Premier RP rozważa wezwanie do pilnych rozmów NATO po starciu granicznym z Białorusią

Polskie Premier Powiedział, że rozważa telefon alarmowy NATO Rozmowy o sporze z Białoruś na imigrantów.

Mateusz Morawiecki powiedział, że może wystąpić o rozmowy na podstawie art. 4 traktatu NATO, który pozwala sojusznikowi wystąpić o konsultacje, jeśli czuje, że jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo są zagrożone.

Autorytarny reżim białoruski w Mińsku od miesięcy jest oskarżany o organizowanie przepływu migrantów przez jego granice do trzech krajów Unii Europejskiej, które tworzą wschodnią flankę zarówno UE, jak i NATO.

Pojawiła się duża grupa imigrantów Polskagranicy około tydzień temu, co podsyciło napięcia.

We wcześniejszym osobnym incydencie policja poinformowała, że ​​około 50 migrantów siłą przekroczyło barierę graniczną w pobliżu innej wioski przygranicznej, Starzina. Polska poinformowała również w sobotę, że siły białoruskie użyły samochodu do próby demontażu ogrodzenia granicznego i używają laserów do oślepiania polskich sił.

Morawiecki obiecał, że Polska graniczy z Białoruś „Będzie to skuteczną i ostateczną przeszkodą” dla działań prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Dodał: „Wydaje się, że potrzeba jest coraz większa. Bo nie wystarczy tylko publicznie wyrazić nasze zaniepokojenie – potrzebne są teraz konkretne kroki i zaangażowanie całej koalicji. Nie ma wątpliwości, że sprawy zaszły za daleko”.

Unia Europejska oskarża Łukaszenka Zachęcić imigrantów do przekroczenia granicy w odwecie za sankcje nałożone na jego represyjne rządy.

Białoruś zaprzecza zarzutom, ale ostrzegła zeszłego lata, że ​​nie powstrzyma migrantów i uchodźców starających się o wjazd do 27 państw Unii Europejskiej.

Wielu migrantów utknęło teraz w prowizorycznych obozach w mroźne dni, ponieważ Polska wzmocniła swoje granice 15 000 żołnierzy plus straż graniczna i policja.

Większość ucieka przed konfliktami, biedą lub rozpaczą w Syrii i Iraku i ma nadzieję dotrzeć do Niemiec lub innych krajów Europy Zachodniej.

Polska agencja straży granicznej poinformowała, że ​​odnotowała w tym roku ponad 33 000 nielegalnych prób przekroczenia granicy z Białorusią, w porównaniu ze 120 w zeszłym roku.

READ  Pomóż Killer Bs Grizzlies wyeliminować ich rywala Peorię

Polskie siły generalnie wypychają ludzi przez granicę. Jednak niemieckie władze twierdzą, że zarejestrowały przybycie ponad 9 000 migrantów, którzy przybyli przez Białoruś.

Czytaj więcej

Generał Carter zdradza, że ​​jest zaniepokojony eskalacją napięć na granicy białoruskiej

Wielka Brytania wysyła zespół sił zbrojnych do Polski w obliczu napięć granicznych z Białorusią

Minister: ręka Rosji „gra” w napięciach politycznych w Bośni

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top