Chińscy naukowcy opracowują nowe bezwiórowe włókna do interakcji człowiek-maszyna

Chińscy naukowcy opracowują nowe bezwiórowe włókna do interakcji człowiek-maszyna

Grupa badawcza z Uniwersytetu Donghua w Szanghaju opracowała nowy typ inteligentnego światłowodu, który może realizować funkcje interakcji człowiek-maszyna, takie jak podświetlany wyświetlacz i sterowanie dotykowe, bez polegania na chipach i bateriach.

Wyniki badania opublikowano w piątek w czasopiśmie Science i postrzega się je jako oferujące nowe możliwości zmiany wzorca interakcji między człowiekiem a środowiskiem.

Magazyn zwrócił uwagę, że wytwarzanie elementów elektronicznych w tkaninach jest wyzwaniem, ponieważ zwykle wymagają one baterii lub chipów półprzewodnikowych, ale autor badania pokazał możliwość bezprzewodowych interakcji cyfrowych na szeregu prostych przykładów.

Badania sugerują wykorzystanie ciała ludzkiego jako kanału interakcji energetycznej. Zasada ta promuje nowy mechanizm interakcji energii znany jako „sprzężenie ludzkiego ciała”. Po dodaniu specjalnych materiałów funkcjonalnych włókna realizują takie funkcje, jak sterowanie dotykowe, świecący wyświetlacz na tkaninie i bezprzewodowe przesyłanie poleceń.

Grupa koncentruje się na dziedzinie materiałów światłowodowych emitujących światło od około pięciu lat. „W jednym z eksperymentów przypadkowo odkryliśmy, że włókno emituje światło w polu radiowym. Na tej podstawie zaproponowaliśmy nowy typ inteligentnego światłowodu o strukturze innej niż von Neumann, integrujący funkcje takie jak pozyskiwanie energii i wykrywanie informacji” – powiedział Hu Qingyi, badacz z Materials Research Group Zaawansowany funkcjonalny na Uniwersytecie Donghua: „Przenoszenie infekcji na pojedyncze włókna”.

Nowy rodzaj włókna zapewnia także komfort i stabilność. „Podczas testów odkryliśmy, że jest przyjazny dla skóry. Testowaliśmy jego stabilność i praktyczność przez dwa lata i wyniki były stosunkowo stabilne” – Hu powiedział Global Times.

W przyszłości grupa zamierza produkować odzież z inteligentnych włókien, wygodną w noszeniu i tak inteligentną jak smartfony. Jednakże zanim produkty będą mogły zostać sprzedane, nadal istnieją przeszkody do pokonania, takie jak zakłócenia sygnału oraz trwałość i stabilność włókien.


Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *