Były premier Samoa oskarża Jacindę Ardern o spisek w celu zastąpienia go kobietą | Nowa Zelandia

Były premier Samoa Jacinda Ardern została oskarżona o współtworzenie ostatniego kryzysu politycznego na Samoa, twierdząc, że chce zostać premierem.

„Może zaczynam nabierać podejrzeń Nowa Zelandia „Za tym wszystkim”, powiedziała Tuilaepa Sa’ilele Malielegaoi podczas wywiadu dla TV1 w niedzielę wieczorem.

Tuilaipa był premierem kraju Pacyfiku przez ponad 22 lata – w czasie kwietniowych wyborów, drugim najdłużej urzędującym premierem na świecie – zanim został usunięty w przedterminowych wyborach na początku tego roku.

Został pobity przez swoją byłą zastępczynię Fiami Naomi Matava, która w zeszłym roku rozstała się z rządzącą Samoa od 39 lat Partią Ochrony Praw Człowieka i pod koniec lipca została pierwszą kobietą-premierem Samoa.

Tuilaeba odmówiła przyjęcia zwycięstwa Fiami przez kilka miesięcy po wyborach, kwestionując decyzje sądów i oskarżając ją i jej zastępców o „zdradę”. Wywiad jest najnowszym przykładem próby zdyskredytowania przez byłego premiera zwycięstwa jego następcy, którego legitymację prawnie i konstytucyjnie orzekły sądy Samoa i uznali inni światowi przywódcy.

„Rząd [of New Zealand] Bardzo zaangażowana. – Wygląda na to, że premier Nowej Zelandii chciał, aby Samoa miała premiera, co ją zaślepiło. [Ardern] Niż wiedzieć, czy coś jest zgodne z naszą konstytucją. Ale tak jak to angielskie przysłowie mówi: „Cel uświęca środki”.

Samoa doświadczyło przedłużającego się kryzysu wyborczego po kwietniowych wyborach krajowych, podczas których Fiami i inni posłowie z jej partii zamknęli Parlament w dniu, w którym mieli zostać zaprzysiężeni przed parlamentem.

Pod koniec lipca Sąd Apelacyjny Samoa orzekł, że partia Fatwa il Atwa Samoa lub Tassi (FAST) została oficjalnym zwycięzcą w kwietniowych wyborach krajowych, a Fiam był premierem kraju. Objęła urząd pod koniec lipca Został uznany za przywódcę Samoa przez innych przywódców narodów Pacyfiku Na spotkaniu liderów Forum Wysp Pacyfiku w przyszłym tygodniu.

READ  Rozmieszczenie Nowej Zelandii na Morzu Czerwonym wskazuje na selektywną troskę o prawo międzynarodowe Roberta J. Batemana
Tuilaepa Sailele Malielegaoi, były premier Samoa i obecny lider opozycji, na zdjęciu (po lewej) w 2019 r. oraz jego następczyni i pierwsza kobieta premier Samoa, Fiami Naomi Matava.
Tuilaepa Sailele Malielegaoi, były premier Samoa i obecny lider opozycji, na zdjęciu (po lewej) w 2019 r. oraz jego następczyni i pierwsza kobieta premier Samoa, Fiami Naomi Matava. Mieszanka: AP / Rudy Bartley

Ardern była jednym z pierwszych światowych przywódców, którzy pogratulowali Fiami wyboru na premiera po tym, jak sąd uznał jej zwycięstwo za uzasadnione, co było postrzegane jako znaczący moment w akceptacji jej zwycięstwa przez społeczność międzynarodową.

Twilaypa powiedziała, że ​​jej szybkie gratulacje były „dowodem”, że rząd Nowej Zelandii „zaplanował to cały czas”.

„Dowód, jak tylko [court] Decyzja została podjęta, a premier Nowej Zelandii natychmiast wysłał jej wiadomość gratulacyjną… Fakt, że szybko wysłała Fiame swoje dobre życzenia, pozwala mi sądzić, że wszyscy to zaplanowali.

Rzecznik Ardern oddalił zarzuty, twierdząc, że są bezpodstawne.

Nowa Zelandia jest najbliższym sojusznikiem Samoa, a wielu obywateli Samoa mieszka w Nowej Zelandii.

Fiam jest drugą kobietą, która przewodzi państwu wyspiarskiemu na Pacyfiku, po Hildzie Heine, byłej prezydent Wysp Marshalla.

Region Pacyfiku ma najniższy wskaźnik reprezentacji kobiet w polityce na całym świecie, przy czym kobiety stanowią zaledwie 6% wszystkich członków parlamentu na szczeblu regionalnym. Trzy kraje na świecie nie mają kobiet w parlamencie. Wszystkie z nich – Vanuatu, Papua Nowa Gwinea i Sfederowane Stany Mikronezji – znajdują się na Oceanie Spokojnym.

Skontaktowano się z biurem Fiame w celu uzyskania komentarza.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *