Portugalia zakwalifikowała się do mistrzostw świata kobiet po późnym rzucie karnym i VAR, pokonując Kamerun 2:1

Carol Costa świętuje rzut karny, który po raz pierwszy dał Portugalii awans do Mistrzostw Świata Kobiet

Martin Hunter/Photosport

Carole Costa świętuje rzut karny, który po raz pierwszy dał Portugalii awans do Mistrzostw Świata Kobiet

Na stadionie Waikato, Hamilton: Portugalia 2 (Diana Gomez 22′, pióro Carol Costa 90 + 4′) Kamerun 1 (Agar nachot 89 KWD.). HT: 1-0.

Portugalia po raz pierwszy zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata FIFA Kobiet po tym, jak karny Carol Costy w doliczonym czasie gry przypieczętował dramatyczne zwycięstwo 2:1, które złamało serca Kamerunu.

Stanowcze finisz Costy w kwalifikacjach w środową noc w Hamilton był momentem historycznym w rozgrywkach, które zdominowali przez długi czas, choć bez reszty dwubramkowej przewagi.

Portugalia została ukarana rzutem karnym podczas weryfikacji VAR, kiedy obrończyni Kamerunu Estelle Johnson zablokowała strzał, który trafiła ją w ramię podczas desperackiej obrony.

Costa strzelił z rzutu karnego w 94. minucie, nie dopuszczając gola kapitana Kamerunu Agary Nchot w szaleńczym wykończeniu.

Kamerun myślał, że wyrównał w 85. minucie, kiedy Michaela Abam sprytnie zakończył przerwę, ale był spalony – potwierdzony przez VAR – wywołując gniew kibiców afrykańskiej drużyny wśród 1132 fanów na stadionie Waikato.

Nieuznana bramka zdawała się dodawać energii nieugiętym Lioness, które cztery minuty później odpowiedziały, gdy Nachot strzelił chaotycznego gola po pierwszej połowie Diany Gomez otwierającej dla Portugalii.

Napięcia były wysokie, bo stawka była tak wysoka – miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Australii i Nowej Zelandii – aw pełnym wymiarze czasu nastąpiła eksplozja emocji.

Kamerun, który zakwalifikował się do finałów mistrzostw świata w 2015 i 2019 roku, był w stanie niedowierzania po druzgocącej porażce.

Najlepszym wynikiem Portugalii w kobiecej piłce nożnej były dwukrotne eliminacje do mistrzostw Europy w 2017 i 2022 roku.

Portugalia nigdy nie zapomni tej nocy w Hamilton.

Ich radośni zawodnicy i personel wyszli na boisko po rzucie karnym Costy – wtedy w pełnym wymiarze godzin – aby uczcić najwspanialszy wieczór drużyny.

READ  Spartanie plądrują drogę powrotną do Kopuły Wiadomości, sport, praca

Może ich być więcej, gdy zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi, broniącymi tytułu mistrzami i Holandią w fazie grupowej podczas finałów mistrzostw świata w Nowej Zelandii.

Portugalia pokonała Football Firenze 5:0 na stadionie Waikato w zeszły piątek, ale ich pobyt w Hamilton kręcił się wokół tego meczu.

Kontrolowali piłkę od początku i prawie objęli prowadzenie, gdy w trzeciej minucie strzał głową Kiki Al Nazareth trafił w słupek.

Nazareth i supergwiazda Jessica Silva przez całą noc sprawiali problemy Kamerunowi.

Kamerun wyglądał na zdemoralizowanego i upadł głębiej, gdy Portugalczycy przepychali się do przodu.

Nieuchronny przełom nastąpił po tym, jak Nazareth ponownie trafił w słupek, wspaniałym rzutem wolnym, a Gomez szturchnął zbiórkę.

Kamerun groził w pierwszej połowie, ale Portugalia była bliżej zdobycia drugiego gola przed przerwą, kiedy Diana Silva była niecelna, a potężny strzał Gomeza obronił 16-letni bramkarz Cathy Villa.

Portugalia wraca do Nowej Zelandii na trzy mecze grupowe.

Portugalczycy mieli więcej okazji na początku drugiej połowy – Andrea Norton uderzył w poprzeczkę z 30 metrów – ale Kamerun nadal zapewnił sobie prowadzenie przy wyniku 1:0.

Wielka chwila

VAR poprosił australijską sędzię Casey Ripplett o sprawdzenie, czy Johnson rzeczywiście zablokował strzał na bramkę ręką w trzeciej z 11 minut przerwy.

Rzut karny został przyznany, a Costa strzelił nisko z lewej strony Villi, wysyłając Portugalię na mistrzostwa świata.

Wielkie zdjęcie

Portugalia dołącza do Haiti, które pokonało Chile 2:1 w środowym meczu barażowym w Auckland, aby po raz pierwszy zakwalifikować się do mistrzostw świata.

Czwartkowy finał w Hamilton, pomiędzy Paragwajem a Panamą o godzinie 14:00, potwierdzi skład 32. Pucharu Świata na turniej.

Portugalia wraca do Hamilton na swój drugi mecz w grupie E z Wietnamem 27 lipca.

Zaczęli mistrzostwa świata przeciwko Holandii w Dunedin przed trzecim meczem z USA w Auckland.

READ  Szermierka: Polska odwołuje turniej Pucharu Świata ze względu na udział Rosji – sekcja angielska

Oglądaj relację na żywo Football Ferenc – Argentyna z eliminacji Mistrzostw Świata Kobiet Podniebne sporty lub streamuj dalej Sky Sports teraz.