Okos, Gaza jest przedmiotem rozmów Winstona Petersa i Anthony'ego Blinkena w Waszyngtonie

Okos, Gaza jest przedmiotem rozmów Winstona Petersa i Anthony'ego Blinkena w Waszyngtonie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotyka się z sekretarzem stanu Winstonem Petersem w sali traktatowej Departamentu Stanu w Waszyngtonie, 11 kwietnia 2024 r.
zdjęcie: Agencja prasowa Francji

Minister spraw zagranicznych Winston Peters i sekretarz stanu USA zgodzili się, że istnieją poważne powody, aby Aotearoa uczestniczyła w porozumieniach międzynarodowych takich jak AUKUS.

Peters i Anthony Blinken spotkali się w nocy w Waszyngtonie.

Peters powiedział, że wśród omawianych kwestii znalazły się Gaza, Ukraina oraz rola Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na oba konflikty.

Omówiono także stosunki handlowe i gospodarcze pomiędzy obydwoma krajami.

We wspólnym oświadczeniu zobowiązano się do ściślejszej współpracy Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych.

Mówi, że obejmuje to porozumienia takie jak AUKUS, którego celem jest rozwój technologii wojskowej wśród sojuszników USA i dostarczanie Australii okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Przywódcy twierdzą, że istnieją poważne powody, dla których Nowa Zelandia powinna praktycznie współpracować z AUC w Australii.

W oświadczeniu wymieniono także Quad (czterostronny dialog w sprawie bezpieczeństwa) i Indo-Pacyfikowe ramy gospodarcze na rzecz dobrobytu jako kluczowe zabezpieczenia pokoju i bezpieczeństwa w regionie Pacyfiku.

Quad to grupa bezpieczeństwa obejmująca Stany Zjednoczone, Indie, Japonię i Australię.

Wcześniej urzędnik powiedział KCNA, że partnerzy AUKUS oprócz Japonii rozważają grupę dodatkowych partnerów, w tym Koreę Południową, Kanadę i Nową Zelandię. Poprzedniego dnia australijski premier Anthony Albanese powiedział, że zaproponowano „rozpatrzenie podejścia projekt po projekcie”.

Minister obrony Judith Collins powiedziała RNZ, że rząd z zadowoleniem przyjął ogłoszenie „ścieżki, w której inni mogą uczestniczyć” w filarze drugim.

„Zapraszanie innych podobnie myślących krajów do wniesienia wkładu w Partnerstwo w dziedzinie technologii wojskowych na rzecz technologii niejądrowych w ramach drugiego filaru przyczynia się do osiągnięcia wspólnych celów, jakimi są bezpieczeństwo regionalne, stabilność i dobrobyt w regionie Indo-Pacyfiku” – stwierdziła w oświadczeniu.

Dodała, że ​​oficjalna decyzja należy do Rady Ministrów.

W międzyczasie Peters otrzymał także prezent na swoje 79. urodziny, ponieważ zastępca sekretarza stanu USA Kurt Campbell i jego zespół upiekli tort urodzinowy.

„Bardzo bogate ciasto, które można łatwo pomylić z pavlovą z kiwi” – ​​podała w mediach społecznościowych Ambasada USA w Nowej Zelandii.

„Ważne jest, aby się pojawić” – Peters

Peters wraca do Nowej Zelandii po dwóch tygodniach spotkań w Europie, Egipcie i Stanach Zjednoczonych.

Powiedział, że prowadzi aktywną i energiczną politykę zagraniczną, ponieważ Nowa Zelandia od dziesięcioleci stoi w obliczu niestabilnego otoczenia globalnego.

W oświadczeniu Peters stwierdził, że rząd musi być obecny, wysłuchać wszystkich punktów widzenia i zacieśnić relacje z tradycyjnymi partnerami Nowej Zelandii, aby dostosować się do wymagającego otoczenia globalnego.

„Nie możemy siedzieć we wspaniałej izolacji na Południowym Pacyfiku, rozmawiać arogancko, rozmawiać wyłącznie z tymi krajami, z którymi się zgadzamy.

„Ważne jest, abyśmy byli obecni i słuchali wszystkich poglądów oraz wzmacniali partnerstwa z naszymi tradycyjnymi przyjaciółmi, abyśmy mogli dostosować się do złożonego środowiska globalnego oraz chronić i zwiększać bezpieczeństwo i dobrobyt Nowej Zelandii.

„Zadaniem rządu Nowej Zelandii jest radzenie sobie ze światem takim, jaki jest, a nie takim, jakim chcielibyśmy, żeby był, oraz zrozumienie, jak inne kraje postrzegają główne problemy naszych czasów. To był główny temat pierwszego spotkania rządu koalicyjnego Cztery i pół miesiąca, zanim będziemy w stanie to naprawić” – powiedział Peters. „Szkody dla naszej międzynarodowej reputacji w ciągu ostatnich trzech lat były spowodowane biernością i zaniedbaniami”.

READ  Chiny potwierdzają hegemonię Xi Jinpinga, usuwają zastępcę dowódcy Li Keqianga

Peters powiedział, że Nowa Zelandia w wiarygodny sposób przyczyniła się do konfliktów w Gazie i na Ukrainie, koncentrując się jednocześnie na „uczynieniu obszaru Indo-Pacyfiku bardziej wolnym, zamożnym i bezpieczniejszym”.

„Ta wizyta utwierdziła rząd koalicyjny w przekonaniu, że Nowa Zelandia ma do odegrania ważną rolę w naszym regionie i na świecie, a najlepszym sposobem na osiągnięcie jak największego wpływu jest intensywna współpraca z innymi krajami, które podzielają nasze wartości i interesy strategiczne.”

Członkostwo w AUKUS-ie jest kwestią czasu

Przystąpienie Nowej Zelandii do porozumienia obronnego AUKUS jest „tylko kwestią czasu” – mówi ekspert prawa międzynarodowego.

– powiedział profesor prawa na Uniwersytecie Waikato Al Gillespie Poranny raport Istniała możliwość, że w tym samym czasie dołączą do nich inne kraje.

„Najprawdopodobniej będzie to Japonia, Korea Południowa i być może Kanada. Niebezpieczeństwo w tej sytuacji polega na reakcji ze strony przeciwnych mocarstw, takich jak Chiny i Rosja”.

Obecnie w sektorze wojskowym nastąpiła rewolucja technologiczna i dla Nowej Zelandii korzystne byłoby dotrzymanie kroku takim dziedzinom jak sztuczna inteligencja i wojna cybernetyczna, jeśli chce mieć „wiarygodną armię”.

Gillespie powiedział, że jeśli Nowa Zelandia dołączy do CAF, być może będzie musiała wydać więcej na obronę.

Powiedział, że co tydzień mają miejsce wydarzenia, takie jak sytuacja w Europie czy zarzuty chińskiego szpiegostwa w parlamencie Nowej Zelandii, które popychają kraj do nowego sojuszu.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *