Bardzo mało miejsc, w których można czuć się bezpiecznie. Migawka ukraińskiej młodzieży w Warszawie – Polska

Bardzo mało miejsc, w których można czuć się bezpiecznie.  Migawka ukraińskiej młodzieży w Warszawie – Polska

Załączniki

Kluczowe wnioski

Ponieważ eskalacja wojny na Ukrainie wkrótce wkracza w trzeci rok, a dzieci w wieku szkolnym z Ukrainy przed piątym rokiem akademickim przerwanej nauki, poprosiliśmy młodych Ukraińców (w wieku 14-19 lat) mieszkających w Warszawie, aby opowiedzieli nam, jak wygląda życie było dla nich jak uchodźcy w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy.

Choć wielu patrzy z nadzieją w przyszłość, niepewność co do przyszłości wywołuje w nich niepokój i bezradność.

Opowiadają o trudnościach w komunikacji z rodzicami, barierach językowych, poczuciu wyobcowania i wyzwaniach związanych z odnalezieniem się w dużym mieście, jakim jest Warszawa. Ponieważ wielu z nich pochodzi z mniejszych miast i wsi, rozpoczęcie nowego życia w stolicy wiąże się z pewnymi wyzwaniami.

Młodzi Ukraińcy w Warszawie opowiadają o potrzebie spotykania się z rówieśnikami w realnym życiu, a nie tylko w przestrzeni online, o potrzebie znaczącej interakcji z rówieśnikami i społecznościami oraz o grupowym wsparciu psychospołecznym, które pomoże im przezwyciężyć część codziennych wyzwań.

• Młodzi ludzie potrzebują dostępu do bezpiecznych przestrzeni i ośrodków młodzieżowych

Często podkreśla się znaczenie bezpiecznych przestrzeni – np. klub młodzieżowy „Spoko Café”, jednak większość młodych ludzi przyznała, że ​​niewiele jest innych miejsc, w których mogliby czuć się naprawdę bezpiecznie. Relacjonowali, że spędzają wolny czas w parkach, spacerując po mieście, ćwicząc lub spędzając czas w klubie młodzieżowym z rówieśnikami.

• Młodzi ludzie potrzebują kontaktów społecznych i wsparcia emocjonalnego

Dostęp do bezpłatnej lub niedrogiej pomocy psychospołecznej (także dla rodziców) jest dla młodych Ukraińców priorytetem, ponieważ wielu z nich zgłasza ataki paniki oraz trudności w relacjach i komunikacji z rówieśnikami i krewnymi. Jednocześnie borykają się z brakiem akceptacji i zrozumienia ze strony części polskiego społeczeństwa. Młodzi ludzie zgłaszają przypadki znęcania się i molestowania w szkole i w miejscu pracy, próbując uporać się z burzliwymi emocjami nastolatków przebywających w obcym kraju.

• Młodzi ludzie potrzebują teraz dochodu

Młodzi Ukraińcy w Polsce, ponieważ czują się odpowiedzialni za wsparcie finansowe swoich rodzin, często muszą wybierać między kontynuowaniem nauki a pracą; Dla wielu wybór niemożliwy do zrealizowania, gdyż marzą o lepszej przyszłości, jednak dzisiejsza rzeczywistość i wysokie koszty życia w Polsce1 wymagają od młodych ludzi odłożenia na później swoich celów edukacyjnych i aspiracji zawodowych.

READ  Rosyjska tenisistka Wiera Zwonariewa ma zakaz wjazdu do Polski przed Warsaw Open

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *