Polski olimpijczyk wygrywa bitwę szermierczą dla drużyny USA

Polski olimpijczyk wygrywa bitwę szermierczą dla drużyny USA

Czterokrotna polska olimpijka Alexandra Shelton zwyciężyła w spornej batalii z władzami sportowymi kraju o kwalifikację do rywalizacji dla Stanów Zjednoczonych na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które z powodu pandemii wirusa koronowego zostały przełożone z 2020 roku na przyszłe lato. .

Sportowy Sąd Arbitrażowy z siedzibą w Szwajcarii orzekł, że publiczna krytyka Sheltona pod adresem polskich działaczy szermierki stanowiła niewłaściwą podstawę do odrzucenia jej wniosku o dopuszczenie do udziału w letnich igrzyskach zaplanowanych na lipiec i sierpień 2021 r. jako Amerykanka. Obywatelka jest żoną amerykańskiego żołnierza . Sąd nie opublikował swojego orzeczenia w środę po południu, ale prawnik Sheltona przekazał je dziennikowi „New York Times”.

Jej sprawa, opisana w lutym w „The New York Times”, ma szersze implikacje dla dyskryminacji ze względu na wiek i płeć i stanowi kolejny głośny wysiłek sportowca mający na celu obronę tego, co uważają za swoje podstawowe prawa i wolności w sportach olimpijskich. ograniczanie uprawnień kobiet i głosów.

Wysiłki te obejmują starania Caster Semenyi o uzyskanie uprawnień do biegu na 800 metrów, w którym Republika Południowej Afryki jest dwukrotną mistrzynią olimpijską, w sprawie dotyczącej nałożenia ograniczeń w zakresie testosteronu na sportowców interpłciowych w niektórych konkurencjach. Semenya przegrała apelację do Szwajcarskiego Sądu Arbitrażowego ds. Sportu i szwajcarskiego Sądu Najwyższego, ale rozważa apelację do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Gwen Perry, amerykańska olimpijka w rzucie młotem, stała na czele wysiłków sportowców mających na celu uchylenie zakazu wykonywania gestów politycznych podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych. Otrzymała reprymendę od Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego Stanów Zjednoczonych za podniesienie pięści na podium podczas Igrzysk Panamerykańskich w 2019 r. w proteście przeciwko niesprawiedliwości społecznej i rasowej. Ale Sebastiana Coe Szef świata lekkoatletyki FIFA oświadczyła niedawno, że będzie wspierać sportowców klęczących na podium podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Carlos Sayao, prawnik Sheltona z siedzibą w Toronto, powiedział, że jej zwycięstwo przed sądem arbitrażowym oznacza „ważną kontrolę i równowagę w zakresie uprawnień Narodowych Komitetów Olimpijskich nad ich sportowcami”.

READ  Punkt widzenia Rolanda: Ekspansja na Bliskim Wschodzie, ale nie w przypadku supersamochodów

Po wzięciu udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Shelton (obecnie 38-letnia obecnie) powiedziała, że ​​polscy działacze szermierki ograniczyli wsparcie dla niej, gdy zaszła w ciążę, komentując, że jest za stara i powinna zostać w domu, aby opiekować się synem. Urodzona w 2017 r. Polscy urzędnicy zaprzeczyli składaniu tych oświadczeń ani dyskryminowaniu Sheltona. Jednak sfrustrowana starała się zakwalifikować do startu na swoich piątych igrzyskach olimpijskich dla Stanów Zjednoczonych, a nie dla rodzinnej Polski.

Sportowcy na ogół muszą odczekać trzy lata po zmianie kraju, aby zakwalifikować się do udziału w igrzyskach olimpijskich, chyba że uzyskają zwolnienie. W styczniu 2019 roku Polska Federacja Szermierki udzieliła Sheltonowi pozwolenia na zmianę narodowości sportowej i startowanie w reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Sprawa wydaje się być przesądzona, z wyjątkiem ostatecznej zgody Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który oświadczył, że poprze zmianę obywatelstwa Sheltona, ale potem zmienił zdanie, gdy sprawa znalazła się na bocznym torze.

W marcu 2019 r. Shelton udzieliła polskim reporterom dwóch wywiadów, w których wyjaśniła swoją decyzję o przejściu na reprezentację Stanów Zjednoczonych. W wywiadach krytykowała, jej zdaniem, brak wsparcia ze strony Polskiej Federacji Szermierczej i żądanie przez nią sprzętu sportowego o wartości 43 000 euro (obecnie około 50 000 dolarów) w celu zapewnienia jej uwolnienia. Polska Federacja Szermierki zagroziła pozwaniem Shelton, jeśli ta nie przeprosi, a następnie nie będzie próbowała odwołać swojego zrzeczenia się.

W styczniu 2020 roku Shilton złożył apelację do Sportowego Sądu Arbitrażowego. 28 września sąd wydał wyrok na jej korzyść, stwierdzając, że jej wypowiedzi składane dziennikarzom „nie mają żadnego związku” ze sprawą oraz że Polski Komitet Olimpijski w 2019 r. „nieodwracalnie zgodził się na natychmiastową zmianę obywatelstwa lekkoatletki Shelton i uchylenie jej decyzji”. Aby zakwalifikować się do igrzysk, trzeba czekać trzy lata. Jeśli w kwietniu Shelton znajdzie się w kadrze olimpijskiej Stanów Zjednoczonych, stanie się mniej więcej 220 kobietą na świecie, która weźmie udział w pięciu lub więcej igrzyskach.

READ  Zimowe Igrzyska Olimpijskie: Finn Bylos, Alice Robinson wybiera nosicieli flagi Nowej Zelandii podczas ceremonii otwarcia

„To bardzo przynosi ulgę” – powiedział Shelton. „Nigdy nie musiałam posuwać się tak daleko, aby uzyskać pomoc. Mam nadzieję, że mój przykład doda odwagi innym kobietom, aby wstały i walczyły o nasze prawa. „

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *