Omicron rozprzestrzenia się lotem błyskawicy, ale niektóre kraje są bardziej zaniepokojone niż inne

Omikrona to Przenoszenie numerów spraw Covid-19 na nowy poziom Infekcje na całym świecie odnotowały rekordowy milion przypadków dziennie w zeszłym tygodniu.

Pracownik służby zdrowia trzyma dawkę szczepionki na koronawirusa Covid-19 podczas obozu szczepień w szkole w Chennai w Indiach.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Liczba ofiar śmiertelnych nie wzrosła jeszcze w tym samym tempie, co daje nadzieję, że alternatywa jest mniej śmiertelna.

Niektóre kraje mają nadzieję, że zmniejszona dotkliwość nowego koronawirusa zmniejszy presję na szpitale.

Inni, w tym Stany Zjednoczone, coraz bardziej obawiają się, że gwałtownie rosnąca liczba przypadków wywrze dodatkową presję nie tylko na system opieki zdrowotnej, ale na wszystkie sektory społeczeństwa.

Niemcy są ostrożni, ale optymistyczni

Michael Weber, szef niemieckiego stowarzyszenia najlepszych lekarzy szpitalnych, powiedział, że wariant Omicron może zmniejszyć presję na niemiecki system opieki zdrowotnej, jeśli okaże się, że powoduje łagodniejszą chorobę, pomimo wzrostu liczby infekcji.

„Istnieje realistyczna możliwość, że epidemia stanie się endemiczna w tym kraju” – powiedział dr Webber. świat w niedzielę Gazeta.

Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach również wyraził optymizm, że Omicron wydaje się być mniej niebezpieczny niż poprzednie warianty, ale zauważył, że nadal stanowi zagrożenie dla osób starszych, które nie zostały zaszczepione.

Wraz z rozpowszechnieniem się leku Omicron w Niemczech, liczba codziennych zakażeń ponownie wzrosła w ostatnich dniach po stałym spadku w grudniu, a także wzrosła liczba zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Lauterbach dodał, że noszenie masek na twarz pozostaje ważne.

„Miano wirusa u osób zarażonych Omicronem jest niższe, dlatego maski są bardziej skuteczne. Każdy powinien nosić maski podczas spotkań z innymi ludźmi” – powiedział.

03 stycznia 2022, Nadrenia Północna-Westfalia, Kolonia: Ludzie spacerujący po Hohe Strasse.  Wskaźnik infekcji koronawirusem w Nadrenii Północnej-Westfalii wzrósł do ponad 200 znaków.

Zakupy noworoczne w Kolonii w Niemczech.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Zamknięcie firmy Omicron wywołało protesty w Amsterdamie

Policja z pałkami i tarczami rozproszyła kilkutysięczny tłum, który zebrał się w niedzielę w Amsterdamie, by zaprotestować przeciwko blokadzie i nowym szczepieniom przeciwko Covid-19.

READ  Rodzice w USA reagują na nową chińską kampanię mającą na celu walkę z uzależnieniem od gier wideo

Publiczne zgromadzenia więcej niż dwóch osób są zakazane na mocy ograniczeń nałożonych przez Holandię, aby zapobiec przezwyciężeniu i tak już napiętego systemu opieki zdrowotnej przez wariant Omicron.

Policja poinformowała w oświadczeniu, że co najmniej 30 osób zostało aresztowanych po bójce, podczas której rannych zostało czterech funkcjonariuszy.

Burmistrz Amsterdamu Vimke Halsema wydał prawo nadzwyczajne umożliwiające policji ewakuację z centralnego placu muzeum po tym, jak protestujący zlekceważyli zakaz zgromadzeń publicznych.

Protestujący, którzy w większości nie nosili masek i nie przestrzegali zasad dystansu społecznego, zignorowali zakaz maszerowania i maszerowali główną drogą, grając muzykę i niosąc żółte parasole na znak sprzeciwu wobec działań rządu.

Holandia przeszła nagłe zamknięcie 19 grudnia, kiedy rząd nakazał zamknięcie wszystkich, z wyjątkiem podstawowych sklepów, a także restauracji, fryzjerów, siłowni, muzeów i innych miejsc publicznych przynajmniej do 14 stycznia.

Prawie „pionowy wzrost” w przypadkach w USA

Amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci wezwał Amerykanów, aby nie byli zadowoleni z Covid-19, pomimo badań sugerujących, że wariant Omicron jest mniej niebezpieczny niż Delta.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci przemawia podczas konferencji prasowej dla grupy zadaniowej ds. koronawirusa w Białym Domu.

Antoniego Faucia
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Chociaż istnieją „gromadzone dowody”, że Omicron może prowadzić do łagodniejszej choroby, ostrzegł, że dane pozostają tymczasowe.

Dr Fauci powiedział, że Stany Zjednoczone odnotowują niemal „pionowy wzrost” nowych przypadków, obecnie średnio 400 000 przypadków dziennie, przy jednoczesnym wzroście liczby hospitalizacji.

„Przyspieszenie przypadków, które widzieliśmy, jest bezprecedensowe i znacznie wykracza poza wszystko, co widzieliśmy wcześniej” – powiedział.

„Jedyną trudnością jest to, że jeśli masz wiele przypadków, nawet jeśli wskaźnik hospitalizacji z Omicronem jest niższy niż w przypadku Delta, nadal istnieje ryzyko większej liczby hospitalizacji, które mogą wywierać presję na system opieki zdrowotnej” – powiedział .

Dr Fauci powiedział, że obawia się, że wariant Omicron powoduje również „znaczne zakłócenia” w innych podstawowych usługach.

READ  Pozostanie w domu z dala od szkoły stanowi większe ryzyko dla Tariki niż Covid-19

„Kiedy mówię o poważnych zakłóceniach, z pewnością widzisz nacisk na porządek i porządek w kontekście bycia ludźmi, którzy mają jakąkolwiek pracę… zwłaszcza w tych, które są kluczowe dla normalnego funkcjonowania społeczeństwa.

„Wiemy już, że są doniesienia ze straży pożarnej i policji w różnych miastach, że choruje 10, 20, 25, a czasem 30 proc. ludzi.

„I to jest coś, o co musimy się martwić, ponieważ chcemy mieć pewność, że nie mamy takiego wpływu na społeczeństwo, że naprawdę nastąpią zakłócenia. Mam nadzieję, że tak się nie stanie”.

Dr Fauci powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony dziesiątkami milionów Amerykanów, którzy nie są zaszczepieni, ponieważ „wielu z nich poważnie zachoruje”.

Wezwał Amerykanów, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni, aby to zrobili i pozostali w domu, aby się chronić i zmniejszyć obecny wzrost liczby przypadków w Stanach Zjednoczonych.

Powiedział, że po krytyce decyzji o skróceniu o połowę czasu izolacji dla osób z pozytywnym wynikiem testu z 10 do pięciu dni, najlepsi federalni urzędnicy ds. zdrowia chcieli dodać negatywny test wraz z pięciodniowymi ograniczeniami izolacji dla bezobjawowych Amerykanów.

New Delhi PM: Nie panikuj

Infekcje w Indiach gwałtownie wzrosły, piąty dzień z rzędu w niedzielę, ale główny minister stolicy, New Delhi, powiedział, że nie ma powodu do paniki, powołując się na niskie wskaźniki leczenia.

Największe miasta w kraju, w tym Delhi i stolica finansowa Bombaj, odnotowują coraz większą liczbę przypadków Covid-19, w tym Omicron.

Chociaż liczba aktywnych przypadków w Delhi potroiła się w ciągu ostatnich trzech dni, naczelny minister Arvind Kejriwal powiedział, że liczba przypadków hospitalizacji nie wzrosła.

„To znaczy, że większość ludzi idzie z nim [Covid-19] Nie potrzebują opieki szpitalnej. „Są to łagodne przypadki” – powiedział Kejriwal podczas briefingu internetowego.

„Problemy nasilają się, ale nie ma powodów do obaw. Nie ma powodu do paniki” – powiedział.

READ  Obama krytykuje Rosję i Chiny za „brak pilności” w sprawie klimatu

Delhi było jednym z miast najbardziej dotkniętych podczas drugiej fali pandemii w Indiach w zeszłym roku.

Indie mają rozpocząć w tym tygodniu kampanię szczepień dla dzieci w wieku 15-18 lat, a rządy stanowe przygotowują się do podawania dawek w szkołach, szpitalach i prywatnych obozach.

Indie, Chennai, 01-03-2022.  Uczennica nosi maskę podczas obozu szczepień w szkole w Chennai.

Uczennica czekająca na szczepienie w Chennai w Indiach.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Wielka Brytania przygląda się wzmożonym testom, ale nowe ograniczenia są „ostatnią deską ratunku”

Rząd Wielkiej Brytanii ma Opracuj plany awaryjne w szpitalach, szkołach i innych miejscach pracy Cierpi na znaczny niedobór personelu w związku z rekordowym wzrostem liczby zakażeń wirusem koronowym w kraju.

Gabinet powiedział, że miejsca pracy w sektorze publicznym przygotowują się na nieobecność pracowników od 10 do 25 procent, ponieważ Covid-19 powoduje, że coraz więcej osób choruje lub zmusza ich do izolacji.

Ten wysoce zakaźny typ doprowadził do gwałtownego wzrostu liczby nowych zachorowań w Wielkiej Brytanii w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, z nowym dziennym rekordem wynoszącym 189 000 przypadków 31 grudnia.

Biuro Statystyk Krajowych oszacowało, że 1 na 25 osób w Anglii – czyli około 2 miliony ludzi – zachorowała na Covid-19 w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie. W Londynie liczba ta wynosiła 1 na 15.

Minister gabinetu Stephen Barclay powiedział, że były już „znaczące” nieobecności, a rząd przygotowuje się na „wszystkie ewentualności”.

Ministrowie zauważyli zwiększone poparcie dla większej liczby testów na obecność wirusów, lepszej wentylacji w szkołach i miejscach pracy oraz powoływania byłych nauczycieli, a nawet wolontariuszy, aby zapobiec poważnemu wpływowi absencji na szkoły.

Delegowane władze w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej ograniczyły organizowanie imprez i spotkań towarzyskich w obliczu szybko rozprzestrzeniającego się Omicron.

Ale minister zdrowia Sajid Javid powiedział, że dodanie nowych ograniczeń jest „ostatnią deską ratunku” w Anglii, pomimo wysokiego dziennego wskaźnika infekcji.

-ABC

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top