Android 101: Jak uporządkować ekran główny

Jeśli masz telefon z Androidem od dłuższego czasu, łatwo przyzwyczaić się do życia z bałaganem. Jeśli jesteś podobny do mnie, ciągle dodajesz nowe aplikacje, stwierdzając, że są w porządku, ale nie są świetne, dodając inne itp. Kilka miesięcy później, gdy przewijasz szufladę aplikacji, ze zdziwieniem widzisz tak wiele aplikacji, o których zapomniałeś i możesz nawet nie pamiętać, do czego były używane.

W bardzo krótkim czasie może stać się bałaganem. A jeśli naprawdę jesteś fanem aplikacji, może zacząć zajmować więcej miejsca, niż możesz zaoszczędzić.

Istnieją dwa podstawowe kroki, aby zrozumieć wszystkie te aplikacje na Androida: Znajdź sposób na ich uporządkowanie (i jest wiele sposobów, w zależności od tego, co działa dla Ciebie) i usuń wszystkie dodatkowe aplikacje, z których regularnie korzystasz. Nagromadziło się i nie jest już używane. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zrobić obie te rzeczy. Jeśli jesteś nowicjuszem w Androidzie, może to pomóc Ci zachować porządek od pierwszego dnia; Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem, możesz wybrać kilka wskazówek.

Przeglądając te sugestie, pamiętaj, że nie wszystkie interfejsy Androida są identyczne. Ten poradnik został stworzony na Pixelu 3 XL z systemem Android 12 beta, więc interfejs może się nieco różnić w zależności od modelu telefonu i używanej wersji Androida.

W najprostszym przypadku (i każdy, kto ma telefon z Androidem przez ponad tydzień lub dwa, może trochę pominąć), możesz po prostu użyć szuflady aplikacji, do której można uzyskać dostęp, przesuwając palcem w górę od dołu telefonu lub (jeśli odnośnie Zachowaj przyciski nawigacyjne u dołu ekranu), klikając ikonę aplikacji pośrodku dolnej części ekranu. Umieść najczęściej używane aplikacje na co najmniej jednym ekranie głównym, naciskając i przytrzymując je, a następnie przeciągając je z szuflady aplikacji.

Szuflada aplikacji jest uporządkowana (na szczęście) w kolejności alfabetycznej, z ostatnio używanymi aplikacjami na górze. Przesuń w górę, aby przeglądać aplikacje lub wpisz nazwę aplikacji w pasku wyszukiwania u góry.

READ  Błąd Zegara Google oznacza, że ​​niektórzy użytkownicy Androida przesypiają swoje alarmy

Jednak gdy zaczniesz kompilować aplikacje, możesz zaoszczędzić trochę czasu, tworząc bardziej zorganizowany system.

Wypełnij pole ulubionych

Uzyskaj szybki dostęp do najczęściej używanych aplikacji, umieszczając je w zasobniku Ulubione, w dolnym rzędzie aplikacji tuż nad polem wyszukiwania i zawsze dostępnym, niezależnie od tego, do którego ekranu głównego przewinąłeś.

Szuflada jest już pełna aplikacji? Żaden problem.

 • Naciśnij i przytrzymaj aplikację, której nie musisz już przechowywać w zasobniku ulubionych. Przenieś go w inne miejsce na stronie głównej lub przesuń w górę, aż zobaczysz opcje „Usuń” i „Odinstaluj” u góry ekranu. Wybierz jedną i przenieś tam aplikację.
 • Naciśnij i przytrzymaj aplikację na ekranie głównym lub w szufladzie aplikacji i przenieś ją do szuflady.

Twórz foldery na ekranie głównym

Dobrym sposobem na uporządkowanie aplikacji jest użycie folderów. Na przykład możesz umieścić wszystkie aplikacje muzyczne i podcastowe w folderze o nazwie „Słuchaj” lub wszystkie aplikacje społecznościowe w folderze o nazwie „Społecznościowe”. Łatwy do utworzenia folder.

Łatwo jest utworzyć folder, upuszczając jedną aplikację na drugą.

 • Umieść dwie pierwsze aplikacje, które chcesz umieścić na ekranie głównym.
 • Naciśnij i przytrzymaj jeden z nich i przesuń go nad drugim. Spowoduje to utworzenie nowego folderu.
 • Nadaj folderowi nazwę: Kliknij folder, stuknij nazwę tuż pod aplikacjami (jeśli Android nie poda nazwy, prawdopodobnie powie „Edytuj nazwę”) i wpisz swoją nową nazwę.
 • Możesz dodać więcej aplikacji do folderu, przytrzymując inne aplikacje i przenosząc je do folderu.
 • Usuń aplikację z folderu, odwracając ten proces: naciśnij i przytrzymaj aplikację i przenieś ją z folderu na stronę główną. Jeśli masz tylko dwie aplikacje w folderze, folder zniknie.

Czasami, gdy instaluję nową aplikację, od razu wiem, że nie jest dla mnie odpowiednia i tam ją odinstaluję. Niestety często próbuję aplikacji, decyduję, że będę chciał jej użyć w przyszłości i po prostu ją tam zostawię. gdzie siedzi. od miesięcy. lub lat.

Gdy zaczniesz składać aplikacje, bardzo łatwo jest zapomnieć o tych, których już nie potrzebujesz. Ale pozwolenie starym aplikacjom na pozostanie w telefonie może nie być tak szkodliwe, jak się wydaje. Nie tylko zajmują użyteczną przestrzeń dyskową, ale mogą niepotrzebnie gromadzić dane (zakładając, że dałeś im na to pozwolenie). A jeśli działają w tle, mogą wyczerpać baterię.

W rezultacie nie zaszkodzi sprawdzić i usunąć z telefonu aplikacje, z których ostatnio nie korzystałeś. Jest na to kilka sposobów.

Użyj szuflady aplikacji

Tak, to oczywiste, ale trzeba to powiedzieć. Poświęć trochę czasu na czyszczenie szuflady aplikacji: otwórz ją i zobacz, co jest w środku. Możesz być zaskoczony tym, o czym zapomniałeś i czego już nie potrzebujesz. Wszystko, czego nie potrzebujesz, przesuń w górę, aby odinstalować.

Odwiedź Sklep Play

To nie jest tak proste, jak przejście do szuflady aplikacji lub tak wydajne, jak Files by Google, ale jeśli jesteś w Sklepie Play i chcesz pozbyć się niepotrzebnych aplikacji, aby zainstalować nowe, jest na to sposób.

W Sklepie Play możesz sprawdzić aktualizacje w

W Sklepie Play możesz sprawdzić aktualizacje w „Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami”

Wyczyść zainstalowane aplikacje i odinstaluj aplikacje, których już nie używasz.

Wyczyść zainstalowane aplikacje i odinstaluj aplikacje, których już nie używasz.

 • Gdy znajdziesz się w Sklepie Play, kliknij swoją osobistą ikonę w prawym górnym rogu i wybierz „Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami”.
 • Jeśli chcesz wiedzieć, które aplikacje wymagają aktualizacji, wyszukaj „Dostępne aktualizacje” i kliknij „Zobacz szczegóły”. Możesz także kliknąć Aktualizuj wszystko, jeśli chcesz to zrobić.
 • W przeciwnym razie dotknij zakładki „Zarządzaj” u góry ekranu.
 • Zobaczysz listę zainstalowanych aplikacji. Możesz kliknąć listę, aby zobaczyć, co zrobiła ostatnia aktualizacja, lub jeśli chcesz odinstalować którąkolwiek z nich, kliknij pole wyboru po prawej stronie każdego wpisu, a następnie ikonę kosza, która pojawiła się u góry.
 • Jeśli chcesz zobaczyć listę odinstalowanych aplikacji, dotknij znaku „Zainstalowane” u góry ekranu i wybierz „Nie zainstalowano”. Może to być przydatne, jeśli przypadkowo usuniesz aplikację, a później pomyślisz „Nie powinienem był tego robić” lub jeśli nagle przypomnisz sobie aplikację, której chcesz użyć ponownie. Użyj pola wyboru po prawej stronie każdego wpisu, aby ponownie zainstalować dowolną aplikację. (Jeśli aplikacja zostanie usunięta ze Sklepu Play, nie znajdzie się na tej liście).

Sprawdź aplikacje

Sprawdź „odinstalowane” aplikacje pod kątem aplikacji, które chcesz ponownie zainstalować.

Listę aplikacji możesz posortować na kilka sposobów, aby sprawdzić, co można usunąć.

Listę aplikacji możesz posortować na kilka sposobów, aby sprawdzić, co można usunąć.

 • Stuknij równoległe linie po prawej stronie, a będziesz mógł sortować według nazwy, najczęściej używanego, najmniej używanego, ostatnio aktualizowanego lub rozmiaru. Może to być bardzo przydatne, jeśli brakuje Ci miejsca i chcesz wiedzieć, których aplikacji się pozbyć.
 • Inne zakładki w sekcji Administracja obejmują Dostępne aktualizacje i gry.

Wypróbuj pliki z Google

Files by Google to zaskakująco przydatna aplikacja, która między innymi pomaga pozbyć się niepotrzebnych plików zajmujących miejsce. Jeśli zdecydujesz się zainstalować pliki, jest to metoda, której możesz użyć, aby pozbyć się nieużywanych aplikacji.

Pliki z Google umożliwiają usuwanie nieużywanych aplikacji.

Pliki z Google umożliwiają usuwanie nieużywanych lub zbyt dużych aplikacji, aby zaoszczędzić miejsce.

Podobnie jak w Google Play, możesz sortować listę aplikacji na kilka sposobów.

Podobnie jak w Google Play, możesz sortować listę aplikacji na kilka sposobów.

 • Jeśli nie jest jeszcze zaznaczone, stuknij ikonę Wyczyść u dołu ekranu.
 • Przewiń w dół, aż znajdziesz sekcję o nazwie Usuń nieużywane aplikacje. Kliknij Wybierz aplikacje.
 • Możesz zobaczyć, ile miejsca zajmuje każda aplikacja i kiedy była ostatnio używana. Klikając równoległe linie w prawym górnym rogu, możesz sortować listę według najstarszych > najnowszych, najnowszych > najstarszych, największych > najmniejszych, najmniejszych > największych lub w kolejności alfabetycznej.
 • Stuknij kółko po prawej stronie każdej aplikacji, aby wybrać aplikację, którą chcesz odinstalować, a następnie stuknij dolny przycisk „Odinstaluj”.

Użyj innej aplikacji

W Sklepie Play dostępnych jest wiele aplikacji na Androida oprócz plików Google, które mogą pomóc. Przede wszystkim istnieją inne menedżery plików, które mogą ułatwić śledzenie i zarządzanie zawartością telefonu, takie jak Menedżer plików Plus I Menedżer plików: darmowy i łatwy. (W Sklepie Play jest kilka aplikacji o nazwie „Menedżer plików”.)

Niektórzy tworzą nakładki, które pomagają uporządkować ekran główny. RzeczownikNa przykład umożliwia utworzenie paska bocznego, który wysuwa się z boku ekranu i daje zwarty widok listy wszystkich aplikacji. pasek zadań Umieszcza na ekranie konfigurowalne menu startowe podobne do systemu Windows.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad środowiskiem Androida, dostępne są programy uruchamiające, takie jak Nova Umożliwia bardziej wszechstronne dostosowanie szuflady aplikacji i ekranu głównego za pomocą różnych ikon, animacji i układów.

Aktualizacja 25 sierpnia 2021, 16:35 czasu wschodniego: Ten artykuł został pierwotnie opublikowany 6 marca 2019 r. i został zaktualizowany, aby odzwierciedlić zmiany w systemie Android i jego aplikacjach.

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *