Ceny departamentów rosną w całym kraju, przeciwstawiając się dekoniunkturze na rynku mieszkaniowym

Duży popyt na przegrody powoduje wzrost cen gruntów w całym kraju.

Nick Goodall, szef działu badań w Corelogic, powiedział, że pusta ziemia w Auckland została sprzedana za około 1591 dolarów za metr kwadratowy w pierwszych trzech miesiącach tego roku, o 23 procent więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku i 58 procent w 2020 roku.

„Część tego wzrostu można przypisać wzrostowi wolnych gruntów, które są obecnie przeznaczone pod wiele nieruchomości, w przeciwieństwie do pojedynczych mieszkań” – powiedział Goodall.

„To znacznie więcej niż w jakiejkolwiek innej części kraju, co odzwierciedla niedobór ziemi w Auckland i utrzymujący się poziom popytu na tę ziemię”.

Dyrektor sprzedaży Sentinel Homes Bay of Plenty, Nick Dredge, powiedział, że zaobserwował spowolnienie na rynku domów i gruntów z powodu słabego rynku mieszkaniowego, eskalacji kosztów budowy i rosnących kosztów gruntów.

Czytaj więcej:
* Nagły wzrost sprzedaży domów w Auckland w zeszłym miesiącu
* Kolejna część Nowej Zelandii dołącza do klubu ceny wywoławczej 1 miliona dolarów
* Ceny domów wzrosły o 50 procent w ciągu ostatnich pięciu lat – Trade Me

„Pakiety nie są już tak atrakcyjne finansowo, jak kiedyś” – powiedział.

W Tauranga gwałtownie wzrosły koszty pozwoleń budowlanych. Powiedział, że zatwierdzenie budowy standardowego domu z 3 sypialniami kosztowałoby od 38 000 do 40 000 USD.

„Jest to wzrost o około 18 000 USD w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy, z dalszym wzrostem o 4000 USD zaplanowanym na połowę roku.

śniadanie

Tony Alexander mówi, że jego grudniowe badanie rynku nieruchomości przeprowadzone przez REINZ pokazuje, że popyt ze strony nabywców był niski, mimo że ceny domów osiągnęły nowy rekord w listopadzie. (Film opublikowany po raz pierwszy 13 grudnia 2021 r.)

„Podziały są często wyceniane po cenach z ostatniego kwartału i po raz pierwszy od dwóch lat widzimy podziały na rynku”, powiedział Dredge.

READ  Hodowcy bydła mlecznego w Fonterra są na dobrej drodze do osiągnięcia rekordowej ceny mleka; Z 13 miliardami dolarów wsparcia ekonomicznego

Jednak nadal istnieje dobra trakcja na obszarach o niskiej jakości zasobów lub niskiej dostępności gruntów.

„Opcje budowlane to nadal dobra propozycja wartości, ale naprawdę musisz się ich trzymać, aby zdać sobie sprawę z wartości.

Ceny dywizji Wellington wzrosły o 61 procent, do 682 dolarów za kwadrat w 2020 roku, a Otago jest na poziomie 552 dolarów za kwadrat, co oznacza wzrost o 4 procent i 38 procent w ciągu ostatnich dwóch lat.

Sekcja o powierzchni 890 metrów kwadratowych w sercu Martinborough, w Wairarapa, jest reklamowana w cenie ponad 750 000 dolarów.

Ray White Wairarapa odmówił komentarza na temat ceny odcinka, ale powiedział, że nie jest to obszar mieszkalny i znajduje się pomiędzy wyznaczoną strefą przemysłową.

Rejon Canterbury pozostał jednym z najbardziej przystępnych cenowo terenów pod gołą ziemię, ze średnią ceną za metr kwadratowy w ciągu trzech miesięcy do marca na poziomie 423 USD, czyli o 24 procent więcej niż w zeszłym roku.

Northland jest jednym z obszarów do obserwacji, gdzie średnia cena za metr kwadratowy wzrosła w ubiegłym roku o 58 procent, z 323 do 509 dolarów.

Według działu porównawczego Waikato, to tylko 1 procent do 500 USD za metr kwadratowy, w porównaniu z 495 USD rok temu i 449 USD za metr kwadratowy dwa lata temu.

Koszt gruntu jest kluczowym składnikiem ceny nieruchomości i podlega tej samej dynamice rynkowej, mówi Jane Bird, dyrektor generalny Rains.

dostarczony

Koszt gruntu jest kluczowym składnikiem ceny nieruchomości i podlega tej samej dynamice rynkowej, mówi Jane Bird, dyrektor generalny Rains.

Goodall powiedział, że wartości gruntów stanowią podstawę rynku i są głównym czynnikiem wpływającym na ogólne wartości rynku nieruchomości.

„Dzięki niskim stopom procentowym i łatwo dostępnym kredytom zaobserwowaliśmy silny popyt na grunty i nieruchomości, co doprowadziło do znacznego wzrostu wartości” – powiedział.

Przewidywał, że spowolnienie na rynku utrzyma się w tym roku ze względu na zaostrzenie wymogów dotyczących wskaźnika LTV, zmiany w ustawie o umowach kredytowych i consumer finance oraz wyższe stopy procentowe.

CoreLogic w zeszłym roku ukończył plik Analiza średniej ceny za metr kwadratowy płaconej za niezabudowane odcinki w samorządach sześciu głównych ośrodków w latach 2011, 2016 i 2021.

Odkryłem, że ceny sekcji wzrosły w ciągu ostatnich 10 lat.

Dane z Instytutu Nieruchomości (RIN) pokazały, że ceny były wyższe w wielu obszarach od lutego do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Wolna działka w Auckland została sprzedana za około 1590 dolarów za metr kwadratowy w pierwszym kwartale tego roku.

Naprawiono skoki / rzeczy

Wolna działka w Auckland została sprzedana za około 1590 dolarów za metr kwadratowy w pierwszym kwartale tego roku.

Southland miał największą wartość, podwajając się w lutym.

Jane Bird, dyrektor generalny Rains, powiedziała, że ​​dostępność i popyt na grunty wpłynęły na wartość oddziałów.

Cena dywizji w Oakland prawie podwoiła się ze średniej ceny 791 000 dolarów do 1,5 miliona dolarów w lutym.

W Wellington dywizje zyskały 12,5 procent z 425 000 do 475 000 dolarów. Sprzedaż również spadła o 75 procent z 41 do 10.

„Ustawodawstwo wspierające zabudowę o wysokiej gęstości będzie oznaczało, że więcej gruntów będzie dostępnych pod zabudowę” – powiedział Bird.

„Popyt na wolne działy wzrośnie, a ceny za te działy również wzrosną”.

Dyrektor ds. sprzedaży Trade Me Property Gavin Lloyd powiedział, że liczba działów sprzedawanych na stronie w całym kraju wzrosła o 10 procent w styczniu i lutym w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top