Manchester City zdobył tytuł Premier League po niesamowitym powrocie

Manchester City był tu już wcześniej, przegrywając u siebie i ryzykując pozbycie się tytułu.

Czy liderzy uduszą się jak nigdy dotąd w Premier League?

Szansa na zmianę pierwszego miejsca po raz pierwszy w ostatnim dniu rosła, gdy Villa prowadziła 2:0 na niesamowitym stadionie Etihad, gdy rywale Liverpoolu walczyli o zwycięstwo nad Wolverhampton.

Tak jak wtedy, gdy w 2012 roku wywołano powrót, aby zdobyć swój pierwszy tytuł w Premier League z dwoma golami w doliczonym czasie gry, City dokonało kolejnego ekscytującego powrotu do zdrowia.

Tym razem trzy gole – wszystkie strzelone w ciągu pięciu minut od 76. minuty – sprawiły, że przeciwko Villi wygrali 3-2 i skutecznie obronili tytuł jednym punktem.

Nawet gdy City przegrywało, Liverpool nadal był na drugim miejscu, ponieważ na Anfield zremisował tylko 1:1 z Wolverhampton.

Jednak znaczenie drugiego gola Lkay Gündoğana w 81. minucie zostało spotęgowane chwilę później, gdy Mohamed Salah wysłał Liverpool na prowadzenie przeciwko Wolverhampton, zanim Andy Robertson przypieczętował zwycięstwo Liverpoolu 3:1.

Fernandinho z Manchesteru City podnosi trofeum Premier League po zdobyciu kolejnego tytułu w niesamowity sposób.

Michael Reagan / Getty Images

– Dziś wróciliśmy z martwych i wygraliśmy mecz – powiedział kapitan Fernandinho po ostatnim meczu z City – To wspaniałe uczucie.

Odpoczynek, po którym następuje czysta błogość.

Nic dziwnego, że tysiące fanów City wyszło na boisko po ostatnim gwizdku, przeciwstawiając się nowym rozkazom przeciwko pitchingowi. Wkrótce stadion pokrył niebieski dym.

Po oczyszczeniu stadionu trofeum Premier League może zostać przekazane City po raz szósty w ciągu 11 sezonów. Wydawało się to mało prawdopodobne, gdy Matti Cash skierował się do domu w 37. minucie, a były gwiazdor Liverpoolu Philippe Coutinho powiększył prowadzenie w 69. minucie.

Dopiero w 76. minucie strzał głową Ilkay’a Gundogana zaczął wracać, a dwie minuty później Rodri wyrównał strzałem z krawędzi pola karnego, wrzucając piłkę przez wąską lukę w dolnym rogu. Gdy w 81. minucie Gundogan wcisnął dośrodkowanie Kevina De Bruyne’a, powrót był kompletny.

READ  Kyrie Irving wraca do treningu Nets, o krok bliżej do gry
Trener Manchesteru City, Pep Guardiola, po prawej, uśmiecha się z trofeum po zdobyciu tytułu Premier League w 2022 roku.

Dave Thompson/AFP

„Czasami dobrze jest żyć w takich sytuacjach” – powiedział Pep Guardiola po zdobyciu swojego czwartego tytułu w Premier League od czasu objęcia władzy w City w 2016 roku. „Czułem, że pomoże nam to być silniejszymi w przyszłym sezonie”.

Liverpool – jedyny zespół, który zakłócił passę City od 2018 roku swoim sukcesem w 2020 roku – musiał zadowolić się drugim miejscem. Jednak zwycięzcy Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Jürgena Kloppa wciąż są na dobrej drodze do potencjalnego hat-tricka w niedzielnym finale Ligi Mistrzów z Realem Madryt.

„Wyobrażam sobie, że ludzie w domu oglądali ich wiadomości o wiele gorzej” – powiedział Klopp. „Kiedy Aston Villa prowadzi 2:0 i myślisz: „Super, to naprawdę może być”. Nie byłem tego świadomy”.

Liverpool zremisował 1:1, gdy City przegrywało i awansowało dopiero po awansie obrońców tytułu w ostatnich 10 minutach sezonu.

Najlepsi zawodnicy mogą być oddzieleni tylko jednym punktem w końcowej klasyfikacji.

„Sezon był bardzo bliski, bardzo wyrównany” – powiedział Klopp. „Nauczyłem się w życiu, że jeśli będziesz iść naprzód, otrzymasz nagrodę. Nie dzisiaj, ale my to zrobimy. Od nas zależy, czy będziemy kontynuować.”

Powrót Ligi Mistrzów

Tottenham powróci do Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie po opuszczeniu dwóch sezonów dzięki zwycięstwu 5:0 nad Norwich, który zajął ostatnie miejsce, i zajął czwarte miejsce.

Son Heung-min strzelił dwa gole i zakończył sezon jako najlepszy strzelec ligi z Salahem z 23 golami. Był też duet Dejana Kulusevskiego, który pomagał w ulepszaniu klubu w północnym Londynie, odkąd dołączył w styczniu na 18-miesięczną pożyczkę od Juventusu. Harry Kane, któremu odmówiono przeprowadzki do Manchesteru City przed tym sezonem, strzelił swojego 17. i ostatniego gola w sezonie ligowym.

READ  Diamenty czekają na piątą rundę Testowego Pucharu Konstelacji

Tottenham opuszcza sezon, starając się zatrzymać trenera Antonio Conte, architekta powrotu do zdrowia od czasu jego nominacji w listopadzie.

Miejsca w Lidze Europejskiej

Nie będzie powrotu do Arsenalu w Football League po pięciu sezonach po upadku, który został naprawiony w ostatnim dniu dzięki wygranej 5:1 z Evertonem i zajął piąte miejsce.

Manchester United dołączy do Arsenalu w Lidze Europy pod wodzą nowego trenera Erika ten Haga, mimo przegranej 1:0 z Crystal Palace. West Ham przegapił okazję do usunięcia United z szóstego miejsca po porażce 3:1 z Brighton, więc półfinaliści Ligi Europy tego sezonu dołączą do Europejskiej Ligi Konferencyjnej.

Ściągnij

Burnley wycofał się z Premier League po sześciu sezonach po przegranej 2:1 z Newcastle. Leeds ukoronowało powrót do zdrowia pod wodzą amerykańskiego trenera Jesse’ego Marsha, wygrywając 2:1 z Brentford, aby uniknąć spadku.