Polska rozważa ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią w obliczu rosnącej liczby migrantów

WARSZAWA (Reuters) – Polska ruszyła we wtorek, aby ogłosić stan wyjątkowy w dwóch regionach na granicy z Białorusią po tym, jak setki nielegalnych imigrantów wkroczyły do ​​kraju w tym miesiącu.

Rząd oficjalnie zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie na 30 dni stanu wyjątkowego w niektórych częściach województwa podlaskiego i lubelskiego.

Nie było od razu jasne, kiedy Duda odpowie, ale jest bliskim sojusznikiem rządzących nacjonalistów i oczekuje się, że przychyli się do prośby. Po raz pierwszy Polska ogłosi stan wyjątkowy w jakiejkolwiek części swojego terytorium od czasu upadku komunizmu.

Polska rozpoczęła w zeszłym tygodniu budowę ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż granicy, aby powstrzymać przepływ migrantów z krajów takich jak Irak i Afganistan przez Białoruś.

Premier Mateusz Morawiecki ponawiał zarzuty, że Białoruś celowo zachęca migrantów do wkraczania na terytorium Polski, podczas gdy organizacje praw człowieka stwierdziły, że Warszawa powinna nieść więcej pomocy humanitarnej osobom utkniętym na granicy.

„Sytuacja na granicy z Białorusią to kryzys” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Stosunki między Unią Europejską a Białorusią uległy gwałtownemu pogorszeniu w ciągu ostatniego roku, odkąd prezydent Aleksander Łukaszenko ogłosił zwycięstwo w wyborach, które jego przeciwnicy i kraje zachodnie uważają za sfałszowane.

Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze na Białoruś i oskarżyła Łukaszenkę o celowe zachęcanie nielegalnych imigrantów do przedostawania się do Polski, krajów bałtyckich, Łotwy i Litwy w formie „wojny hybrydowej”.

„Reżim Łukaszenki postanowił zepchnąć tych ludzi na ziemie polskie, litewskie i łotewskie, próbując ich zdestabilizować” – powiedział Morawiecki.

W stanie wyjątkowym polskie władze będą miały uprawnienia do ograniczania przemieszczania się osób, w tym organizacji pozarządowych, na terenach przygranicznych.

Organizacje pozarządowe ostro skrytykowały podejście rządu do tej kwestii.

„W poczuciu ludzkiej solidarności wzywamy właściwe władze polskie do natychmiastowego udzielenia uchodźcom, którzy pozostali na pograniczu, niezbędnej pomocy humanitarnej” – czytamy w oświadczeniu Wspólnoty Sumienia, zrzeszającej przywódców różnych wyznań i mniejszości etniczne. .

READ  Hubert Hurkacz stawia Polskę na czele grupy D

Obrońcy praw oskarżyli polskie władze o pozbawienie osieroconych migrantów odpowiedniej opieki medycznej. Warszawa twierdzi, że jest to odpowiedzialność Białorusi, a także oskarżyła Mińsk o odmowę konwoju pomocy humanitarnej przeznaczonej dla migrantów.

(Raportowanie Alana Sharlisha, Paula Florkevicha, Aliji Ptak i Joanny Płosińskiej; Redakcja Garetha Jonesa)

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *