Polski reżyser Krzysztof Zanussi odbiera od Camerimage nagrodę za całokształt twórczości

Polski reżyser Krzysztof Zanussi odbiera od Camerimage nagrodę za całokształt twórczości

Camerimage, festiwal filmowy nastawiony na kinematografię, przyznaje Nagrodę za Całokształt Twórczości reżyserowi-autorowi Krzysztofowi Zanussiemu.

Urodzony w 1939 roku w Warszawie, Zanussi studiował w PWSFTviT w Łodzi, ale jeszcze przed zapisaniem się na studia realizował filmy amatorskie, zdobywając nagrody na różnych festiwalach.

Więcej od Variety

Jego debiut reżyserski Śmierć terytorialna (1966) ze zdjęciami Jana Hessego zapowiadał główne wątki jego twórczości – zderzenie sacrum i profanum, młodości i starości, życia i śmierci.

Po zrealizowaniu kilku filmów dokumentalnych i średniometrażowych Zanussi wyreżyserował swój pierwszy film fabularny „Struktura kryształu” (1969) ze Stefanem Matyjaszkiewiczem w roli reżysera. Obraz wpisuje się w tzw. trzecią falę w polskim kinie, która łączyła w sobie ascetyzm, brak tradycyjnej fabuły i głębokie poczucie realizmu, które znalazło odzwierciedlenie w kinematografii – wszystko to jest cechą charakterystyczną wczesnych dzieł reżysera.

W latach 70. Zanussi wyprodukował cykl filmów, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina. „Iluminacja” (1973), fot. Edward Kłosiński; „Kamuflaż” (1976) z DP Kłosińskim zdobył Nagrodę Lwy Gdańskie na 4. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku; „Życie rodzinne” (1970) z autorem zdjęć Witoldem Soboczyńskim; oraz „Wir” (1978), fot. Kłosiński.

Niezmienny robotnik (1980) Zanussiego z DB Sławomirem Idziakiem zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.

W latach 80. Zanussi zaczął podejmować więcej projektów za granicą, zwłaszcza w Niemczech Zachodnich. W Roku cichego słońca (1984), ze zdjęciami Sławomira Idziaka, zdobył Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Od lat 90. Zanussi nawiązał kontakt z nową publicznością, często poprzez eksperymentowanie z różnymi gatunkami filmowymi. Tytuły z tego późniejszego okresu to W pełnym galopie (1995) z autorem zdjęć Jaroslavem Samojdą i Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (1999) z Kłosińskim za kamerą. Zanussi pracował także przy takich filmach jak UFO (2014), Eter (2018) i Figura idealna (2022), ze zdjęciami Piotra Niemiejskiego.

READ  Jason Ryan dołączy do sztabu szkoleniowego All Blacks jako John Plumetre, Brad Moore został zwolniony

Zanussi odwiedzi Camerimage, który odbędzie się w Toruniu w dniach 11-18 listopada, aby odebrać nagrodę.

Najlepsza odmiana

Subskrybuj Różne biuletyny. Aby otrzymywać najświeższe informacje, śledź nas dalej Facebook, ŚwiergotI Instagrama.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *