Potężny cyklon tropikalny Lula dociera na ląd w Vanuatu

Potężny cyklon tropikalny Lula dociera na ląd w Vanuatu

Premier Vanuatu Charlotte Salwai powiedziała, że ​​tropikalny cyklon Lula przerwał komunikację z prowincją Penama od ostatniej nocy, kiedy dotarł na ląd na Wyspach Północnych.

W środę wczesnym rankiem Służba Meteorologiczna Fidżi podała, że ​​burza przechodziła nad wyspą Pięćdziesiątnicy i miała dotrzeć na ląd na wyspie Malkula.

Departament Meteorologii i Geozagrożeń Vanuatu obniżył ocenę Luli do kategorii 3.

Salway powiedział jednak Salway w rozmowie z „Morning Report”, że w chwili obecnej trudno było określić wpływ katastrofy na te wyspy, ponieważ łączność została przerwana.

Powiedział, że zespoły na miejscu zdadzą dzisiaj raport na temat warunków.

Krajowe Biuro Zarządzania Katastrofami Vanuatu (NDMO) uruchomiło swoje biura w sześciu prowincjach w ramach przygotowań do szybkiej oceny skutków cyklonu.

W stolicy, Port Vila, obowiązuje czerwony alarm, a wszystkie urzędy rządowe, rynki i banki są zamknięte do odwołania.

Korespondent RNZ w Vanuatu na Pacyfiku powiedział, że otrzymał we wtorek raporty od mieszkańców wyspy Motalava w prowincji Torba, że ​​wiatr zniszczył drzewa bananowe.

Powiedział, że powiedziano mu, że morze wokół wyspy jest wzburzone, a w niektórych częściach wyspy fale przemieszczają się w głąb lądu.

Chociaż premier uważa, że ​​ludzie mają wystarczające ostrzeżenie, aby schronić się przed cyklonem, wiele z nich nadal ma domy, których nie da się naprawić po poprzednim cyklonie, a szkoły służą jako tymczasowe schronienia.

„Schronienie będzie bardzo ważne, ale prawdopodobnie żywność, ponieważ w tym roku mieliśmy trzy huragany, z czego dwa na początku roku, Kevin i Judy, dotknęły prawie całe wyspy kraju”.

Powiedział, że trzy huragany, które nawiedziły kraj w tym roku, są wskaźnikiem zmian klimatycznych.

Ocena Loli została obniżona do kategorii 3

W środę o 5:00 czasu lokalnego poważny cyklon tropikalny Lula znajdował się około 60 kilometrów na wschód od Malekula i 65 kilometrów na północny zachód od Epi – podał Departament Meteorologii i Geozagrożeń Vanuatu w swoim najnowszym ostrzeżeniu.

READ  Boris Johnson ponownie wyklucza kandydowanie na premiera Wielkiej Brytanii

Prędkość wiatru w pobliżu centrum szacuje się na 150 km/h, osiągając 205 km/h w odległości 38 mil morskich od centrum układu i oczekuje się, że w ciągu najbliższych 24 godzin będzie miał wpływ na wyspy Sanma, Pinama, Malamba i Shifa, – twierdzi wydział meteorologii. Ostrzeżenie urzędu – głosi komunikat.

Oczekuje się, że niezwykle niszczycielski wiatr o sile huraganu od 145 km/h do 205 km/h uderzy w Sanmę, Pinamę, Malambę i Shivę w ciągu najbliższych 24 godzin.

Szkodliwe wichury osiągają prędkość 185 km/h, w porywach do 265 km/h i są zlokalizowane w odległości 60 mil morskich od centrum systemu i jeszcze dziś dotrą do Sanmy, Pinamy, Malamby i Shify.

Szkodliwy wichur o prędkości 93 km/h, w porywach do 105 km/h, występuje w odległości od 40 do 100 mil morskich od centrum systemu i w środę będzie nadal nawiedzał prowincje Sanma, Pinama, Malamba i Chiva.

Cyklony tropikalne mają tendencję do przyspieszania po opuszczeniu tropików, powiedział „Morning Report”, główny naukowiec NIWA, Chris Brandolino.

Dodał, że chociaż intensywność burzy osiągnęła szczyt, nadal można spodziewać się znaczących skutków, nawet poza centrum.

„Będzie nadal słabnąć… i ta słaba tendencja będzie się utrzymywać, gdy zbliży się do Nowej Kaledonii do południa lub gdzieś w piątek”.

Dlaczego ten cyklon tropikalny nadchodzi w sezonie wcześniej niż zwykle?

Sezon cyklonów tropikalnych rozpoczyna się w listopadzie i trwa do kwietnia na półkuli południowej.

Brandolino powiedział jednak, że modelowanie warunków klimatycznych o tej porze roku wskazuje na możliwość wystąpienia poważnego zdarzenia.

Dodał: „Istniały przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia cyklonów tropikalnych kategorii 5, ponieważ występowały one w latach o podobnych warunkach, jakie obserwujemy obecnie, jeśli chodzi o ogólny klimat, ogólny stan oceanów i atmosfery”.

Brandolino powiedział, że średnia liczba cyklonów tropikalnych w sezonie w regionie południowo-zachodniego Pacyfiku wyniosła dziewięć, ale prognozy były w normie lub powyżej normy, przy czym możliwych jest od 9 do 14 huraganów.

READ  USA zachęcają Ukrainę do „znaczących” sukcesów na polu bitwy o Lyman

Brandolino powiedział, że nie jest jasne, jakie skutki cyklon będzie miał dla Nowej Zelandii, jeśli w ogóle.

Gdy Lula słabnie, huragany często mogą przeżyć drugie życie, jeśli wchodzą w interakcję z innym układem pogodowym.

„Istnieje zatem odrębny system pogodowy, który powinien przemieszczać się z południa i zachodu nad Morzem Tasmana i będzie oddziaływać z tą tropikalną wilgocią, tworząc nowe minimum gdzieś nad północnym Morzem Tasmana lub północno-wschodnim Morzem Tasmana.

„Istnieje możliwość, że w niektórych częściach kraju zobaczymy deszcz i wiatr. Jury wciąż nie wie, jaki wpływ będzie to miało na Aotearoa w Nowej Zelandii, ale z pewnością jest to przedmiotem dyskusji”.

rnz.co.nz

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *