Elitarna piłka nożna w Anglii ma 40 sędziów – wszyscy biali. Dlaczego czarni urzędnicy nie dostają najwyższych stanowisk? | Element

W tamtym czasie bukmacherzy opisywali zwycięstwo Liverpoolu 2-0 nad Tottenhamem pod błękitnym niebem na White Hart Lane 11 maja 2008 roku jako nudne.

Okazało się jednak, że był to mecz historyczny: to był ostatni raz, kiedy czarny sędzia objął Premier League.

Miano nadzieję, że Uriah Rainey, pierwszy czarny sędzia w Premier League, będzie pionierem nowej generacji sędziów mniejszości etnicznych.

Zamiast tego absolwent biznesu i prawa, który prowadził ponad 170 meczów Premier League, okazał się nieuchwytny.

Podczas gdy piłkarze co tydzień klęczą w geście poparcia dla antyrasizmu, żaden czarny ani azjatycki sędzia nie nadzorował meczu Premier League od ponad dekady.

W Premier League i Mistrzostwach zarejestrowanych jest 40 sędziów w sezonie 2021-22. Wszystkie są białe. Spośród około 200 sędziów w siedmiu najlepszych ligach kraju, tylko czterech (2%) to czarnoskórzy lub Azjaci: Sam Allison, Joel Mannix, Aji Ajibola i Sunny Gill.

W Anglii jest około 24 500 sędziów, z których większość prowadzi w niedzielę amatorską ligę piłkarską, a Związek Piłki Nożnej (FA) twierdził w zeszłym tygodniu, że około 2000 (8,2%) pochodzi z mniejszości etnicznych. Dlaczego więc nie udało im się włamać do dwóch najwyższych części kraju?

Uriah Rainey prowadził mecz Premier League pomiędzy Birmingham City i Charlton Athletic we wrześniu 2004 roku. Zdjęcie: Laurence Griffiths/Getty Images

Starsi sędziowie z mniejszości etnicznych twierdzą, że odpowiedź tkwi w raporcie arbitrażowym na temat różnorodności, przedłożonym Związkowi Piłki Nożnej zeszłego lata.

53-stronicowy raport przygotowany przez Dr Grupa wsparcia sędziów czarnoskórych, azjatyckich i mieszanych etnicznychNiektórzy obserwatorzy FA, ​​którzy oceniają sędziów pod kątem awansu do najwyższych lig, są rzekomo rasistami.

Według raportu jeden z obserwatorów rzekomo powiedział sędziemu: „Wszyscy możecie biegać szybko, ale to wszystko, do czego jesteście dobrzy”. Inny rzekomo powiedział: „Jeśli chcesz się rozwijać, musisz obciąć dredy”. Inny wypowiedział obraźliwy komentarz na temat rzucania bananem.

Związek Piłki Nożnej w ten weekend staje przed wezwaniami do przeprowadzenia śledztwa w sprawie programu sędziowskiego i zarzutów rasizmu. większa przejrzystość polityki różnorodności; I przejrzyj system mianowania gubernatorów.

Robin Simon, lat 49, z Hanworth w zachodnim Londynie, który był sędzią w południowej Anglii w latach 2005-2015, powiedział, że początkowo był zaskoczony dużą liczbą sędziów czarnych, azjatyckich i mniejszości etnicznych (BAME) w niższych ligach. Nie wspinać się po szczeblach tak szybko, jak robią to biali urzędnicy. Doszedł do wniosku, że rasizm i nieświadome uprzedzenia powstrzymują ich.

Simon powiedział: „Na poziomie podstawowym jest wielu czarnych władców, ale oni nie omijają systemu. Możliwe, że każdy czarny sędzia to tylko bzdury, ale jeśli to śmieszne, jaki jest inny wynik? uprzedzenia rasowe”.

„Nie każdy obserwator jest uprzedzony rasowo, ale marginesy są tak małe, im wyżej wspinasz się na szczyt systemu, że jeśli tylko jedna osoba cię zrazi, gra się kończy”.

Simon powiedział, że powiedział starszemu urzędnikowi FA w 2011 roku, że regularne i przejrzyste audyty monitorów, w tym używanie „fałszywych monitorów” dla oficjalnych mieszkańców, rozwiązałyby problem rasizmu i nieświadomych uprzedzeń. Propozycja nie została uwzględniona.

Większość gubernatorów jest uszeregowanych w rosnącej skali od poziomu siódmego do pierwszego, z corocznymi możliwościami awansu. Sędziowie elitarni w Premier League i Mistrzostwach dzielą się na dwie wyższe grupy: wybierz pierwszą grupę i wybierz drugą grupę.

Oceny mianowania następnego poziomu są oparte na raportach monitorów FA i informacjach od klubów piłkarskich.

David Elleray w 2002 roku podczas swojej długiej kariery sędziego.
David Elleray w 2002 roku podczas swojej długiej kariery sędziego. Fotografia: John Sibley/Akcja

Poziom 1 i dwie wybrane grupy są nadzorowane przez Professional Game Match Officials Ltd (PGMOL), spółkę częściowo kontrolowaną przez Związek Piłki Nożnej i angielską Premier League; Poziomy od 2 do 4 są nadzorowane przez Związek Piłki Nożnej; Poziomy 5 i niższe są nadzorowane przez stowarzyszenia powiatowe. Sędzia niższego szczebla zwykle zarabia od 25 do 40 funtów za mecz, podczas gdy zawodowy sędzia w Premier League może zarobić ponad 100 000 funtów rocznie.

„Poziomy 3 i 4 są znane jako 'Cmentarz Murzynów’, ponieważ masz rasistowskie monitory i frustrują urzędników ich kolorami” – powiedział Mannix, który kieruje grupą wsparcia BAME i jest sędzią poziomu 2..

Frustrację potęguje fakt, że w 14-osobowym panelu sędziowskim, który nadzoruje inicjatywy dotyczące różnorodności, nie ma członków pochodzenia czarnego, azjatyckiego lub mieszanego. Na jej czele stoi David Elleray, były sędzia, który został ukarany przez Związek Piłki Nożnej w 2014 roku po tym, jak wygłosił rasistowskie komentarze do innego urzędnika.

Mannix powiedział, że FA jest chętny do zajęcia się kwestią różnorodności, ale nie wdrożył niezbędnych fundamentalnych zmian. Opowiedział, jak podczas spotkania poświęconego różnorodności, wysoki rangą urzędnik FA zasugerował, że można rekrutować dodatkowych czarnych sędziów spośród osób opuszczających więzienie.

„To była niesamowita zniewaga” – powiedział Mannix.

Tony Burnett, dyrektor generalny antyrasistowskiej organizacji charytatywnej Kick It Out, powiedział: „Czarni i azjatyccy sędziowie nie mają dostępu do elitarnego sędziowania, a to wskazuje na problem systemowy. Potrzebujemy przeglądu, abyśmy mogli zrozumieć liczby i wrócić problem. To nie będzie szybkie rozwiązanie. To zajmie lata ”.

Oficjalne dane FA dotyczące różnorodności mają ograniczone zastosowanie, ponieważ są wzmacniane przez uznanie władców białych Irlandczyków i białych Polaków za mniejszości etniczne.

Związek Piłki Nożnej powiedział, że wszyscy sędziowie „nie o białym brytyjskim pochodzeniu” byli zaliczani do mniejszości etnicznych Majster. Obecnie rozpoczęła przegląd i aktualizację danych.

Związek powiedział, że wszelkie zarzuty o dyskryminację będą traktowane poważnie. Sędziowie, trenerzy i obserwatorzy pełniący służbę na wszystkich etapach rozgrywek zawodowych i mistrzostw kraju zostali objęci nieświadomym treningiem uprzedzeń.

Rzecznik FA powiedział: „Chcemy stworzyć rurociąg dla wysokowydajnej kadry sędziowskiej zarówno w futbolu amatorskim, jak i w elitarnej piłce nożnej, która reprezentuje kobiety, Murzynów, Azjatów, mieszane grupy etniczne lub inne osoby niepełnosprawne”.

Mike Riley, dyrektor zarządzający PGMOL, powiedział: „Uważamy, że nie powinno być żadnych barier wejścia ani możliwości w piłce nożnej. Utworzyliśmy grupę doradczą ds. integracji, aby skoncentrować się na tworzeniu i wdrażaniu inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemu niedostatecznej reprezentacji, a także przegląd naszych obecnych praktyk i polityki.”

READ  Status gry w Lidze Europy: Kto zakwalifikował się z fazy grupowej i kiedy jest losowanie rund pucharowych? | wiadomości piłkarskie

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top