Mom's Spaghetti w Detroit

Minister sztuki Carmel Cipollone powiedział, że Aotearoa straciła artystycznego giganta. „Billy był kreatywnym wizjonerem, inspiracją i przyjacielem dla wielu… Billy pozostawia charakterystyczną i trwałą spuściznę, której utratę poczujesz na całym świecie, a zwłaszcza tutaj, w Aotearoa”.

ostatni pokaz jabłek, Billy Apple® – marka poszukująca produktu, Sam koordynowany, przebywa obecnie w MTG Hawke’s Bay w Napier do 31 października.

Artystka popowa Apple ze swoim światowym partnerem Craigiem Hiltonem.

dostarczony

Artystka popowa Apple ze swoim światowym partnerem Craigiem Hiltonem.

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *