James Webb obserwuje tajemnicze struktury nad Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu

James Webb obserwuje tajemnicze struktury nad Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu

Odkryj to, co wcześniej było niewidoczne.

Od nudy do wyczerpania

Niesamowity Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba został wykorzystany do sfotografowania najdalszych zakątków wszechświata. Jednak w pewnym momencie astronomowie wykorzystali jego ogromną moc do celu znacznie bliżej Ziemi: potężnej planety Jowisz – i robiąc to, odkryli tajemnicze cechy i struktury gazowego giganta, których nigdy wcześniej nie widziano. Nie wspominając już o niesamowitej szczerości Jamesa Webba.

Jak szczegółowo opisano w A Zostań Opublikowano w czasopiśmie astronomia naturalna, Naukowcy zaobserwowali obszar atmosfery unoszący się nad słynną Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu – burzą wystarczająco potężną, aby pochłonąć Ziemię i największą w Układzie Słonecznym.

Jednak pomimo swoich zdumiewających rozmiarów, ta część atmosfery została zaniedbana przez astronomów, którzy wcześniej uważali ją za nieciekawą. Teraz chętnie przyznają, że całkowicie się mylili.

„Myśleliśmy, że ten obszar, być może naiwnie, będzie naprawdę nudny” – stwierdził w artykule Henrik Melin, główny autor badania z Uniwersytetu w Leicester. oświadczenie „To właściwie równie interesujące jak zorza polarna, jeśli nie bardziej interesujące. Jowisz nigdy nie przestaje nas zadziwiać” – dodał.

Wyładnieć

Te światła, o których wspomniał Mellin, zdobią północny i południowy biegun Jowisza i można je łatwo zobaczyć. Jednak w górnych warstwach atmosfery występuje bardziej subtelna poświata, która okazała się trudna do zaobserwowania przez teleskopy naziemne. Może nie jest tak efektowny, ale nieuchwytność jest jego szczególnym urokiem.

Na szczęście Teleskop Jamesa Webba ma wyjątkową zdolność radzenia sobie z tym problemem. Orbituje w czystej przestrzeni wokół Słońca i jest wyposażony w zaawansowane czujniki podczerwieni, takie jak spektrometr bliskiej podczerwieni (NIRSPEC), które potrafią wykryć tajemnice emitowane przez nawet najsłabsze źródła światła.

Na przykład badacze odkryli najróżniejsze dziwactwa w obserwacjach przeprowadzonych w lipcu 2022 r., w tym w obserwacjach opublikowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. opisane tak jak Złożone strukturyOraz „ciemne łuki” i „jasne punkty”.

READ  Nieszczepiony i zdemaskowany nauczyciel rozprzestrzenia Covid-19 wśród uczniów szkół podstawowych, raporty CDC

Obszar kanapek

Górna atmosfera gazowego olbrzyma, stanowiąca granicę między dolną atmosferą Jowisza a jego potężnym polem magnetycznym, podlega niesamowitym interakcjom energetycznym. Uważa się, że zorza polarna i południowa powstają w wyniku wyrzucenia materiału wulkanicznego na księżyc Io.

Badacze podejrzewają jednak, że świecenie nad Wielką Czerwoną Plamą powoduje coś zupełnie innego: silne oddziaływania grawitacyjne, które rzadko obserwuje się na Ziemi.

„Jednym ze sposobów zmiany tej struktury są fale grawitacyjne, które przypominają fale uderzające w plażę i tworzące zmarszczki na piasku” – powiedział Henriques. „Fale te powstają głęboko w burzliwych niższych warstwach atmosfery, wokół Wielkiej Czerwonej Plamy mogą podróżować na duże wysokości.” Oraz zmiany w strukturze górnych warstw atmosfery i jej emisji.

Astronomowie mają nadzieję, że dzięki ciągłemu monitorowaniu będą w stanie odkryć, w jaki sposób fale te przemieszczają się przez atmosferę Jowisza.

Więcej o kosmosie: Wydaje się, że coś dziwnego zasila „nieśmiertelne” gwiazdy w centrum naszej galaktyki

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *