IDC oczekuje, że do 2027 r. komputery wyposażone w sztuczną inteligencję będą stanowić prawie 60% wszystkich dostaw komputerów PC

IDC oczekuje, że do 2027 r. komputery wyposażone w sztuczną inteligencję będą stanowić prawie 60% wszystkich dostaw komputerów PC

Needham, Massachusetts, 7 lutego 2024 r — Nowe prognozy Międzynarodowej Korporacji Danych (IDC) pokazują, że liczba dostaw komputerów osobistych opartych na sztucznej inteligencji (AI) – komputerów osobistych ze specjalnymi funkcjami typu „system na chipie” (SoC) zaprojektowanych do wykonywania zadań generatywnych AI na rynku krajowym – rośnie z około 50 milionów sztuk w 2024 r. do ponad 167 milionów w 2027 r. IDC spodziewa się, że do końca prognozy komputery PC wyposażone w sztuczną inteligencję będą stanowić około 60% wszystkich dostaw komputerów PC na całym świecie.

„Wraz z wkraczaniem w nowy rok szum wokół generatywnej sztucznej inteligencji osiągnął szczyt, a branża komputerów osobistych szybko stara się wykorzystać oczekiwane korzyści wynikające z przeniesienia możliwości sztucznej inteligencji z chmury do klienta” – powiedział Tom Mainelli, prezes grupy . Wiceprezes ds. urządzeń i badań konsumenckich. „Obietnica zwiększonej produktywności użytkowników dzięki większej wydajności, w połączeniu z niższymi kosztami wnioskowania oraz korzyściami w postaci prywatności i bezpieczeństwa na urządzeniu, wzbudziła duże zainteresowanie decydentów IT komputerami wyposażonymi w sztuczną inteligencję. W 2024 r. zobaczymy początek „Dostawy komputerów stacjonarnych wyposażonych w sztuczną inteligencję maleją i w ciągu najbliższych kilku lat spodziewamy się, że technologia ta przejdzie z niszy do większości”.

Do niedawna zadania AI uruchamiane lokalnie na komputerze były wykonywane przez jednostkę centralną (CPU), jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) lub ich kombinację. Może to jednak mieć negatywny wpływ na wydajność komputera i żywotność baterii, ponieważ te chipy nie są zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania sztucznej inteligencji. Dostawcy krzemu komputerowego wprowadzili teraz krzem oparty na sztucznej inteligencji do swoich własnych układów SoC zwanych jednostkami przetwarzania neuronowego (NPU), które efektywniej zarządzają tymi zadaniami.

Do chwili obecnej firma IDC zidentyfikowała trzy typy komputerów PC wyposażonych w technologię NPU*:

  • Komputery obsługujące sztuczną inteligencję Obejmuje jednostkę NPU zapewniającą wydajność poniżej 40 tera na sekundę (TOPS) i zazwyczaj umożliwia lokalne działanie określonych funkcji sztucznej inteligencji w aplikacjach. Qualcomm, Apple, AMD i Intel dostarczają obecnie chipsety w tej kategorii.
  • Komputery osobiste nowej generacji AI Zawiera jednostkę NPU o wydajności 40–60 TOPS i system operacyjny oparty na sztucznej inteligencji (OS), który umożliwia trwałe, wszechobecne możliwości sztucznej inteligencji w systemie operacyjnym i aplikacjach. Qualcomm, AMD i Intel ogłosiły przyszłe chipsety dla tej kategorii, a dostawy mają się rozpocząć w 2024 r. Oczekuje się, że Microsoft wprowadzi główne aktualizacje (i zaktualizowane specyfikacje systemu) dla systemu Windows 11, aby wykorzystać możliwości wysokowydajnych jednostek NPU.
  • Zaawansowane komputery zasilane sztuczną inteligencją Są to komputery, które oferują ponad 60 TOPÓW wydajności NPU. Chociaż żaden dostawca krzemu nie ogłosił takich produktów, IDC spodziewa się, że pojawią się one w nadchodzących latach. Prognozy IDC nie obejmują zaawansowanych komputerów AI, ale zostaną uwzględnione w przyszłych aktualizacjach.
READ  „Dying Light 2” może uzyskać tryb zdjęć i dodatkową nową grę

Chociaż w ciągu najbliższych dwóch lat dostawy komputerów stacjonarnych wyposażonych w sztuczną inteligencję będą szybko rosnąć, oczekuje się, że do końca prognozy komputery PC nowej generacji zdominują rynek. IDC wierzy, że do 2027 r. dostawy komputerów stacjonarnych wyposażonych w sztuczną inteligencję nowej generacji będą dwukrotnie większe niż w przypadku komputerów wyposażonych w sztuczną inteligencję. Wiele z tych komputerów stacjonarnych wyposażonych w sztuczną inteligencję zostanie sprzedanych nabywcom komercyjnym, ale konsumenci będą mieli na co czekać w epoce „Następnego komputera osobistego” komputer ze sztuczną inteligencją. W tym potencjalne ulepszenia w grach komputerowych i tworzeniu treści cyfrowych.

Istnieją trzy główne powody techniczne, dla których warto przenosić obciążenia AI z chmury do klienta: zwiększenie wydajności poprzez wyeliminowanie podróży w obie strony, które istniejące obciążenia AI muszą odbywać do chmury i z powrotem przez sieć; Aby zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo, przechowując dane na urządzeniu, a nie je przesyłając; I obniż koszty, zmniejszając potrzebę dostępu do kosztownych zasobów w chmurze.

raport, Prognoza AI dla komputerów PC na całym świecie, 2023–2027 (Doc #US51747324) przedstawia pierwszą prognozę IDC dotyczącą światowego rynku komputerów osobistych AI na lata 2023–2027. W raporcie prognozowano rynek w podziale na trzy główne kategorie (inne niż NPU, <40 TOPS NPU i 40–60 TOPS NPU), a także architekturę procesorów (SoC oparte na ARM dostarczane przez Qualcomm i Apple oraz SoC oparte na procesorach x86 dostarczane przez AMD i Intel). Raport zawiera także prognozy według kategorii produktów (komputery stacjonarne i laptopy) oraz grup sektorowych (komercyjne i konsumenckie).

* Uwaga: Chociaż niektóre komputery PC i stacje robocze z wydajnymi procesorami graficznymi mogą obsługiwać obciążenia AI, IDC wykluczyło te systemy inne niż NPU z kategorii komputerów AI ze względu na przejrzystość klasyfikacji.

O IDC

International Data Corporation (IDC) jest wiodącym światowym dostawcą informacji rynkowych, usług doradczych i wydarzeń dla rynków ICT i technologii konsumenckich. Zatrudniając ponad 1300 analityków na całym świecie, IDC zapewnia globalną, regionalną i lokalną wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii, standardów IT i zaopatrzenia, a także możliwości i trendów branżowych w ponad 110 krajach. Analizy i spostrzeżenia IDC pomagają specjalistom IT, menedżerom biznesowym i społeczności inwestycyjnej podejmować oparte na faktach decyzje technologiczne i osiągać kluczowe cele biznesowe. Założona w 1964 roku firma IDC jest spółką zależną będącą w całości własnością International Data Group.IDG), wiodąca na świecie firma świadcząca usługi w zakresie technologii, danych i mediów marketingowych. Więcej informacji na temat IDC można znaleźć na stronie www.idc.com. Śledź IDC na Twitterze pod adresem @IDC I LinkedIn. Subskrybuj Blog IDC Aby uzyskać wiadomości i spostrzeżenia branżowe.

READ  Dzięki umowie Amazon Prime cena smartwatcha Garmin Epix Gen 2 została obniżona do najlepszej w historii ceny

zasięg

Halsey Andrews

„Lekarz gier. Fanatyk zombie. Studio muzyczne. Kawiarni ninja. Miłośnik telewizji. Miły fanatyk alkoholik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *