Członkowie Capitol Riot Committee: Udostępniono wystarczająco dużo dowodów, by oskarżyć byłego prezydenta USA Donalda Trumpa

Członkowie Izby Reprezentantów Komisja śledcza w sprawie zamieszek w Kapitolu Mówią, że odkryli wystarczająco dużo dowodów, aby Departament Sprawiedliwości rozważył wniesienie przeciwko niemu bezprecedensowego aktu oskarżenia Były prezydent Donald Trump Domagać się unieważnienia wyników wyborów w 2020 roku.

Panel ogłosił, że kierownik kampanii Trumpa, Bill Steppin, jest jednym ze świadków, którzy mają zeznawać na przesłuchaniu w poniedziałek (wtorek czasu nowozelandzkiego), który skupiał się na wysiłkach Trumpa, by rozpowszechniać jego kłamstwa na temat skradzionych wyborów. Stiepień został wezwany do składania publicznych zeznań.

W miarę rozwoju sesjiPrzedstawiciel Adam Schiff powiedział, że chciałby, aby departament „badał wszelkie wiarygodne zarzuty działalności przestępczej Donalda Trumpa”. Schiff, który również przewodniczy Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów, powiedział, że „istnieją pewne działania, części tych różnych linii wysiłków zmierzających do obalenia wyborów, co do których nie widzę dowodów, że Departament Sprawiedliwości prowadzi śledztwo”.

Komisja Pierwsze publiczne przesłuchanie odbyło się w zeszłym tygodniua członkowie wysuwają sprawę przeciwko Trumpowi, aby pokazać, jak pokonany prezydent bezlitośnie forsował swoje fałszywe zarzuty dotyczące sfałszowanych wyborów, mimo że wielu doradców powiedziało mu inaczej, i jak wzniecił niezwykły plan anulowania zwycięstwa Joe Bidena.

Czytaj więcej:
* „Dawno temu sprawdzone”: zeznania Ivanki Trump z 6 stycznia ujawniają napięcie rodzinne
* Przesłuchania Kapitolu w godzinach szczytu ostrzegają Donalda Trumpa w 2024 r.
* Sesja 6 stycznia zdominowała fale w USA – z wyjątkiem Fox News
* Komitet Zamieszek Kapitolu USA: Donald Trump jest winny „próby zamachu stanu”
* Joe Biden obwinia prasę „click hunting” za błędne postrzeganie swojej prezydentury w USA

Następnie prezydent USA Donald Trump przemawiał na wiecu w Waszyngtonie 6 stycznia 2021 r.

Jacqueline Martin/AFP

Następnie prezydent USA Donald Trump przemawiał na wiecu w Waszyngtonie 6 stycznia 2021 r.

Dodatkowe dowody mają zostać ujawnione podczas przesłuchań w tym tygodniu, które pokażą, jak Trump i niektórzy z jego doradców zaangażowali się w „ogromne wysiłki” w celu rozpowszechniania dezinformacji, naciskali na Departament Sprawiedliwości, aby przyjął jego fałszywe zarzuty, i wezwali ówczesnego wiceprezydenta Mike’a Pence’a odrzucić wyborców stanowych i zakazać głosowania. 6 stycznia 2021.

Stebbin, długoletni sojusznik Trumpa, jest obecnie starszym doradcą wyborczym Trumpa do poparcia kandydatki Izby Reprezentantów w prawyborach republikańskich w Wyoming, Harriet Hageman, która rzuca wyzwanie przedstawiciel Liz Cheney, wiceprzewodniczącej komisji i głośnym krytykiem tej pierwszej. prezydent. Rzecznik Trumpa Taylor Bowdwich zauważył, że decyzja komisji o odwołaniu Stebbina była motywowana politycznie.

Lista świadków udostępniona w poniedziałek obejmuje PJ Bucka, najwyższego prokuratora federalnego w Atlancie, który opuścił urząd 4 stycznia 2021 r., dzień po opublikowaniu nagrania audio, w którym Trump nazwał go „nigdy nie Trumper” oraz Chrisa Stewarta, byłego . Redaktor polityczny Fox News.

Komisja stwierdziła, że ​​większość osób, z którymi przeprowadzono wywiady w ramach śledztwa, zgłasza się dobrowolnie, chociaż niektórzy prosili o publiczne stawienie się. Reżyser Nick Quested, który dostarczył materiał filmowy z ataku, powiedział podczas przesłuchania w zeszłym tygodniu, że otrzymał wezwanie do stawienia się.

Uczestnicy zamieszek próbują przebić się przez policyjną barierę na Kapitolu w Waszyngtonie 6 stycznia 2021 r.

John Minchillo/AFP

Uczestnicy zamieszek próbują przebić się przez policyjną barierę na Kapitolu w Waszyngtonie 6 stycznia 2021 r.

Członkowie komitetu powiedzieli, że przedstawią jasne dowody na to, że „liczni” deputowani GOP, w tym przedstawiciel Scott Perry, starali się o ułaskawienie od Trumpa, co uchroniłoby go przed oskarżeniem. Perry temu zaprzeczył, nazywając to stwierdzenie „absolutnym, niegrzecznym i bezdusznym kłamstwem”.

„Nie będziemy oskarżać ani mówić rzeczy bez dowodów lub dowodów na ich poparcie”, powiedział przedstawiciel Adam Kinzinger.

Ustawodawcy wskazali, że prokurator generalny Merrick Garland, który musi zdecydować, czy jego departament może ścigać Trumpa, może być ich najważniejszą publicznością w trakcie przesłuchań. Nie pozostawili żadnych wątpliwości co do tego, czy dowody były wystarczające, aby posunąć się naprzód.

„Gdy Departament Sprawiedliwości zbierze dowody, musi podjąć decyzję, czy może udowodnić ławie przysięgłych ponad wszelką wątpliwość winę prezydenta lub kogokolwiek innego” – powiedział Schiff. „Ale muszą zostać zbadane, jeśli istnieją wiarygodne dowody, a wierzę, że tak”.

Przedstawiciel Jimmy Raskin powiedział, że nie ma zamiaru „prowokować” Garland, ale zauważył, że komisja już przedstawiła w swoich argumentach prawnych przepisy karne, które według nich Trump naruszył.

„Myślę, że on wie, jego pracownicy wiedzą, a amerykańscy prawnicy wiedzą, o co toczy się gra”, powiedział Raskin. „Wiedzą, jak ważne jest to, ale myślę, że naprawdę zwracają baczną uwagę również na precedens w historii, jak na fakty w tej sprawie”.

Garland nie sprecyzował, jak mógłby postąpić, co jest bezprecedensowe i potencjalnie skomplikowane w sezonie wyborów politycznych, w którym Trump publicznie flirtował z pomysłem ponownego kandydowania na prezydenta.

Żaden prezydent ani były prezydent USA nie został oskarżony.

Żaden prezydent ani były prezydent USA nie został oskarżony.

Joe Mayorana

Żaden prezydent ani były prezydent USA nie został oskarżony.

Richard Nixon zrezygnował ze stanowiska w 1974 r. po tym, jak stanął przed impeachmentem i możliwym procesem przed wielką ławą przysięgłych pod zarzutem przekupstwa, spisku i utrudniania wymiaru sprawiedliwości. Prezydent Gerald Ford później ułaskawił swojego poprzednika, zanim postawiono jakiekolwiek zarzuty karne związane z Watergate.

Eksperci prawni twierdzą, że ściganie Trumpa przez Departament Sprawiedliwości w związku z zamieszkami może stanowić nierozstrzygnięty precedens, w którym administracja jednej partii mogłaby rutynowo ścigać byłego prezydenta innej.

„Będziemy śledzić fakty, gdziekolwiek one prowadzą”, powiedział Garland w swoim przemówieniu na Uniwersytecie Harvarda w zeszłym miesiącu.

Sędzia federalny w Kalifornii powiedział w marcowym orzeczeniu w sprawie cywilnej, że Trump popełnił przestępstwa federalne „prawdopodobnie” w celu utrudnienia liczenia głosów członkom Kolegium Elektorów w dniu 6 stycznia 2021 r. Sędzia przytoczył dwa prawa: obstrukcja jest oficjalna działania i spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych. Trump zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom.

READ  Afganistan: Talibowie strzelają w powietrze, świętując, zabijając dwoje

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top