Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: Igrzyska „inne”, ale Paraolimpijczycy wciąż mają nadzieję, że zabłysną

Symbol Agitos pojawia się na wodzie w Tokio przed rozpoczęciem igrzysk
miejsce: Tokio, Japonia Daktyle: 24 sierpnia – 5 września Czas w Tokio: GMT +8
zasięg: Śledź Radio 5 na żywo i stronę internetową BBC Sport

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się we wtorek, a przypadki wirusa Covid-19 rosną w Japonii, a wszystkie strony przyznają, że wciąż jest przed nimi pewne wyzwanie.

Te gry zostały opóźnione o rok z powodu pandemii i niemożności uczestnictwa kibiców, z wyjątkiem kilku dzieci w wieku szkolnym, a te gry będą się różnić od wszystkich poprzednich wydań.

Ale organizatorzy chcą nie tylko rywalizacji na wysokim poziomie, ale także chcą, aby gry odgrywały ogromną rolę w zwiększaniu integracji japońskiego społeczeństwa.

Tokio jest pierwszym miastem, które jest gospodarzem dwóch Igrzysk Paraolimpijskich. W 1964 roku zorganizowano edycję, w której 375 sportowców z 21 krajów wzięło udział w dziewięciu dyscyplinach sportowych.

Tym razem około 4400 sportowców ze 162 Komitetów Paraolimpijskich będzie rywalizować w 539 zawodach medalowych w 22 dyscyplinach sportowych.

Wszyscy będą podekscytowani możliwością odrzucenia burzliwych wydarzeń z ostatnich 18 miesięcy i pokazania, co mogą zrobić jako paraolimpijczycy na największej scenie w historii.

Ceremonia otwarcia rozpocznie się oficjalnie we wtorek o 12:00 GMT, a zawody rozpoczną się w środę.

Jak my się tu znaleźliśmy?

Po Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio, które wymagały ostatnio znacznych cięć budżetowych, aby iść naprzód, były duże nadzieje, że Igrzyska w Tokio przywrócą ruch paraolimpijski do pozycji siły po szczytach w Londynie w 2012 roku.

Tokio wydawało się idealnym partnerem, z silną więzią między inauguracją olimpijską i paraolimpijską i bezprecedensowym popytem na bilety.

Pierwotne obchody „Roku wolnego” w 2019 r. zostały naznaczone udanymi imprezami masowymi i pokazały głód wśród japońskiej publiczności, aby stanąć za Igrzyskami.

Ale pandemia koronawirusa zniszczyła wszystkie plany, z rocznym opóźnieniem, a następnie szeregiem protokołów dotyczących wszystkich zaangażowanych, jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich.

Sportowcy na całym świecie borykają się z wyzwaniami związanymi z programami treningowymi i zawodami, a niektórzy muszą chronić się z powodów medycznych.

Organizuj gry

Maskotka Igrzysk Paraolimpijskich Someity w szkole w 2019 roku
Maskotka Igrzysk Paraolimpijskich Someity odwiedza szkołę w Japonii w 2019 roku

W Tokio utrzymuje się stan wyjątkowy, a liczba przypadków Covid-19 stale rośnie w mieście i okolicach.

READ  Bryson DeChambeau twierdzi, że fuzja PGA Tour i LIV Golf jest konieczna, aby ponownie połączyć grę w golfa

W bańce paraolimpijskiej, podobnie jak w przypadku igrzysk olimpijskich, obowiązują ścisłe protokoły obejmujące codzienne testowanie sportowców, obowiązkowe noszenie masek i dystans społeczny.

Ponadto sprzęt taki jak wózki inwalidzkie należy regularnie dezynfekować.

„Jestem pewien, że będą to bezpieczne mecze – ale bezpieczne mecze nie oznaczają, że nie ma kontuzji” – powiedział BBC Sport prezes Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Andrew Parsons.

„Będziemy mieć przypadki, ale to, w jaki sposób kontrolujemy i reagujemy na pozytywne przypadki i nie pozwalamy im rozprzestrzeniać wirusa, określi, czy odniesiemy sukces, czy nie.

„Rozumiem frustrację i złość wśród Japończyków z powodu pandemii, ale nie ma żadnego związku między tym a olimpiadą tutaj i jestem pewien, że tak samo będzie z Paraolimpiadą.

„Są inne powody w dużej liczbie spraw.

Ograniczenia w podróży z powodu koronawirusa wpłynęły na Igrzyska, a sportowcy z wysp Pacyfiku: Samoa, Kiribati, Tonga i Vanuatu nie mogli podróżować.

Wiadomość o ich nieobecności pojawiła się kilka dni po tym, jak afgańscy sportowcy paraolimpijscy zostali zmuszeni do wycofania się z igrzysk ze względu na sytuację w kraju od upadku rządu i powrotu talibów. Jednak na znak solidarności flaga tego kraju będzie niesiona podczas ceremonii otwarcia przez przedstawiciela Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Ponadto w rozgrywkach weźmie udział sześcioosobowa drużyna uchodźców, w tym afgański pływak Abbas Karimi oraz pierwsza członkini drużyny, rzucająca klub Alia Issa.

Członkowie drużyny rugby na wózkach z Nowej Zelandii przybywają do sądu
Członkowie nowozelandzkiej drużyny rugby na wózkach przyjeżdżają na boisko na mecz treningowy

co nowego?

Jeśli chodzi o program w Tokio, żeglarstwo i piłka nożna z siedmioma wyścigami zniknęły, pojawiły się bar badminton i para-taekwondo, które otrzymają odpowiednio 14 i 6 medali.

Cztery dyscypliny sportowe – parakanoe, parastrzelanie, para-tenis stołowy i szermierka na wózkach – mają więcej medali niż Rio.

Jednak dwa największe sporty pod względem liczby i medali sportowców – lekkoatletyka ze specjalnymi potrzebami i pływanie – miały imprezy niespełna pięć lat temu.

Oba sporty wprowadziły nowe mieszane sztafety – w sztafecie światowej w lekkiej atletyce występuje niewidomy biegacz w pierwszej nodze, normalnie po amputacji w drugiej, sportowiec z porażeniem mózgowym lub słabą koordynacją w trzeciej nodze oraz jeździec na wózku inwalidzkim. Ostatni przystanek.

READ  Gwiazda Bayernu Monachium Robert Lewandowski nagrywa

Pływanie dodało sztafetę 4x100m dla zawodników S14 (Niepełnosprawności w nauce).

A co z drużyną z Wielkiej Brytanii?

Team GB Tokyo ma 227 zawodników – liczba ta obejmuje pilotów i przewodników dla osób niedowidzących, a także partnerów zawodów – którzy wezmą udział w 19 z 22 dyscyplin sportowych.

Igrzyska Paraolimpijskie obiecały GB, że zespół będzie najlepiej przygotowany do igrzysk i ciężko pracowali, aby żaden wysiłek nie został pominięty wśród tylu trudności.

Z wybranymi 100 graczami, drużyna GB będzie najbliżej parytetu płci na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich – 44% zespołu to kobiety, w porównaniu do 40% na Igrzyskach w Rio.

Zespół jest pełen doświadczenia, mając 144 powracających paraolimpijczyków i 43 mistrzów paraolimpijskich.

W Rio brytyjscy sportowcy zdobyli 147 medali, w tym 64 złote, w 15 dyscyplinach – najlepszy od 1988 roku – i zajęli drugie miejsce po Chinach w ogólnej tabeli medalowej.

Podobnie jak ich olimpijscy odpowiednicy, drużyna paraolimpijska otrzymała medal, a nie gola od brytyjskiego sportu, a drużyna olimpijska wygrała 100-140.

Kim są brytyjscy sportowcy do oglądania?

Sarah Storey ma szansę stać się najbardziej utytułowaną brytyjską paraolimpijką na swoich ósmych Igrzyskach Paraolimpijskich. Przyjechała do Tokio z 14 złotymi medalami w całej swojej karierze w pływaniu i kolarstwie, a trzy kolejne złote medale przekroczyły rekordową liczbę 16 Mike’a Kinneya, która utrzymuje się na stałym poziomie od 1988 roku.

43-letnia Storey może zostać pierwszą złotą medalistką Wielkiej Brytanii w Tokio, kiedy w środę obroni tytuł w wyścigu singlowym C5, a następnie wystartuje w dwóch wyścigach drogowych w dalszej części programu.

Historia rowerzysty Para Sarah
Story obroni trzy tytuły, które zdobyła w Rio

Jest częścią silnej brytyjskiej drużyny kolarskiej z wieloma medalowymi szansami na torze i szosie, z siedmiokrotnym paraolimpijczykiem Jody Cundy, Jaco van Gasem, który został ranny podczas służby w Pułku Spadochronowym w Afganistanie i brał udział w Igrzyskach Invictus. pary tandemowe Lara Fachie, Corrine Hall, Neil Fachie i Matt Rotherham.

Przeszła do historii w Rio, stając się pierwszym brytyjskim sportowcem, który zdobył złote medale w dwóch dyscyplinach sportowych w tych samych rozgrywkach od 1988 roku, Kadeena Cox będzie starała się zachować tytuły w kolarstwie i lekkiej atletyce.

READ  Lewandowski zdobywa bramkę w rejsie Barcelony, a Sevilla odnosi decydujące zwycięstwo

Dołącz do niej w podwójnym klubie sportowym George Bisgood, który będzie rywalizował również w zawodach kolarstwa szosowego.

Lee Pearson będzie chciał dodać do swoich 11 złotych medali na arenie jeździeckiej, wraz z innymi zdobywcami wielu medali, Natashą Becker i Sophie Wells.

Na torze lekkoatletycznym Hannah Cockcroft, Aled Davis, Libby Clegg, Richard Whitehead i Holly Arnold będą dążyć do utrzymania tytułów paraolimpijskich.

Nowi przybysze, w tym biegacz na 400 m Columba Blango i rzucający oszczepem Dan Pembroke, będą mieć nadzieję na oddanie swojego znaku, podczas gdy mistrz Londynu z 2012 roku, David Weir, powraca z czterema złotymi medalami po rozczarowaniu na Igrzyskach w Rio.

W basenie Elle Symonds wróciła do czwartego przejazdu, ale staje przed ogromnym wyzwaniem ze strony koleżanki z drużyny Maisie Summers-Newton, a Bethany Firth będzie chciała przezwyciężyć kontuzję barku i zachować trzy tytuły, które zdobyła w Rio.

A co z międzynarodowymi gwiazdami?

Od niemieckiego „skoczka Blade’a” Marcusa Rehma, przez amerykańską zawodniczkę na wózkach Tatianę McFadden i brazylijskiego pływaka Daniela Diasa po ulubieńców wózków Shingo Konida i Yui Kamiji, nie zabraknie twardych zawodników.

Polska tenisistka stołowa Natalia Bartica ściga się o swój piąty z rzędu tytuł, kilka tygodni po rywalizacji w igrzyskach olimpijskich po raz czwarty.

Włoska szermierzka na wózku inwalidzkim Baby View, która ma zapalenie opon mózgowych u 11 lat i amputowano jej przedramiona i obie nogi w kolanie, ma nadzieję zabłysnąć w swoim sporcie, podczas gdy 14-latka będzie pamiętnym debiutem Ugandyjska pływaczka Hasna Kukondakwe.

Na drugim końcu spektrum wiekowego, trzech jeźdźców konnych, Niemka Heidemarie Dresing (66 l.), Irlandka Rosemary Gaffney (63 l.) i Norweg Jens Lasse Dokken (60 l.), ma nadzieję pokazać, że wiek nie jest przeszkodą do sukcesu na Paraolimpiadzie. .

Czytanie obrazu logo o BBC - niebieskistopka - niebieska

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *