Planeta wielkości Ziemi odkryta na naszym „słonecznym podwórku”

Planeta wielkości Ziemi odkryta na naszym „słonecznym podwórku”

Naukowcy zidentyfikowali HD 63433d, planetę wielkości Ziemi, która jest bliżej i młodsza niż wcześniej odkryte planety podobnej wielkości. Bliskość młodej gwiazdy podobnej do Słońca stanowi unikalne studium przypadku ewolucji planet. (Koncepcja artysty.) Źródło: SciTechDaily.com

„To przydatna planeta, ponieważ może przypominać wczesną Ziemię”.

HD 63433d, nowa planeta wielkości Ziemi odkryta przez astronomów, oferuje rzadki wgląd w wczesne etapy ewolucji planety, biorąc pod uwagę jej bliską orbitę wokół młodej gwiazdy podobnej do Słońca.

Zespół astronomów odkrył planetę bliższą i młodszą niż jakikolwiek inny dotychczas zidentyfikowany świat wielkości Ziemi. To niezwykle gorący świat, a bliskość naszej planety i gwiazdy takiej jak nasze Słońce stwarza wyjątkową okazję do zbadania ewolucji planet.

Nowa planeta została opisana w nowym badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Magazyn astronomiczny. Melinda Soares-Furtado, A NASA Stypendysta Hubble'a na UW-Madison, który jesienią rozpocznie pracę jako profesor astronomii na uniwersytecie, oraz niedawny absolwent UW-Madison Benjamin Capistrant, obecnie absolwent UW-Madison. Uniwersytet Florydywspółprowadził badanie ze współautorami z całego świata.

Egzoplaneta HD 63433d

Młoda, gorąca planeta wielkości Ziemi HD 63433d leży blisko swojej gwiazdy w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, podczas gdy dwie pobliskie planety wielkości Neptuna – zidentyfikowane w 2020 r. – krążą dalej od siebie. Źródło: Alyssa Jankowski

„To interesująca planeta, ponieważ mogłaby przypominać wczesną Ziemię” – mówi Soares-Furtado.

Oto, co naukowcy wiedzą o planecie:

 • Planeta jest znana jako HD 63433d i jest trzecią planetą na orbicie wokół gwiazdy zwanej HD 63433.
 • HD 63433d znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy, kończąc swoją podróż co 4,2 dnia.
 • „Mimo że orbita planety jest naprawdę blisko, możemy wykorzystać dane uzupełniające do poszukiwania dowodów na odgazowanie i utratę atmosfery, co może stanowić istotne ograniczenia w ewolucji światów ziemskich” – mówi Soares-Furtado. „Ale na tym kończą się podobieństwa – i koniec Znacznie„.
 • Na podstawie jej orbity astronomowie są stosunkowo pewni, że HD 63433d jest zablokowana pływowo, co oznacza, że ​​jedna jej strona jest stale zwrócona w stronę gwiazdy.
 • Ta strona może osiągnąć brutalne 2300 stopni F Może płynąć lawą, a druga strona jest wiecznie ciemna.
READ  Wielki Zderzacz Hadronów znajduje dowody na istnienie 3 nigdy wcześniej nie widzianych cząstek

Co powinieneś wiedzieć o gwieździe planety:

 • HD 63433 to mniej więcej ten sam rozmiar i typ gwiazdy co nasze Słońce, ale (około 400 milionów lat) nie ma nawet jednej dziesiątej wieku naszego Słońca.
 • Gwiazda znajduje się około 73 lata świetlne od naszego Słońca i należy do grupy poruszających się razem gwiazd tworzących konstelację Wielkiej Niedźwiedzicy, w skład której wchodzi Wielki Wóz.
 • „W ciemną noc w Madison było to widać” – mówi Soares-Furtado [HD 63433] Przez dobrą lornetkę.
Arkusz informacyjny systemu HD 63433

Młoda, gorąca planeta wielkości Ziemi HD 63433d leży blisko swojej gwiazdy w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, podczas gdy dwie pobliskie planety wielkości Neptuna – zidentyfikowane w 2020 r. – krążą dalej od siebie. Źródło: Alyssa Jankowski

Jak naukowcy odkryli planetę:

 • Autorzy badania współpracują przy projekcie poszukiwania planet o nazwie THYME. W 2020 roku wykorzystali dane z satelity NASA Transiting Exoplanet Survey do zidentyfikowania dwóch mniejszych planet.Neptun– Rozmiar planet krążących wokół HD 63433.
 • od tego czasu on-kozioł Wystarczyło cztery kolejne spojrzenia na gwiazdę, aby zebrać wystarczającą ilość danych, aby badacze mogli wykryć tranzyt HD 63433d pomiędzy gwiazdą a satelitą.

Co jest następne:

 • Naukowcy, w tym Andrew C. Dziewięć, współautorki badania UW-Madison, studentka Alyssa Jankowski i Juliet Becker, profesor astronomii na UW-Madison, stwierdziły, że można się wiele nauczyć z HD 63433d.
 • Planeta znajduje się w wyjątkowej sytuacji wymagającej dalszych badań. Jej żywą młodą gwiazdę można zobaczyć zarówno z półkuli północnej, jak i południowej, co zwiększa liczbę instrumentów, takich jak Wielki Teleskop w Republice Południowej Afryki czy Obserwatorium WIYN w Arizonie (oba projekty i budowę pomagał Uniwersytet Wisconsin-Madison). które można trenować w systemie. .
 • Gwiazda znajduje się znacznie bliżej niż badał Soares-Furtado, co może stworzyć możliwości opracowania nowych sposobów badania gazów wydobywających się z wnętrza planety lub pomiaru jej pola magnetycznego.
READ  Dlaczego według nauki małe psy, takie jak Chihuahua, żyją dłużej niż duże rasy, takie jak dog niemiecki?

„To nasza przydomowa energia słoneczna i to jest w pewnym sensie ekscytujące” – mówi Soares-Furtado. „Jakiego rodzaju informacji może dostarczyć tak blisko gwiazda, mając wokół siebie tak zatłoczony układ? W jaki sposób pomoże nam to w dalszych poszukiwaniach planet wśród 100 innych podobnych gwiazd w tej młodej grupie, do której należy?”

Odniesienie: „Polowanie TESS w poszukiwaniu młodych i dojrzałych egzoplanet (TYME)”. jedenasty. „Planeta wielkości Ziemi krążąca wokół pobliskiej gwiazdy podobnej do Słońca w poruszającej się gromadzie Wielkiej Niedźwiedzicy sprzed 400 milionów lat” autorstwa Benjamina K. Capistrant, Melinda Soares-Furtado, Andrew Vanderberg, Alyssa Jankowski, Andrew W. Mann, Gabrielle Ross, Gregor Srduk, Natalie R. Hinkle, Juliette Becker, Christian Magliano, Mary Ann Limbach, Alexander P. Stefan, Andrzej C. Dziewięć, Benjamin M. Tofflemeyera, Adama L. Kraus, Stephen Giacalone, Joshua N. Wayne’a, Allison Perrella i Luke’a Gee. Poma, David R. Ciardi, Karen A. Collinsa, Giovanniego Covona, Zoe L. De Bors, Chelsea X. Huang, John M. Jenkins, Laura Kreidberg, David W. Latham, Samuel N. Quinn, Sarah Seager, Avi Spurrer, Joseph. Dr.. Twickena, Billa Fullera, Rolanda K. Vandersbeek, Ricardo Yarza i Karl Ziegler, 10 stycznia 2024 r., Magazyn astronomiczny.
doi: 10.3847/1538-3881/ad1039

Badania te były częściowo finansowane z grantów NASA (HST-HF2-51493.001-A, 21-ASTRO21-0068 i XRP 80NSSC21K0393) oraz National Science Foundation (AST-2143763, PHY-2210452 i 1745302).

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *