Bank Rezerw Nowej Zelandii stanie w obliczu decyzji „coin off” w sprawie zakresu podwyżki OCR w środę

Ekonomiści są podzieleni co do tego, czy Bank Rezerw podniesie oficjalną stopę pieniężną o 25 punktów bazowych, czy o 50 punktów bazowych, kiedy w środę dokona kolejnego przeglądu swojej polityki pieniężnej.

Jak zawsze, gdy decyzja o stopie wisi na włosku, wezwanie może mieć ogromny wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych, ponieważ banki nie były pewne, o ile podwyżka stóp wzrośnie.

ANZ Bank i singapurski Capital Economics są jednymi z tych, którzy są skłonni podnieść wskaźnik OCR banku centralnego o 50 punktów bazowych w tym tygodniu i ponownie, kiedy opublikuje kolejny komunikat w sprawie polityki pieniężnej 25 maja.

To podniesie OCR do 1,5 proc. w tym tygodniu i do 2 proc. w przyszłym miesiącu.

Czytaj więcej:
* Co powoduje inflację i czy powinniśmy się tym tak bardzo martwić?
* To nie czas, aby Bank Rezerw zbyt mocno uderzał w inflację
* Bank Rezerw podniósł oficjalną stopę pieniężną o 25 punktów bazowych i obecnie obserwuje wzrost stopy do około 3,4%

Jednak Michael Gordon, ekonomista Westpac, opowiedział się za podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych, mówiąc, że w opinii Westpac „było mało danych lub wskazówek, które wspierałyby zmianę trendu w kierunku wyższych stóp w tym momencie”.

Zarówno ASB, jak i BNZ spodziewają się tym razem wzrostu o 25 punktów bazowych, ale obaj twierdzą, że w międzyczasie „rzucają monetą” i podskakują o 50 punktów bazowych.

Główna ekonomistka ANZ Sharon Zoller powiedziała w środę, że rynki finansowe wyceniły ogólny wzrost OCR na 126 punktów bazowych z trzech kolejnych posiedzeń Fed.

Zasugerowała jednak, że jeśli w tym tygodniu podniesie stopy tylko o 25 punktów bazowych, rynki mogą założyć, że Bank Rezerw ograniczy się do podniesienia stóp o 25 punktów bazowych w najbliższej przyszłości.

Powiedziała, że ​​spowodowałoby to oczekiwanie wyższych wskaźników „wstrzymywania się”, co prowadziłoby do pewnej rzeczywistej zmienności i potencjalnego zamieszania.

READ  Ford ujawnia nowe, duże liczby Rangerów

Tymczasem Zollner powiedział, że wzrost o 25 punktów bazowych może wyrządzić „pewne realne szkody” na drugim końcu krzywej dochodowości, ponieważ rynki budują wyższe ryzyko inflacyjne za 10 lat i dalej.

„Uważamy, że wzrost o 50 pb jest „ścieżką najmniejszego oporu” dla rynków patrzących na cenę w ciągu najbliższych dwóch lub trzech spotkań”.

Działania gubernatora Banku Rezerwy Adriana Orra prawdopodobnie przemówią w środę głośniej niż słowa.

Robert Kuchnia / Rzeczy

Działania gubernatora Banku Rezerwy Adriana Orra prawdopodobnie przemówią w środę głośniej niż słowa.

Mark Smith, główny ekonomista ASB, zauważył, że między kwietniowym przeglądem OCR a majowym oświadczeniem w sprawie polityki pieniężnej zostanie opublikowanych mnóstwo danych ekonomicznych, które mogą wpłynąć na stanowisko Banku Rezerwy.

Obejmuje to dane o inflacji i zatrudnieniu w pierwszym kwartale, „badanie oczekiwań” Banku Rezerw oraz budżet z 19 maja.

rzeczy

Co oznacza oficjalna stopa pieniężna?

Bank Nowej Zelandii prognozuje obecnie podwyżkę stóp o 50 pb w maju, pomimo trzymania się prognozy 25 pb na ten tydzień.

Działania gubernatora Adriana Orra prawdopodobnie przemówią w środę głośniej niż słowa.

Kiedy istnieje konsensus co do następnej zmiany stóp procentowych Banku Rezerwy, uwaga skupia się na języku, którego prezes Banku używa do opisywania warunków ekonomicznych i sygnałów wysyłanych przez Bank na temat swoich przyszłych zamiarów.

Ale Bank Rezerw nie jest przygotowany do aktualizacji kursu pod kątem przyszłych ruchów OCR w przeglądzie i nie zorganizuje konferencji medialnej, jak to ma miejsce, gdy publikuje pełne oświadczenia pieniężne, więc zamiast tego będzie musiał pozostawić swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych i pisemny komentarz mówić.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top