APEC: Prezydent Chin Xi Jinping ostrzega kraje Azji i Pacyfiku przed „konfrontacją i podziałem epoki zimnej wojny”

APEC: Prezydent Chin Xi Jinping ostrzega kraje Azji i Pacyfiku przed „konfrontacją i podziałem epoki zimnej wojny”

Ale Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin i prezydent Chińskiej Republiki Ludowej od 2013 roku, również ostrzegł kraje Azji i Pacyfiku, by nie kłaniały się sobie nawzajem.

„Musimy patrzeć w przyszłość i iść naprzód oraz odrzucać praktyki dyskryminacji i wykluczania innych, a także próbować rysować linie ideologiczne lub tworzyć małe kręgi na geopolitycznych kręgach na geopolitycznych fundamentach, które są skazane na niepowodzenie” – powiedział.

„Region Azji i Pacyfiku nie może i nie powinien powrócić do konfrontacji i podziału epoki zimnej wojny”.

Zimna wojna była okresem napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim – rywalizacji, która trwała przez dziesięciolecia i zaowocowała antykomunistycznymi podejrzeniami i wojnami zastępczymi, w szczególności wojną koreańską i wietnamską.

Nikt nie może zgadnąć, kto kierował uwagami Xi Jinpinga, ale stosunki między Chinami a Australią nie były napięte od czasu Canberry. Wezwany do międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia COVID-19, który po raz pierwszy został zgłoszony w Chinach.

Chiny zareagowały nałożeniem ceł lub podatku wywozowego na towary australijskie, w tym wino i jęczmień, oraz ograniczony import australijskiej wołowiny, węgla drzewnego i winogron. Zjednoczone państwo Posunięcie to zostało opisane jako „przymus ekonomiczny”..

Australia od tego czasu się wzmocniła Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią poprzez umowę AUKUS, umowa, w której nasi kuzyni zza rzeki Tasman wyposażeni są w atomowe okręty podwodne.

Relacje Nowej Zelandii z Chinami również zostały dotknięte wieloma trudnymi punktami, zwłaszcza gdy rząd ogłosił to w lipcu „Chińscy aktorzy sponsorowani przez państwo” stali za „złośliwą cyberaktywnością” odkrytą przez agencje szpiegowskie.

Premier Jacinda Ardern kilkakrotnie wyrażała obawy dotyczące stanu praw człowieka w Chinach Ujgurscy muzułmanie w Xinjiang w Chinach i Naruszenie demokracji w Hongkongu.

„Premier skorzystał z okazji, aby ponownie wyrazić obawy Nowej Zelandii dotyczące wydarzeń w Xinjiangu i Hongkongu” – napisano w oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu po rozmowie telefonicznej Arderna z Xi Jinpingiem.

READ  Zabójstwo Berlusconiego to hołd dla papieża Putina

Podczas gdy komentatorzy Spekulowano, że Nowa Zelandia sprzedała swoją duszę ChinomSą oznaki, że rząd odchodzi, jak zauważyła minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta, kiedy na początku tego roku namawiała eksporterów do dywersyfikacji. Strach przed „burzą” gniewu z Chin pozostawi nas bezbronnymi.

Ale Mahuta powiedział, że ona też Ma nadzieję, że rola Nowej Zelandii w organizacji tegorocznej współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku może pomóc krajom się zjednoczyć.

Nowa Zelandia ma już Odgrywanie roli pośrednika poprzez odgrywanie roli strony trzeciej w formalnym apelu Australii do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie decyzji Chin o nałożeniu ogromnych ceł.

W swoim przemówieniu APEC przed spotkaniem z Xi Jinpingiem Ardern powiedziała, że ​​„z przyjemnością powiedziała, że ​​APEC wstał i odrzucił protekcjonizm” w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

„Region przeciwstawił się historii, unikając plagi polityki handlowej żebraczej sąsiadów, która dławi handel i prowadzi do ubóstwa, ograniczając aktywność gospodarczą, wzrost i zatrudnienie we wszystkich naszych gospodarkach” – powiedziała.

„W rzeczywistości jest odwrotnie. W tym roku wszystkie gospodarki APEC złagodziły handel, podczas gdy my walczymy z pandemią. Większość z nich wprowadziła handel bez dokumentów papierowych, aby łatwiej przewozić towary przez granice — oszczędzając pieniądze i czas dla wszystkich firm”.

Premier Australii Scott Morrison nie wspomniał o Chinach podczas sesji pytań i odpowiedzi APEC. Mówił głównie o znaczeniu innowacji technologicznych, bezpieczeństwie w Internecie i odpowiedzialności platform mediów społecznościowych.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *