Badanie pokazuje, że dieta zapewniająca zdrowie planety może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i pomóc planecie. Co to jest?

Badanie pokazuje, że dieta zapewniająca zdrowie planety może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i pomóc planecie. Co to jest?

Czy dieta dobra dla naszej planety może być także dobra dla zdrowia? Nowe badanie sugeruje, że tak.

W badaniu opublikowanym w Amerykański dziennik żywienia klinicznego W poniedziałek naukowcy odkryli, że u osób, które najściślej przestrzegają Diety Zdrowia Planetarnego, ryzyko przedwczesnej śmierci jest o 30% niższe w porównaniu z osobami, które najmniej jej przestrzegają.

Dieta miała również znacznie mniejszy wpływ na środowisko, w tym redukcję o 29%. Emisja gazów cieplarnianych Wykorzystanie gruntów spadło o 51%.

„Zmiany klimatyczne skierowały naszą planetę na drogę prowadzącą do katastrofy ekologicznej, a nasz system żywnościowy odgrywa w tym ważną rolę” – powiedział korespondent Walter Willett, profesor epidemiologii i żywienia. komunikat prasowy. „Zmiana sposobu, w jaki jemy, może pomóc spowolnić proces zmiany klimatu. To, co jest zdrowsze dla planety, jest także zdrowsze dla ludzi… Wyniki pokazują, jak blisko powiązane jest zdrowie ludzkie i zdrowie planety. Zdrowe odżywianie sprzyja zrównoważeniu środowiskowemu Co z kolei promuje zrównoważony rozwój środowiska, który jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdej osoby na Ziemi”.

Wykorzystując dane dotyczące zdrowia ponad 200 000 kobiet i mężczyzn, jest to pierwsze duże badanie dotyczące zaleceń dietetycznych wpływających na zdrowie planety. Uczestnicy badania na początku badania nie cierpieli na żadne poważne choroby przewlekłe i wypełniali kwestionariusze żywieniowe co cztery lata przez okres do 34 lat.

„To jedno z najważniejszych badań, jakie przeprowadziłem w ciągu ostatnich 45 lat” – powiedział Willett głównemu korespondentowi medycznemu CBS News, dr. Johnowi Lubbockowi.

Co to jest planetarna dieta zdrowotna?

Jak czytamy w oświadczeniu, dieta „koncentruje się na różnorodnych, minimalnie przetworzonych produktach roślinnych, ale pozwala na umiarkowane spożycie mięsa i produktów mlecznych”.

Po raz pierwszy został zaproponowany przez Komitet EAT-Lancet w 2019 r., który skupiał się na zaspokojeniu potrzeby zrównoważonego wyżywienia rosnącej populacji globalnej.

Celem diety jest zwiększenie spożycia zdrowej żywności, w tym:

Ograniczając spożycie takich produktów jak:

„Przejdź na produkty roślinne” – mówi LaPook o głównym celu diety. „Jeśli jesteś w restauracji i masz wybór między wegetarianizmem a czymś innym, wybierz opcję wegetariańską, skup się na owocach i warzywach”.

Pod wieloma względami dieta ta przypomina dietę zdrową dla serca dieta śródziemnomorska. Można go dostosować tak, aby był w pełni wegetariański, wegański lub wszystkożerny, z dodatkiem mięsa i produktów mlecznych.

„Mięso i produkty nabiałowe stanowią ważne elementy diety, ale w znacznie mniejszych proporcjach niż produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe” – twierdzi organizacja non-profit EAT. strona internetowa.

W idealnym przypadku Panel Zdrowia Planetarnego powinien składać się z ok Pół talerza warzyw i owoców Organizacja wyjaśnia, że ​​druga połowa składa się głównie z pełnych ziaren, roślinnych źródeł białka i opcjonalnie niewielkich ilości źródeł białka zwierzęcego.

READ  SpaceX z powodzeniem uruchomił misję Starlink w szóstej próbie - Spaceflight Now

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *