Polska wycofuje się z propozycji prezydenta dotyczącej igrzysk olimpijskich w 2036 r., minister sportu twierdzi, że naród nie jest gotowy

Polska wycofuje się z propozycji prezydenta dotyczącej igrzysk olimpijskich w 2036 r., minister sportu twierdzi, że naród nie jest gotowy

Minister sportu Sławomir Nitras potwierdził w piątek, że jego kraj nie jest gotowy do złożenia wniosku o organizację Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2036 roku.

(Od lewej do prawej) Były Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Prezes PKOl Radosław Piesiewicz i Prezydent RP Andrzej Duda 27 września 2023 (Fot. POC)

W rozmowie z lokalnym radiem Nitras odniósł się do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy we wrześniu ubiegłego roku, że zbliża się kampania mająca na celu organizację igrzysk.

„Konieczne będzie złożenie oferty i udział w konkursie z innymi krajami” – poinformowała PAP Nitras. drzwi, Polska nie jest gotowa na ten dzień”.

Przed wyborami do polskiego parlamentu, które odbędą się 15 października, Prezydent Duda powiedział: „Po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Rządem chcę powiedzieć, że naszą ambicją i zamiarem jest rozpoczęcie wysiłków na rzecz utrzymania Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w 2036 roku.”

Dodał, że podczas spotkania w dniu 6 października do Prezydenta MKOl Thomasa Bacha zostanie dostarczony list przedstawiający plany organizacji Igrzysk, których centrum będzie zlokalizowane w Warszawie, w oparciu o sukces Igrzysk Europejskich w 2023 r., które odbędą się w Krakowie i Małopolsce.

Choć Nitras oświadczył, że popiera plany ubiegania się o organizację igrzysk, przestrzegł, że „poza oświadczeniem prezydenta poprzedni rząd nie podjął żadnych kroków w tym kierunku”.

Nitras, który 13 grudnia został ministrem sportu, nawiązał do byłego ministra sportu Kamila Bortniczuka.

Pokazy wybierane są zazwyczaj na siedem lat przed ceremonią otwarcia, jednak zgodnie z nowymi, mniej rygorystycznymi przepisami wprowadzonymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 2019 r., gospodarza można wybrać w dowolnym momencie. Miasto Brisbane zostało wybrane na gospodarza Zimowych Igrzysk w 2032 r. z 11-letnim wyprzedzeniem, natomiast Międzynarodowy Komitet Olimpijski planuje wybrać Salt Lake City na gospodarza Zimowych Igrzysk w 2034 r. w drodze głosowania w lipcu, czyli prawie z 10-letnim wyprzedzeniem .

Bach mówił w zeszłym roku, że zamierza pozostawić decyzję w sprawie 2036 r. swojemu następcy po zakończeniu jego kadencji w 2025 r. Powiedział też, że liczba zainteresowanych stron biorących udział w rozmowach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim jest dwucyfrowa.

READ  Krykiet: Sophie Devine i Mitchell Santner błyszczą w finale Super Smash

Choć MKOl utrzymuje te dyskusje w tajemnicy, aż 10 regionów innych niż Polska wyraziło publicznie zainteresowanie organizacją Igrzysk 2036, w tym Korea Południowa, Indonezja, Indie, Niemcy, Katar, Węgry, Turcja, Meksyk, Egipt i Wielka Brytania .

Polska nigdy nie ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk, ale nie wzięła udziału w dwóch z Zimowych Igrzysk. Zakopane nie znalazło się na krótkiej liście edycji 2006, a Kraków wycofał się z wyścigu w 2022 r. po odrzuceniu planów w wyniku referendum. Nanjing w Chinach zostało wybrane przeciwko Poznaniu w Polsce na gospodarza Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.

Paryż będzie gospodarzem kolejnych letnich igrzysk, które rozpoczną się w lipcu przyszłego roku, następnie Los Angeles w 2028 r. i Brisbane w 2032 r.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *