Dane banku rezerwowego pokazują duży skok zysków banków

Banki w Nowej Zelandii odnotowały wzrost zysków pomimo pandemii Covid, wynika z danych Banku Rezerw.

David White / Staff

Banki w Nowej Zelandii odnotowały wzrost zysków pomimo pandemii Covid, wynika z danych Banku Rezerw.

Nowo opublikowane dane banku rezerw pokazały, że skonsolidowane raportowane zyski banków wzrosły powyżej poziomów sprzed Covid.

W ciągu trzech miesięcy kończących się pod koniec marca 27 banków notowanych na giełdzie odnotowało zysk po opodatkowaniu w wysokości 1,73 mld USD w porównaniu z 1,53 mld USD w marcu 2019 r.

Zyski po opodatkowaniu spadły w marcu 2020 r. Do nieco poniżej 1 miliarda dolarów, ponieważ banki zostały pociągnięte do odpowiedzialności za przewidywane straty na kredytach, ponieważ pandemia Covid-19 zagroziła gospodarstwom domowym, a także zdolność przedsiębiorstw do dokonywania płatności.

John Kensington, ekspert bankowy w KPMG, powiedział, że banki odwróciły swoje rezerwy na przewidywane straty na kredytach, ale cieszyły się również wzrostem kredytów hipotecznych i spadły koszty kredytu.

Czytaj więcej:
* Banki nowozelandzkie są „skrajnie pesymistyczne” co do wpływu Covid-19
* Covid-19 przynosi bankom 1,6 miliarda dolarów zysków
* 777 milionów dolarów zysku w trzy miesiące: Covid-19 obniża zyski banków

W swojej analizie zysków banków odnotowanych w trzech miesiącach października, listopada i grudnia, Kensington powiedział: „Pakiety wsparcia rządowego nadal obowiązywały w kwartale kończącym się w grudniu 2020 r., Ale banki zaczynają odczuwać większe zaufanie, ponieważ poziom zaległości płatniczych zmniejszyła się.

„Możemy to zobaczyć, cofając się do przydziałów, które dokonali w tym czasie w zeszłym roku”.

Rzeczy

Zastępca prezesa Reserve Bank, Jeff Baskand, zwraca uwagę na niektóre ryzyka związane z obecnymi warunkami na rynku mieszkaniowym.

KPMG analizuje najnowsze Bank rezerw Liczby.

Dane Reserve Bank pokazały, że w ciągu trzech miesięcy kończących się pod koniec grudnia banki anulowały 135 mln USD rezerw na przewidywane straty kredytowe i kolejne 77 mln USD w ciągu trzech miesięcy do końca marca.

READ  Jetstar ma wyprzedaż 22 USD za podróż w naprzemienny dzień podróży

Jednak nie wszystkie kredyty przyniosły dobre wyniki i od początku 2020 r. Banki odpisały 268 mln USD zadłużenia, które są im zadłużone od klientów.

Jak na przykład Ceny domów wzrosłyDane banków rezerwowych pokazały, że banki były w stanie przyspieszyć działalność związaną z kredytami mieszkaniowymi.

Według Kensington, tylko w grudniu zarejestrowane banki pożyczyły niespełna 10 miliardów dolarów.

Od tego czasu liczba kredytów hipotecznych wzrosła jeszcze bardziej Z pożyczką w wysokości 10,4 miliarda dolarów w samym kwietniu.

Dane Banku Rezerw pokazują, że portfele pożyczek grupowych banku wzrosły z 480 miliardów dolarów na koniec marca 2020 roku do nieco ponad 495 miliardów dolarów na koniec marca tego roku.

Ekspert bankowy PWC, Sam Shuttleworth, również nie przeanalizował jeszcze danych nowego Banku Rezerw, ale powiedział, że marże odsetkowe netto banków – różnica między kosztami pożyczania przez banki a kwotą, jaką otrzymały w ramach udzielania kredytów – pozostały niezmienne.

Dane banku rezerwowego wykazały, że przed uderzeniem Covid 27 banków notowanych na giełdzie co kwartał wypłacało deponentom około 1,5 miliarda dolarów odsetek.

Ale jak Bank Rezerw obniżył oficjalny kurs gotówki Aby pobudzić gospodarkę dotkniętą wirusem Covid, banki musiały coraz mniej płacić deponentom.

Nowa Zelandia ma 27 zarejestrowanych banków, chociaż sektor jest zdominowany przez wielką czwórkę, a mianowicie ANZ, ASB, BNZ i Westpac.

Stacy Squires / Stuff

Nowa Zelandia ma 27 zarejestrowanych banków, chociaż sektor jest zdominowany przez wielką czwórkę, a mianowicie ANZ, ASB, BNZ i Westpac.

W ciągu trzech miesięcy kończących się w marcu zapłacili deponentom 596 mln USD, w porównaniu z 1,5 mld USD w okresie trzech miesięcy do końca marca 2020 r.

Pomimo kilku niższych stóp oprocentowania kredytów, banki były w stanie zwiększyć dochody odsetkowe netto dzięki obecnie większym portfelom pożyczek.

Dane banku rezerwowego pokazały, że w okresie trzech miesięcy kończących się w marcu 2020 r. Dochód odsetkowy netto wyniósł 2,78 mld USD.

READ  „Niedopuszczalne”: klienci Westpac dwukrotnie wykonali polecenie zapłaty

W okresie trzech miesięcy kończących się w marcu 2021 r. Łączny dochód netto z tytułu odsetek wyniósł 2,96 mld USD.

Dane pokazały również, że bankom udało się obniżyć koszty operacyjne.

Gubernator Banku Rezerw Adrian Orr przewodniczył bankowi centralnemu podczas największej pandemii od ponad wieku.

Robert Kuchnia / Rzeczy

Gubernator Banku Rezerw Adrian Orr przewodniczył bankowi centralnemu podczas największej pandemii od ponad wieku.

Koszty operacyjne w okresie trzech miesięcy do końca marca wyniosły 1,47 miliarda USD, w porównaniu z 1,67 miliarda USD w okresie trzech miesięcy do końca marca.

Mimo to banki zapłaciły już swoim pracownikom 801 mln USD w ciągu trzech miesięcy do końca marca, w porównaniu z 789 mln USD w ciągu trzech miesięcy do końca marca 2020 r.

Shuttleworth powiedział, że Nowa Zelandia miała szczęście, że miała silne banki.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę zeszły rok, po Covid panowała ogólna niepewność co do warunków gospodarczych, a posiadanie silnych banków z mocnymi bilansami było pozytywną rzeczą dla Nowej Zelandii” – powiedział.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *