Novak Djokovic: Czy epicka szczepionka nie jest dominującym błędem Australii?

Historia najlepszego tenisisty świata, który po przybyciu do Australii w zeszłym tygodniu był przetrzymywany w areszcie dla imigrantów, wywołała oburzenie i gniew ze wszystkich stron.

Członkowie lokalnej społeczności serbskiej protestują przed rządowym aresztem w Melbourne, w którym przebywa serbski mistrz tenisa Novak Djokovic, po tym, jak odmówiono mu oficjalnego wjazdu do Australii z powodu szczepionki przeciwko Covid-19.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Większość z nich została skierowana do władz, czy to rządu federalnego, czy rządu stanowego Wiktorii.

Istnieje prawie niepewność co do tego, jak popełnić błąd w tej sytuacji – masowe załamanie komunikacji i konflikty polityczne.

Oczekiwano, że Djokovic, nie najsłynniejszy tenisista w Australii, wyląduje w środę późno, wśród protestów mieszkańców.

W tym momencie historia wydawała się dość prosta.

Światowej sławy sportowiec, który publicznie powiedział, że sprzeciwia się szczepieniom, otrzymał zwolnienie z gry w Australian Open w kraju, który wdrożył jedne z najsurowszych na świecie środków dotyczących Covid-19.

Nic dziwnego, że wywołało to oburzenie w kraju, którego obywatelom mówiono, że pełne szczepienia są warunkiem swobody poruszania się i podróżowania.

Ale po tym, jak Djokovic wylądował na lotnisku w Melbourne, sprawy stały się nieco mętne.

W środę premier Scott Morrison odpowiedział na publiczne oburzenie, mówiąc, że decyzja o przyznaniu Djokovicowi certyfikatu zwolnienia ze szczepień jest sprawą rządu stanu wiktoriańskiego.

Kilka godzin później pojawiło się oświadczenie australijskiej minister spraw wewnętrznych Karen Andrews, które zaprzeczyło Morrisonowi – mówiąc, że „podczas gdy rząd wiktoriański i Tennis Australia mogą zezwolić na rywalizację niezaszczepionemu graczowi”, rząd federalny będzie egzekwował swoje wymagania na granicy. .

Następnego dnia stanowisko Morrisona zmieniło się, gdy ujawniono, że wiza Djokovica została cofnięta, a 34-latek grozi deportacja.

– Zasady są zasadami – powiedział premier.

W niecałe 24 godziny Morrison przeszedł od wstępnego zaakceptowania faktu, że zwolnienie Serbów – i wzięcia udziału w Australian Open – było sprawą Victorii, do postawienia stopy na prawie rządu federalnego do egzekwowania przepisów granicznych.

READ  Nagroda Powerball w wysokości 6,3 miliona dolarów trafia do matki i córki od Manurewa

Obowiązujących tu zasad nie da się zignorować.

Napięcie między władzami stanowymi i federalnymi istnieje, ponieważ każdy chce czegoś innego.

Wiktoria numer jeden na świecie chce wystartować w jednym z najważniejszych wydarzeń w stanie.

Rząd federalny, rozgniewany tym, że Djokovic pozwolono podróżować, chce pokazać Australijczykom, że kontrolują, kto wjeżdża i wyjeżdża z kraju, i że wszyscy – w tym gwiazda tenisa – mają przestrzegać zasad Covid.

To rok wyborczy, a Morrison znalazł się pod ogromną presją polityczną, aby poradzić sobie z falą wirusa Omicron, pośród rosnącej liczby przypadków i chaosu w klinikach testowych.

Obserwatorzy sugerują, że mógł wykorzystać to jako okazję, by wyglądać twardo na politykę graniczną kraju.

Ale starając się wyglądać asertywnie w kwestii zasad Covid-19 i wymogów wizowych, Morrison i jego rząd spowodowali dalszy chaos. Każde stwierdzenie, które się pojawia, każdy szczegół, który się pojawia, wydaje się nieść kolejną warstwę niepewności.

Zespół prawników Djokovica złożył w poniedziałek apelację w sądzie od jego deportacji.

Ludzie protestowali przeciwko rządowemu zatrzymaniu uchodźców w areszcie, ponieważ serbski mistrz tenisa Novak Djokovic podobno przebywa w Melbourne po tym, jak po wejściu zobaczył australijskich urzędników.

Ludzie protestują przeciwko zatrzymaniu uchodźców w Australii, w areszcie, w którym podobno przebywa serbski mistrz tenisa Novak Djokovic w Melbourne po tym, jak urzędnicy zobaczyli, jak wchodził.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

W dokumentach sądowych opublikowanych w sobotę, prawnicy Djokovica powiedzieli, że gwiazda tenisa udała się do Australii po tym, jak dwie niezależne komisje medyczne zorganizowane przez Tennis Australia, organ prowadzący imprezę, przyznały jej zwolnienie ze szczepień i stan Wiktoria.

Powiedzieli, że powiedziano mu, że może wejść do Australii po kontrakcie z Covid-19 16 grudnia i że ma wszelkie powody, by sądzić, że jest uprawniony do gry w turnieju.

Było dużo winy i wskazywania palcami, ale nikt nie wyszedł, aby jednoznacznie odpowiedzieć na żadne z podstawowych pytań dotyczących tej historii. Nie federalni czy stanowi urzędnicy rządowi – nie zapominając nawet o Australii.

READ  Teraz możesz podróżować z Portugalii do Singapuru - pociągiem

Djokovic czeka na decyzję sądu, czy może pozostać w Australii i bronić tytułu. Wydawało się, że sposób, w jaki był traktowany w ciągu ostatnich kilku dni, zmienił do niego uczucia.

A australijski gracz Nick Kyrgios, który wcześniej krytykował Djokovica za jego reakcję na pandemię, bronił go, opisując traktowanie go przez Australię jako „naprawdę złą” i wzywając władze do „postępowania lepiej”.

Grupy zajmujące się prawami człowieka również to zauważyły ​​– Sophie McNeil z Human Rights Watch w Australii napisała na Twitterze, że czuła się „bardzo nieswojo” ze względu na sposób, w jaki traktowano Djokovica.

Władze podobno prowadzą dochodzenia w sprawie wielu wiz. W sobotę z Australii wyjechała Renata Vorakova z Czech, która liczy na wygranie Australian Open Po anulowaniu jej wizy.

Australian Open rozpocznie się 17 stycznia w Melbourne.

Ale jedno z największych i najważniejszych wydarzeń sportowych w kraju zamienia się w wielką międzynarodową kompromitację. Oczy świata będą zwrócone na Australię z niewłaściwych powodów.

BBC

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top