Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że z największego szpitala w Gazie ewakuowano 31 wcześniaków

Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że z największego szpitala w Gazie ewakuowano 31 wcześniaków
Zdjęcie archiwalne: Palestyńskie dzieci urodzone przedwcześnie w szpitalu Al-Shifa w mieście Gaza w niedzielę, 12 listopada 2023 r.

Marwan Abu Saada/AP

Zdjęcie archiwalne: Palestyńskie dzieci urodzone przedwcześnie w szpitalu Al-Shifa w mieście Gaza w niedzielę, 12 listopada 2023 r.

Służby zdrowia poinformowały, że w niedzielę 31 „bardzo chorych” wcześniaków zostało pomyślnie przeniesionych z głównego szpitala w Gazie do innego szpitala na południu, skąd zostaną przewiezione do Egiptu.

the Raporty BBC Dzieci przewieziono w porozumieniu z Palestyńskim Czerwonym Półksiężycem, Światową Organizacją Zdrowia i Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych.

Los noworodków w szpitalu Al-Shifa wzbudził zainteresowanie całego świata po ich uwolnieniu Zdjęcia pokazują lekarzy próbujących je ogrzać. Awaria prądu spowodowała wyłączenie inkubatorów i innego sprzętu, a także skończyła się żywność, woda i środki medyczne, gdy siły izraelskie walczyły z bojownikami palestyńskimi przed szpitalem.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w mediach społecznościowych, że ewakuowano „ciężko chore” dzieci, a także sześciu pracowników służby zdrowia i dziesięciu członków rodziny. Dodał, że zostali przewiezieni do szpitala w Rafah na południu, gdzie przebywają na leczeniu. intensywna opieka.

Zespół WHO, który odwiedził szpital w sobotę, stwierdził, że 291 pacjentów nadal tam przebywa, w tym więcej wcześniaków, pacjentów po urazach z silnie zakażonymi ranami oraz innych osób z urazami kręgosłupa, które nie mogą się poruszać.

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​w sobotę rano szpital Al-Shifa opuściło około 2500 wysiedleńców, mobilnych pacjentów i personelu medycznego. Dodała, że ​​przy pacjentach nadal przebywa 25 członków personelu medycznego.

„Pacjenci i pracownicy służby zdrowia, z którymi rozmawiali, byli przerażeni o swoje bezpieczeństwo i zdrowie i zażądali ewakuacji” – podała agencja, opisując Shifę jako strefę śmierci.

Izrael od dawna twierdzi, że Hamas utrzymuje rozległe centrum dowodzenia w szpitalu Shifa i pod nim, co stanowi część jego szerszego oskarżenia, że ​​bojownicy wykorzystują cywilów jako osłonę.

Przedstawiała szpital jako kluczowy cel w wojnie mającej zakończyć rządy Hamasu w Gazie po zakrojonym na szeroką skalę ataku tej grupy bojowników na południowy Izrael sześć tygodni temu, w którym zginęło ponad 1200 osób i wywołał wojnę.

READ  Covid-19: przypadki w Wielkiej Brytanii potwierdzają dowody na to, że hospitalizacja jest mniej prawdopodobna w przypadku Omicron

Hamas i pracownicy szpitala zaprzeczają tym oskarżeniom, a krytycy uważają szpital za symbol lekkomyślnego, ich zdaniem, stwarzania przez Izrael zagrożenia dla ludności cywilnej. W izraelskich nalotach zginęło tysiące ludzi, a na oblężonych terytoriach poważnie brakuje żywności, wody, lekarstw i paliwa.

Siły izraelskie, które stacjonowały w szpitalu i przez kilka dni przeszukiwały jego teren, poinformowały, że znalazły broń i inną broń oraz pokazały reporterom wejście do tunelu. Associated Press i inne media międzynarodowe nie były jak dotąd w stanie niezależnie zweryfikować twierdzeń Izraela.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od rozpoczęcia działań wojennych zginęło co najmniej 12 000 Palestyńczyków.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *